Orzech włoski - uprawa Cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
90chrzan
100p
100p
Posty: 167
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Szukam opisu orzecha SK 08 i U22 prosze o pomoc :)
zielony16
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 mar 2018, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Dzień dobry, czy jakaś szkółka oferuje siewki orzecha wiśnicz albo podobnego? Przejrzałem pół internetu i tylko oferują szczepione. Chciałem posadzić drzewo które miałoby być ozdobno-użytkowe, boje się, że jak posadzę zaszczepione to po latach miejsce szczepienia będzie źle wyglądać, zależy mi też na silnym wzroście, czytałem, że te szczepione rosną wolniej i mniej. Jak to jest z tym miejscem szczepienia uwidacznia się z wiekiem?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Mam posadzonego szczepionego orzecha i miejsce szczepienia z każdym rokiem jest mniej widoczne.
Pozdrawiam Paweł
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Tak, prawda to co pisze Garom. Na moim orzechu (posadz. 2005r) miejsce szczepienia wyraźnie się odznaczało gdy był młody a teraz nawet śladu nie ma. Można wybrać wśród szczepionych odmianę silnie rosnącą i pożytek z owoców będzie. Na dziczku to kamyki najczęściej się rodzą.
Pozdrawiam! Gienia.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

zielony16 pisze:Dzień dobry, czy jakaś szkółka oferuje siewki orzecha wiśnicz albo podobnego? Przejrzałem pół internetu i tylko oferują szczepione.
Jak odmianowe to musi być szczepione. Siewki nijak mieć się będą. I po co je kupować, toć wtedy prościej sobie zasiać. Jak chcesz drzewo sprawnie a szybko rosnące to sam wysiej na miejsce od razu, przynajmniej korzenie nie będą uszkadzane :wink:

Spójrz tak: kupujesz okulanta, średnicy ok. centymetr, i wygląda dość głupio taki w zygzaka :lol:
Ale jak ten pień dojdzie 10 cm to już nie zauważysz odchylenia i tej 1/10.
A zresztą możesz posadzić tym miejscem szczepienia przy ziemi, czy nawet poniżej . Byle uważając.
Wiśnicz wyraźnie obmarza, w porównaniu do innych, ciepłolubny jakiś. Jeśli chcesz czerwonego to od Kozuli typ SK (ale słaby wzrost).
Czerwony dla ozdoby (lecz nie owoców raczej ) mam od Arotanga, nazwy nie pomnę.
zielony16
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 mar 2018, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

To chyba szczepiony kupię, trochę się przeraziłem jak zobaczyłem podobne zdjęcia jak te:
Obrazek
90chrzan
100p
100p
Posty: 167
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

te sa szczepione na orzechu czarnym :)
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2111
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Z odmianowych najsilniej chyba rośnie Alsoszentivani 117. Wiśnicz powinien mieć zaciszne miejsce, bo wrażliwy na przymrozki. SK 04/10 (siewka SK 04) rośnie silnie i dobrze sobie radzi w niekorzystnych warunkach. Czerwony ozdobny to J. regia ,, Purpurea''- na wschodzie w razie prawdziwej zimy może wymarznąć, na zachodzie będzie bezpieczny.
Orzechy włoskie szczepione na siewkach gatunku mają jednolite i proste pnie, nawet jeśli w momencie sadzenia lub po cięciu po posadzeniu na miejscu stałym jest solidna faja. Takie pnie jak na zdjęciu zamieszczonym przez zielonego16 w Stanach osiągają wysokie ceny. Dwa gatunki drzew i połączenie między nimi daje niezwykły efekt. W zimnym klimacie ze względu na czarną linię unika się szczepienia orzechów włoskich na orzechu czarnym.
Jak się uporam z problemami technicznymi, to postaram się znów więcej udzielać na forum.
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Chciałam posadzić orzecha, ale nie wiem jaki gatunek.
Okolice Makowa Podhalańskiego, działka, na której rośnie dzika trawa, niekoszona, trochę jeżyn, w pobliżu płynie potok zacieniony głównie dużymi starymi bukami. Drzewo nie będzie przeszkadzać w żadnej uprawie, ma miejsce na wzrost, samo miejsce posadzenia jest zacienione z rana. W pobliżu nie ma innego orzecha.
Zależy mi, aby drzewko zaczęło szybko owocować, specem do do smaku orzecha włoskiego nie jestem.
Co polecacie?
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Witajcie.
Czy Wasze orzechy już startują? Mam u4, ale widzę tylko zasuszone łuski. Nic nie wyrasta.
Może podpowiecie gdzie kupić drzewko szczepione?
Pozdrawiam - Justyna
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 78
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Witaj duju :wit
Na moich orzechach włoskich są już przyrosty od 10 do 25 cm, w zależności od odmiany. Wszystkie swoje orzechy zakupiłam w szkółce. Jak wpiszesz w wyszukiwarkę słowa: szczepiony orzech, to szkółka się wyświetli. Jestem bardzo zadowolona z drzewek ładnie rosną i owocują.
Awatar użytkownika
enia9
50p
50p
Posty: 50
Od: 3 mar 2010, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

ZielonaJaga a w jakiej części Polski rosną Twoje orzechy?
sama się zastanawiam co kupić bo działka na ścianie wschodniej....nawet zwykły przemarza..
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Dziękuję, są szkółki. Ale tam gdzie piszę nie wysyłają, jedną znalazłam 210km ode mnie ;)
Pozdrawiam - Justyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”