Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Widziałam ostatnio piękne rokitniki przy drogach- gałązki pełne owoców. Macie rokitnik w ogródkach? ja rok temu posadziłam, ale nie rośnie na razie za szybko. Tak jakby jeszcze się przystosowywał, albo mu nie pasuje stanowisko słoneczne.
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Post »

Witaj.
Czy posadziłaś pojedyncze drzewko?
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Po pierwsze, musisz posadzić co najmniej jeden egzemplarz męski - chyba, że w okolicy już rosną.
Po drugie, są odmiany owocowe, których owoce zawierają m.in. więcej witaminy C lub E :wink:
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Post »

Czytałam już o ekspansywności rokitnika, ale mnie nie zraziło ;) Posadziłam go w takim miejscu, żeby zarósł trochę. Poza tym interesują mnie jego właściwości lecznicze i bardzo podobają mi się owoce na tle srebrzystych liści.
Zdaję sobie sprawę, że rokitnik jest dwupienny i mam nadzieję, że gdzieś w okolicy rośnie osobnik męski, a pyłek dotrze na moją działkę :)
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Dla drobnego ptactwa kolce to znakomita ochrona przed kotami i ptakami drapieżnymi , dlatego zimą rokitniki są oblegane przez różnogatunkowy drobiazg . Swojego rokitnika wykopałam , bo nie owocował i miał mnóstwo odrostów korzeniowych. Sadzonka była holenderska , odmiana reklamowana jako obupłciowa i bez odrostów . Wydawało mi się , że tam tak nie oszukują jak u nas , a może to była tylko metka z odmiany uprawnej , a roślina nasza , zwykła dziko rosnąca .
Pozdrawiam. kozula
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Czy wasze rokitniki rosną w pełnym słońcu, czy niekoniecznie?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Post »

Ja mam sześć dużych rokitników i osiem małych ,rosną na różnych stanowiskach,cześć w cieniu, a część w słońcu i większość z tych dużych ma mnóstwo owoców :lol: Zbiór ich jest faktycznie trudny bo mają kolce i owoce mocno trzymają się gałązek ,ale warto sie potrudzić bo nalewka z nich jest pyszna :D można też suszyć owoce i dodawać do herbaty,a ptaki za nimi nie przepadają bo są kwaśne :wink:Odrostów mam mnóstwo ,ale mój M większość ścina kosiarką :? :wink:
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Post »

Mój wygląda tak :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Gdzieś wyczytałam przepis na witaminową galaretkę z rokitnika. Trzeba rozgotować owoce, przetrzeć przez sito, dodać cukier, gotować do zgęstnienia, wylać na blachę wyłożoną pergaminem warstwę 1-2 cm i podsuszyć. Pokroić w kawałki, ew. obsypać cukrem kryształowym albo pudrem. Proporcji nie znam, ale pewnie cukru należy dodać "do smaku" :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
magdas
50p
50p
Posty: 55
Od: 25 maja 2008, o 06:53
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Mam rokitniki na dwóch działkach i rosną bardzo różnie. Na glebie słabej, piaszczystej odrostów jest mnóstwo, a na ciężkiej /gliniasto-kamienistej/ - ani jednego!
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Witam. Rokitnik jest krzewem o bardzo małych wymaganiach glebowych i wodnych. Bardzo dobrze rośnie na glebach piaszczystych oraz wapiennych, wymaga miejsc o pełnym nasłonecznieniu. Źle rośnie i bardzo słabo się krzewi na glebach wilgotnych, podmokłych, ciężkich gliniastych trudno przepuszczalnych.
W przypadku gleb gliniastych, dobrze zdaje egzamin rozluźnienie miejsca sadzenia piaskiem. Przynajmniej w pewnym stopniu poprawi to jego silniejsze ukorzenienie i krzewienie.
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ja to słabo się znam jeszcze na roślinach,ale mnie on wygląda na ognik. A może to to samo? :shock:
Magdas mówiłaś że twój ma dużo odrostów może podzielisz się? :wink:
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Rokitnik i Ognik to dwie różne roślinki. Najprościej Ognik na listki wąski i srebrzyste a Ognik zasadniczo ciemno zielone prawie owalne z ostrymi wypustkami. To w skrucie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”