Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Ja bez problemu znajduję, choć w zeszłym roku u mnie było w sklepach mniej kasztanów.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Moje kasztany znów chcą kwitnąć.
Co im odbiło???

Poniżej kwiaty kasztana na tej jabłoni.

Obrazek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

To już gruszki na wierzbie niemodne, teraz kasztany na jabłoni rosną?

A u mnie taka sytuacja :shock:

Obrazek

Na tym drzewku, które wcześniej określiłam jako mizerne, pojawiło się niewiele kulek, które już się w większości otworzyły i niektóre pospadały. Owocki są na zdjęciu poniżej z lewej strony, mniejsze niż te ze sklepu, ale przyzwoitej wielkości. A te z drugiego, dużo większego drzewka jeszcze dojrzewają. Kilka wygrzebałam, na zdjęciu są z prawej, wielkości mniej więcej orzechów laskowych :roll:

Obrazek

W smaku nie ma jakiejś niespodzianki, myślałam, że będzie większa różnica w porównaniu ze sklepowymi.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Dobre.. ha, ha... Kasztany, na jabłoni... ale to tylko tło :)
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Nie tak łatwo o super smak kasztanów. Tam gdzie rośnie ich dużo, ludzie zbierają tylko najlepsze, inne zostawiają zwierzętom. My musimy zadowolić się takimi , jakie tu nie wymarzną. Żeby kasztany trochę dosmaczyć, trzeba je poddać fermentacji. Polega to na przetrzymaniu ich w zimnym i wilgotnym miejscu 10-14 dni. W tym czasie część skrobii przemienia się w cukier i kasztany stają się słodsze. Ponoć też łatwiej obrać z nich skórkę po upieczeniu. Osobiście nie lubię przesadnie słodkich i wolę prosto z drzewa, ale dużo ludzi chce jeść słodkie kasztany.
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

kozula pisze:Żeby kasztany trochę dosmaczyć, trzeba je poddać fermentacji. Polega to na przetrzymaniu ich w zimnym i wilgotnym miejscu 10-14 dni. W tym czasie część skrobii przemienia się w cukier i kasztany stają się słodsze.
Tylko, co to znaczy? W lodówce będzie ok?
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Najlepsza temperatura do fermentacji to zero do +2 stopnie, w każdym razie w najzimniejszym miejscu w lodówce, ale żeby nie zamarzły. Kasztany trzeba szczelnie zapakować, żeby nie wysychały. Po fermentacji powinny nadawać się do jedzenia na surowo. Niektóre odmiany nadają się do zjadania na surowo prosto z drzewa, ale takich jest mniejszość. Jeśli kasztany mają być przechowywane w lodówce przez dłuższy czas, powinny być wcześniej zdezynfekowane w wodzie utlenionej. To zapobiega rozwojowi grzybów i tworzeniu mykotoksyn.
Obrazek
Na zdjęciu kasztan, który dostał nazwę Sałamaj, w trzecim roku po posadzeniu. Cztery z pięciu tak zaszalały z owocami.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Ale faktycznie zaszalał, taki jeszcze malutki.
Odgrzałam sobie resztę gotowanych, z solą na suchej patelni, dobre były i chyba słodsze się zrobiły po pobycie w lodówce (w stanie ugotowanym).
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Niestety, ale kasztany kolejny rok są puste. :roll: Ciekawe czy i kiedy komuś w okolicy tego drzewa będą kwitły inne kasztany.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Musiałby kwitnąć drugi w odległości nie większej niż 70 m, a jeszcze lepiej 30 m.
U mnie po zbiorach. Młodziaki dały po pół kilo kasztanów na ,,twarz'' , 8-letni 11 kilo. Młode nie mają jeszcze innej odmiany do zapylania, więc sporo jeżyków było pustych, za to kasztany dość duże. Starszy w towarzystwie zapylacza praktycznie nie miał pustych kulek, za to było dużo drobnych owoców. Nie połapałam się w porę żeby go dokarmić.
Cały plon pozbierany, nawet puste łupinki. Właśnie popijam herbatkę z imbirem z łupinek. Na chłodne wieczory w sam raz ;:304
Obrazek
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

kozula pisze: Obrazek
Na zdjęciu kasztan, który dostał nazwę Sałamaj, w trzecim roku po posadzeniu. Cztery z pięciu tak zaszalały z owocami.
Skąd wzięłaś taką fajną sadzonkę? Sama szczepisz czy gdzieś nabyłaś?
Krzysiek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

kozula pisze: Obrazek
Na zdjęciu kasztan, który dostał nazwę Sałamaj, w trzecim roku po posadzeniu. Cztery z pięciu tak zaszalały z owocami.
Czy owoce z tego kasztana są pełne?

Na moim były owoce, ale puste. :(
Nie pomogło sąsiedztwo innego, kwitnącego kasztana tuż obok, ani kilkaset metrów dalej w parku. Widać termin pylenia nie zgrał się w czasie z możliwością przyjęcia pyłku przez kwiaty żeńskie.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Post »

Kylo, szczepię kasztany. Kuneg, ten kasztan jest samopylny. U kasztanów samopylność nie oznacza że wszystkie ,,jeże'' będą pełne, ale część tak. Gdyby te kasztany miały zapylacza, to dały by lekko po 2 kilo owoców, ale wtedy były by drobniejsze. Bez zapylacza wyszło po pół kilo z drzewka, co jak na 3 rok po posadzeniu, jest niezłym wynikiem. Bouche de Betizac dał tylko 0,32 kg, ale za to bardzo dużo urósł. O ile nie wymarznie w zimie, to za rok powinien sypnąć już znacznie więcej.
Rok temu drzewka wyglądały tak:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”