Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Drzewa owocowe
Bary_ogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 lip 2009, o 18:46

Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

Witam. Mam 3-letnią brzoskwinie...kiedy podcinać ?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

Po owocowaniu najlepiej, pokaż ją jak wygląda. :wink:
elzuniagb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lut 2010, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

Witam.Jestem z Wami od wielu miesięcy,pomimo,że dzisiaj pierwszy raz na forum.Jeżeli chodzi o brzoskwinie,to ja przycinam
zawsze wiosną.Właśnie dzisiaj przeszła radykalne cięcie,pomimo zimna.Myślę,że nic jej nie będzie,ale tak bardzo rozrosła się wzdłuż
i w górę,że było to konieczne.Do tej pory ładnie owocowała i nie chorowała.
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

Jeśli chodzi o podcinanie to najlepiej wykonać to wczesną wiosną, czyli już teraz.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

Co wy gadacie, brzoskwinie się tnie w czasie kwitnienia :wink:
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Re: Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

dominikams pisze:Co wy gadacie, brzoskwinie się tnie w czasie kwitnienia :wink:
Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale przed chwilą obejrzałam porady ogrodnicze w tv.
Sadownik twierdził, że brzoskwinie tniemy wtedy jak już ruszą soki, które będą zasklepiały powstałe po cięciu rany.
Należy to jednak zrobic zanim drzewo zakwitnie.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

dominikams pisze:Co wy gadacie, brzoskwinie się tnie w czasie kwitnienia :wink:
Ja też trafiłam na taką opinię. W jakimś czasopiśmie, omawiającym cięcie drzew, było właśnie zdjęcie kwitnącej przyciętej brzoskwini, a pod nią stos obciętych gałęzi z kwiatami. Właśnie ten stos zakodował się w mojej pamięci.
Waleria
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

Najodpowiedniejszym terminem na cięcie brzoskwiń jest wiosna. Konkretnie kiedy - to już zależy jakie cięcie mamy zamiar wykonać. Jeżeli ma to być taki "standardowy" zabieg na owocujących już drzewach (czyli łączymy w jedno cięcie formujące, prześwietlające, "na owoc" i fitosanitarne) idealnym terminem jest kwiecień (tuż przed i na początku kwitnienia). Niektórzy wykonują ciecie i w trakcie pełni kwitnienia - z tym, że tu już jest pewnego rodzaju przeszkoda (drzewa są trudniej "dostępne", łatwiej o uszkodzenia kwiatów - także tych, które chcemy pozostawić). Ale jeśli korona jest luźna, to również jest prawidłowy termin. W tym czasie po prostu po pierwsze jesteśmy już w stanie rozpoznać zamarłe czy uszkodzone po zimie pędy, po drugie możemy regulować intensywność cięcia w zależności od liczby kwiatów.
Natomiast drzewka brzoskwiń, które dopiero co posadziliśmy - przycinamy możliwie w jak najkrótszym czasie po posadzeniu (jeżeli sadziliśmy jesienią, to przycinamy wczesną wiosną już po odsłonięciu osłon i zabezpieczeń na zimę - jeżeli sadzimy wiosną to cięcie wykonujemy najlepiej w dniu sadzenia, a najpóźniej kilka dni po... chodzi o możliwość wysychania pędów i zaburzenia w gospodarce wodnej roślin).
Sporadycznie (w razie konieczności) wykonuje się także cięcie letnie, prześwietlające na starszych, owocujących drzewach. Ma ono na celu odsłonięcie owoców i ułatwienie dostępu światła do wnętrza korony (termin to czerwiec, lipiec - nie później niż na 3 tygodnie przed planowanym terminem zbioru owoców danej odmiany).
Jesienią brzoskwiń nie przycinamy - z dwóch powodów. Cięcie w tym terminie spowoduje opóźnienie wejścia drzew w spoczynek zimowy (a więc prawdopodobieństwo uszkodzenia drzew w czasie surowej zimy się zwiększa), po drugie - w tym okresie, późnym latem i wczesną jesienią jest relatywnie większe zagrożenie srebrzystością liści.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

Ja osobiście swoje brzoskwinie tnę intensywnie w październiku/listopadzie jak już są w spoczynku zimowym można powiedzieć a wiosną jak ruszą z sokami tylko koryguję jeśli jest taka potrzeba. Poza kędzierzawością liści w jednym roku (moje zaniedbanie) nie miałem nigdy z nimi żadnych problemów a foto może tylko to potwierdzić.Musisz więc pomologu wybaczyć mi ale ja tak nie do końca się zgodzę z tym co napisałeś ale też nie kwestionuję tego każdy ma przecież własną wiedzę i doświadczenia. :wink:

Obrazek Obrazek Obrazek
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

Od 20 lat przycinamy z mężem swoje brzoskwinie (i brzoskwinie sąsiadów jak poproszą :D ).

Kierowaliśmy się zawsze zasadą, że brzoskwinie tnie się "na owoc" wiosną w fazie wybarwionego pąka, zanim rozkwitnie, zatem terminu nie można podać jako "kwiecień" bo to przecież 30 dni i każda odmiana jest przycinana w innym czasie.

Czasem zdarzało się, że wycięliśmy jakieś gałęzie gdy owocom brakowałao 3-4 tygodni (okazało się, że część liści zaczęła sie zwijać bo nie wszędzie dotarł oprysk przeciw kędzierzawości liści), na ogół jednak stosujemy bardzo mocne wiosenne cięcie i dodatkowe nie jest wymagane.

Co kilka lat stosowaliśmy odmładzanie drzewa i było to robione jak najszybciej po zbiorach, aby ładnie zagoiły się rany.

Ogólnie nasze cięcie jest zgodne z tym co napisał Pomolog :)
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

Czarodziej, zdjęcia były robione przy nie najlepszej pogodzie. Zbierała się grupka przez miesiąc na szkolenie, tyle tylko, że pogoda nie dopisała, ale i tu szkoleniowiec się zabezpieczył, bo w sobotę opryskał Topsinem. W normalnych warunach nie ma takiej potrzeby.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ukoronowaniem spotkania był kociołek

Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

waw moim zdaniem to marny szkoleniowiec skoro ciał brzoskwinię w tak pełnym kwitnieniu. Osobiście postaram się o opinię kogoś kto zajmuje się dużym paro hektarowym sadem brzoskwiniowym od ponad 30 lat a do tego ma kierunkowe wykształcenie i postaram się tutaj odpisać jak faktycznie jest najlepiej dla brzoskwiń z tym terminem cięcia. :wink:
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskiwnie - kiedy ciąć

Post »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”