Truskawki na agrotkaninie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
krs27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 1 sty 2018, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

truskawki i agrotkanina, ciągły deszcz i wiatr

Post »

Witam, nie wiem gdzie umieścić ten temat, dlatego opisałem go tutaj. We wrzesniu posadziłem 17 tys sztuk truskawek na agrotkaninie. Ręcznie wykonywałem otwory, ręcznie sadziłem sadzonki i ręcznie rozwijałem agrotkanine po czym kołkowałem duzą ilością kołków kotwiących. Wszystko wyglądało super do pierwszych wiatrów i ciągłych deszczy. Po większych wichurach przychodziłem i poprawiałem agrotkanine bo czasami gdzieś coś poderwał wiatr, ale dało się to jakoś przeżyć. Praktycznie od wrzesnia pada, kołki kotwiące przestają trzymać bo teren jest strasznie podmokły, zakotwiłem dodatkowo prętami. Niestety we wigilie przyszły duże wiatry i przychodze na pole i się załamuje. Pole praktycznie puste, agrotkanina leży wszędzie pokręcona. Moje pytanie jak ją zabezpieczyć jak nie użyłem szybciej maszyny do ścielenia???? Co zrobic gdyz kołki nie zdaja egzaminu???? Przerabial ktos to???
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie

Post »

Jest wątek 'Uprawa truskawki na agro, poczytaj przy okazji https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 2&start=42
Wg mnie to, co ktoś napisał ma sens - 'M porobił z drutów starej suszarki do bielizny mocowania w kształcie zszywaczy biurowych.
Żaden wiatr nie był straszny' https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 2#p5010932
krs27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 1 sty 2018, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie

Post »

Mam tego pół hektara, zastanawia mnie czy nie lepszym rozwiazaniem bedzie przysypanie krawedzi agrotkaniny niczym maszyna co formuje zagony??
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie

Post »

Domyślam się, że to kawał ziemi i huraganowe wiatry też znam.. czytałeś tamten wątek zwłaszcza co pisze Majs o nawadnianiu? Jak będziesz podlewać i nawozić? Bo jeśli nie masz nawadniania to może by jej nie zakładać ? Zwłaszcza że pod owoce musisz jakąś słomę potem podłożyć.
Trudno radzić, ja mieszkam gdzie wiatry są strasznie mocne, agro czy tam co innego rolnicy kładą najwcześniej dopiero na przedwiośniu, jeśli już.
krs27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 1 sty 2018, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie

Post »

Zauwazylem ze podczas sadzenia na agrotkaninie w tygodniowym upale wczesnie rano pod tą tkaniną bylo bardzo mokro. Natomiast w dzien jak dróżki były wysuszone obok foli , jak podniosłem tkanine widać było ciemny wilgotny pas, czyli myśle ze trzyma wodę lepiej niż bez foli. Co do nawadniania w razie upałów mam do dyspozycji dwa duże stawy u sąsiada. Ziemia bardziej gliniasta. Natomiast nie wiem co dalej robic....


Co do nawozenia będę uzywal granulatow ktore dostarcze pod krzaczki, jak widzę jak te folie wiatr pozabieral to tam gdzie byla agrotkanina zero zielska. Nie wiem jak z plonami to bedzie Moj pierwszy rok. Ale mysle ze nie powinno byc zle gdyz zielsko bylo by wyeliminowane, prawda jest ze ta folia przyciaga promienie sloneczne, ale pod folia wilgoc sie trzyma.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie

Post »

Teoretycznie przysypanie się sprawdza ale u mnie na pewno by się nie sprawdziło, woda z nieba i silny wiatr i wszystko by pofrunęło. U ciebie może byc ok, teraz to chyba najszybciej i najtaniej, ale wyniesiesz trochę zagony.
Tak chciałbyś przysypać, co nie? zdjęcie Heavy z 21.01.2015 13:07 https://www.sadownictwo.com.pl/index.pH ... days-posts
https://www.sadownictwo.com.pl/edc_medi ... FFFFFF.jpg

Na pewno agro ma plusy, ale wody może brakować sadzonkom, no i nornice, fakt chwasty ogarnie, przyspieszy wegetację, no sam ocenisz.
Może ktoś będzie mieć jeszcze jakiś inny pomysł co z tą fruwającą agro zrobić..

Nie wstawiamy na forum zdjęć nie własnego autorstwa/Adm.
krs27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 1 sty 2018, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie

Post »

Postaram sie dzisiaj wstawic zdjecia jak to wyglada u mnie, i zastanowic sie jak mozna ta folie umocnić, chcialbym wlasnie tak.przysypac ale nie mam maszyny i nikt w poblizu nie ma, dlatego musze cos wykombinowac. U nas ludzie sadza truskawki bez foli, nie nawadniaja, piela od wiosny do jesieni, mimo to sa zsdowoleni. Dlatego chcialbym uzyskac ten sam efekt bez pielenia, z nawadnianiem tak jak mowilem jest mozliwosc ale wolalbym nie podlewac no chyba ze bedzie to konieczne.


Prosimy o poprawną pisownię (używanie prawego ALT)/Adm.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - ściółkowanie

Post »

Ja czasami coś sadzę na agrotkaninie i nawadnianie normalnie rozkładam , to
chyba żaden problem ? Pod agro ziemia wolniej przesycha i nie robi się twarda jak skała .
Tkaninę mocuję cegłami i obsypuję ziemią , mocowania mam w kształcie litery U .
Nie tylko końce tkaniny mocuję , ale na środku zagonu też obciążam .
krs27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 1 sty 2018, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie

Post »

Obrazek



Więc tak wyglądało to jeszcze całkiem nie dawno, po wiatrach we wigilie nie robiłem zdjęć ponieważ 70% foli jest pozrywana i poskręcana. Mocowania mam na kołki 12 cm typowo do foli, gęsto i sporo. Czeka mnie sporo pracy aby na nowo poprzeplatac sadzonki w otwory i nałożyc agrotkanine. Tylko pytanie co zrobic dalej aby ta folia trzymala i czy warto? Mam 20 ryg x 100 m. Czy obsypanie krawędzi foli zda egzamin??? Mogę porobic rowki małe, przypiąc kołki nst przysypac
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - ściółkowanie

Post »

Moje druty do mocowania tkaniny , jeden bok ma 20 cm , drugi bok krótszy .
Te Twoje to jakie ? Miałam kiedyś takie plastikowe , krótsze , nie zdały egzaminu
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie

Post »

W pierwszej chwili pomyślałem o pługu, takim jednoskibowym, przystawka do czegoś elektrycznego, ale nawet mała maszynka tam się nie zmieści. Chyba najbardziej prymitywny sposób to międzyrzędzia glebogryzarką i nagarnąć. Nie mam innego pomysłu.
Tak jak zrobiłeś to nie mogło się udać
krs27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 1 sty 2018, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie

Post »

Czyli co mam zrobić aby to odratować? Co powinienem zrobic?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie

Post »

Może Ekopom jeszcze doradzi.
Ja Ci napisałem wyżej - ziemię między agro przejedź glebogryzarką i ręcznie nagarnij ziemię na brzegi agro.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”