Jabłoń dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uratować starą jabłoń?

Post »

Ja tam przywykły do natury. Jak zaś kto lubi mieć ładnie posprzątane, to nic na przeszkodzie nie stoi. Tylko oddać! :D

Oczywiście jak są szkodniki - to mogą się lęgnąć... ale to na własnym gospodarstwie trzeba znać swoją żywiznę ;:224
A pożyteczne stworzenia też gdzieś się lęgnąć muszą.
Profesjonalnie nikt w sadach liści nie grabi, a często nawet gałęzi nie usuwa, tylko rozdrabnia. Natomiast dla higieny opryskuje się przed zimą mocznikiem, to przyspiesza kompostowanie liści - azot :D - stworzonkom, które je jedzą, potrzebny... bo to niezbyt pożywne te liście, mało mięsne ;)
:wit
Uwaga - to reklama! :lol: ale wyjaśnia - o co chodzi z życiem w glebie... miłujcie bakterie swe :D
http://www.eko-sadownictwo.com.pl/artyk ... a-nawoenia
Awatar użytkownika
tkordus
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 mar 2010, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Zakwitła jabłoń... we wrześniu

Post »

Witajcie!

Nie wiem czy martwić się czy nie? Jesienią rok temu zakupiłem jabłonkę LIGOL. Drzewko pomału się przyjęło i zaczęło rosnąć. Wiosną miało nawet parę kwiatków ale je zrzuciło - myślę że nawet dobrze, bo najpierw musi się ukorzenić itp. Dzisiaj patrzę a na czubku jednej z młodych gałązek rozwija się kwiatek. Do tego drzewko ciągle rośnie, a wg mnie powinno pomału zaczynać szykować się do zimy... Latem dostało trochę nawozu Complex Yara Mile ale to było w lipcu... Czy mam się martwić że drzewko nie zatrzyma wzrostu na zimę czy to normalne? Dlaczego kwitnie we wrześniu? Urwać ten kwiatek?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Zakwitła jabłoń... we wrześniu

Post »

Kwiatek urwać, bo i tak z tego nic nie będzie. Nie martwić się, na zmartwienia masz czas do wiosny. Miejmy nadzieję, że do mrozów straci liście, więc powinna spokojnie przezimować.

-- Pn 09 wrz 2013 12:30 --
Waleria
Awatar użytkownika
kobyl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 31 lip 2013, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakwitła jabłoń... we wrześniu

Post »

Kolega wyżej ma rację: nie ma co się na zapas martwić. Poczekasz do wiosny i wtedy zobaczysz. Powodzenia :)
Awatar użytkownika
tkordus
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 mar 2010, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zakwitła jabłoń... we wrześniu

Post »

Dziękuję, kwiatek urwałem by sił na niego nie traciło młode drzewko :)
damianarsenal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lut 2014, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jabłoń

Post »

Witam. W zeszłym sezonie posadziłem jabłoń i od tamtego czasu praktycznie nie widać różnicy, jeśli chodzi o przyrost nowych gałęzi. Nie znam się za bardzo na tym, ale wydaje mi się, że moje drzewko choruje. Proszę o pomoc...
Zamieszczam zdjęcia:
http://pokazywarka.pl/kvgrc4/
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń

Post »

Ten post powinieneś zamieścić w dziale sadowniczym, ale może zaglądnie tutaj Krzysztof albo ERNRUD.
Ja to amatorka, nie fachman ale podejrzewam, że Twoja jabłonka w pierwszym roku po posadzeniu odbudowywała system korzeniowy, by potem ruszyć z kopyta. Ale, ale, to drzewko jest nie przycięte, która gałązka jest przewodnikiem? Pozostałe powinny być zdecydowanie krótsze. Tak miałam u mojej Koksy, dopóki nie wyznaczyłam przewodnika, i nie przywiązałam go do wysokiego prętu (jak najbliżej pionu), Koksa rosła bardzo słabo i raczej wszerz niż w górę, w następnym sezonie dopiero śmignęła w górę.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jabłoń

Post »

Nie choruje :). Po pierwsze pędy na twojej jabłonce to krótkopędy zakończone pąkami kwiatowymi. Można przypuszczać, ze powinieneś mieć owoce w tym roku. To czy będą pierwsze owoce zależy od wielu czynników takich jak: zasobność gleby, zapylacze, wiek jabłonki, szkodniki. Jeśli chcesz aby twoja jabłonka urosła, to niestety musisz kosztem tych krótkopędów zmusić drzewko do wytworzenia długopędów. Zatem po pierwsze: cięcie, czyli równo ścinasz górne pędy (tak do połowy). Z pąków śpiących powinny wyrosnąć podczas sezonu wegetacyjnego długopędy. Roślinie powinieneś dostarczyć nawozu, najlepiej zawierającego azot. Ja zwykle dodaje kompleksową Azofoskę i do tego podrzucam kompostem. Nawożenie azotem oczywiście wiosną. I powinieneś zakończyć je w czerwcu. Latem kiedy zauważysz, że długopędy zakończyły wzrost, ponownie formujesz koronę. Ścinasz znowu długopędy do ok 3/4 wysokości. W następnym roku z tych długopędów będzie tworzyć się korona jak również pierwsze krótkopędy z pakami kwiatowymi. Dalsze prace w kolejnych sezonach polegają na formowaniu korony, cięciu słabych pędów, zacieniających, skracanie nowych długopędów, odginanie do dołu pędów (zwiększa owocowanie) i przede wszystkim coroczne nawożenie. Oczywiście na samym początku owoców będzie nie wiele, ale za to będę dorodne i rozmieszczone równomiernie w koronie drzewa. Jest to sposób aby uzyskać drzewko o rozłożystej koronie. Są jednak takie formowania, która prowadzą, to stworzenia tzw drzewka szpalerowego (zwykle w sadach towarowych). Tutaj drzewko prowadzi się tak, aby uzyskać wąską koronę złożoną głównie z krótkopędów.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
andreedk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 12 lut 2013, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: górny śląsk

Jabłoń - dziwne pąki

Post »

Proszę Was uprzejmie o pomoc. W tym roku na jabłonce pojawiły się dziwne pąki. Są normalne i jakieś takie dziwne duże. Jeden taki pąk pojawił się też na gruszy.
Co to może być i jeśli jest to choroba to czym to zwalczyć?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń i grusza - dziwne pąki

Post »

Pąki są duże bo z nich rozwiną się kwiaty :wink:
andreedk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 12 lut 2013, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Jabłoń i grusza - dziwne pąki

Post »

Czyli to nie choroba? ;:oj ale te pąki na innych jabłonkach inaczej wyglądają. Widać zarys pąka kwiatowego i pąka z którego utworzą się liście. A te wydają mi się jakieś takie bezkształtne
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Jabłoń zakwitła ponownie

Post »

Na papierówce , która miała w tym roku owoców mnóstwo , zauważyłam dzisiaj kwiaty.Drzewo kwitnie drugi raz w tym roku.


Obrazek
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
vascode
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 11 mar 2012, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WLKP.
Kontakt:

Re: Jabłoń zakwitła ponownie

Post »

u mnie też.... owoce sąsiadują z kwiatami
-vascode-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”