Malina purpurowa - ' Brandywine' i 'Glen Coe'

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Malina purpurowa - ' Brandywine' i 'Glen Coe'

Post »

Witam!

Chciałbym czegoś się dowiedzieć o tej malinie Brandywine i czy ktoś z Was ją posiada, a jak tak to czy możliwa jest opcja kupna nawet po wysokiej cenie.
W Polsce niedostępna. Nawet o niej nigdzie nie piszą.

Wiem tylko o niej że jest krzyżówką pomiędzy maliną czerwoną a czarną i że posiada sztywne pędy jak malina czarna Bristol.
Proszę nie mylić z jeżynomaliną (np. Logana [jeżyna dzika kalifornijska+czerwona malina omszona] ) i malinojeżyną (np. Tayberry [krzyżówka Loganberry + czarna malina np. Bristol]) bo to co innego(mają wiotkie pędy).

Znalazłem kilka sklepów w U.S.A ale sprzedaż tylko na terenie Stanów, w innych sklepach sprzedaż hurtowa.

jak widać na zdjęciu ta malina nie ma tak ciemnego koloru jak czarna malina tylko jest jaśniejsza.



nawet na eBay nikt ich nie wystawia w U.S.A... :cry:
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malina purpurowa - BRANDYWINE

Post »

Marconi_exe pisze:...Nawet o niej nigdzie nie piszą...
No jak nie, jak tak :D Jest opisana w Pomologii z 1994 r. przez K. Smolarza (str. 550) :wink: Typowo przetwórcza odmiana... ot, taka ciekawostka... więcej w informacji w biuletynie:
http://ecommons.cornell.edu/bitstream/1 ... LS-061.pdf
Pozdrawiam serdecznie :wink:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Malina purpurowa - BRANDYWINE

Post »

Ładna:D Ciekawe czy by mi pasowała, czarne maliny są specyficzne ale bardzo mi smakują, mam Bristol.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Malina purpurowa - BRANDYWINE

Post »

Dlaczego mówisz, ze specyficzne? Mniej słodkie? Na pewno maja więcej ekstraktu no i przede wszystkim witamin.

Pozdrawiam serdecznie
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Malina purpurowa - BRANDYWINE

Post »

Nie, moja miała specyficzny posmak nie umiem tego określić, taki skondensowany, niemalże jak coś wędzonego i owszem mniej słodka, ale mi to smakowało akurat... Ale to mogło być z tego względu, że jej nie podlewałam, było sucho i owoce były małe i miały widocznie mniej wody w sobie niż normalne maliny. Owocowała pierwszy raz. Poza tym moja rośnie w starym pniu może to tez ma sporo do rzeczy.
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Malina purpurowa - BRANDYWINE

Post »

Ostatnio w miesięczniku "przepis na ogród" był dodatek sklepu internetowego "domisad" ,jest tam oferta maliny purpurowej,chciałem poczytać o niej trochę na necie ale nie ma tego zbyt wiele.Zwracam się wieć z zapytaniem o tę odmianę maliny do najlepszego źródła wiedzy,czyli do osób które ją uprawiają,aby napisały coś więcej ,szczególnie chodzi mi o smak i plonowanie,dziękuję.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Malina purpurowa - BRANDYWINE

Post »

Niestety malina Brandywine jest dla mnie nieosiągalna. Zakupiłem jedynie n eBayu nasiona z U.S.A. ale jeszcze ich nie stratyfikuje.
Natomiast zakupiłem raczej nową odmianę maliny fioletowej o nazwie Glen Coe z U.K. bardzo droga sadzonka, a przesyłka jeszcze droższa. Ale czego się nie robi dla hobby...
Owocuje na pędach dwuletnich czyli jest tradycyjną maliną, owoce bardzo słodkie i aromatyczne, raczej duże pestkowce, ale sam owoc jest bardzo mały mniejszy niż u czarnej maliny Bristol.
Jadłem jej owoce w 2013r. pierwszy raz zaowocowała. Taka ciekawostka, mam na razie dwie sadzonki. A oto zdjęcia tej odmiany:

Malina "GLEN COE"
Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Agnieszka87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lip 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina purpurowa - BRANDYWINE

Post »

Marconi, czy mógłbyś napisać coś więcej o smaku Glen Coe? Chodzi mi o to, czy jest specyficzny dla niej, czy taki sam jak u czarnej lub czerwonej. Mam już maliny czarne i czerwone i zastanawiam się, czy warto posadzić purpurową...
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Malina purpurowa - BRANDYWINE

Post »

Smak maliny Glen Coe oceniam na taki jaki maja maliny czerwone. Wszyscy moi znajomi co próbowali tej maliny w tym roku mówili że jest słodsza od czerwonej, a krzaki rosną w zupełnym cieniu. W ten weekend zamierzam zakopać wierzchołki tegorocznych pędów w ziemi w celu rozmnożenia.

Z ciekawostek jeżyno-malino-podobnych polecam :

malino-jeżyna Boysenberry
Jeżyna rdzawa
malino-jeżyna Logana
malino-jeżyna Tayberry
Wszystkie mają ciekawe owoce które wykorzystuję na soki, a są one grzechu warte...
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina purpurowa - ' Brandywine' i 'Glen Coe'

Post »

Smak maliny Glen Coe oceniam jako dobry. Właśnie dojrzewają owoce na tregorocznych sadzonkach. Kolor, taki inny, bardziej w brąz wpada. Krzewy rozrosły się bardzo mocno. Pędy bez kolców - to zaleta. Miałem wcześniej Bristol, owoce czarne i te kolce, to kalectwo dla dzieci. Wywaliłem.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Agnieszka87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lip 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina purpurowa - ' Brandywine' i 'Glen Coe'

Post »

Marconi_exe, seedkris dziękuję za odpowiedź:) Podoba mi się malinojeżyna Buckingham Tayberry, mam tylko nadzieję, że nie wydaje odrostów:) Uwielbiam soki:)
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Malina purpurowa - ' Brandywine' i 'Glen Coe'

Post »

Obrazek

Z lewej Glen Coe, z prawej na dole Polka, a na górze Bristol

Obrazek

A tutaj jeszcze do kompletu Poranna rosa - żółta. Tak tylko pokazuje zdjęcia jak się prezentuje Glen Coe w porównaniu z innymi kolorami malin.

Co do odmiany Brandywine to Europie chyba niedostępna, kupiłem na eBayu nasiona ale nic nie wyrosło, może też kiedyś nie znałem się za bardzo na wysiewie malin i dlatego rezultat był zerowy.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina purpurowa - ' Brandywine' i 'Glen Coe'

Post »

U mnie Glen Coe kończy owocowanie. Plon zadowalający. Owoce większe i smaczniejsze od Bristol. Jest tylko jeden problem, zapylanie kwiatów. Owady omijają te maliny, lecą na inne odmiany o czerwonych owocach. Jedynie czarne mrówki zawsze siedziały w kwiatach. Może Wiecie jakie owady zapylają tę odmianę? Może Amerykańskie pochodzenie ma taki wpływ?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”