Szczepinie na starej dzikiej jabłoni - kożuchówka

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
focus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 paź 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szczepinie na starej dzikiej jabłoni - kożuchówka

Post »

Witam !
Chciałbym dowiedzieć się więcej na temat szczepienia jabłoni, a mianowicie o tzw. "kożuchówce".
Posiadam dość starą dziką jabłoń i chciałbym zaszczepić na niej szlachetne odmiany jabłoni. Nie mam pojęcia jak należy pobrać zrazy i przygotować starą jabłoń pod podkładkę? Od czego zacząć i kiedy brać się za jakiekolwiek zabiegi? Jak przechować zrazy, aby nadawały się do szczepienia w maju?
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepinie na starej dzikiej jabłoni - kożuchówka

Post »

A poczytałeś chociaż pobieżnie tutaj? Szczepienie drzew i krzewów owocowych
focus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 paź 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepinie na starej dzikiej jabłoni - kożuchówka

Post »

astone dziękuję za odpowiedź !
Mam jeszcze jedno małe pytanie... Czy starej jabłonce nie zaszkodzi, gdy zetnę jej całą koronę i na jej miejscu zaszczepię moje zrazy?
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepinie na starej dzikiej jabłoni - kożuchówka

Post »

Może nie jestem specjalistą ale ja zrobiłbym to stopniowo powiedzmy zetnij polowe i zaszczep a jak się przyjmą to za rok resztę.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
focus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 paź 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepinie na starej dzikiej jabłoni - kożuchówka

Post »

Może i racja :D W pierwszym roku zaszczepię połowę, resztę gałęzi tylko przytnę, a w następnym (jeśli się uda) zaszczepię resztę :D
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Szczepinie na starej dzikiej jabłoni - kożuchówka

Post »

Duże stare drzewo przeszczepiaj nawet na trzy etapy - każdego roku po 1/3ciej. Taka sama zasada jak przy odmładzaniu korony. Zrazy zetnij jak wystapią pierwsze regularne mrozy, przechowuj zadołowane, gdzieś w ziemi w ogrodzie na głębokości około 70 cm. Miejsce zadołowania nie może być zalewane przy roztopach, nie mogą się tam dostac myszy, czy nornice.
focus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 paź 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepinie na starej dzikiej jabłoni - kożuchówka

Post »

winogrodek bardzo dziękuję! Twoja wiedza na pewno bardzo mi pomoże. A czy zrazy nie powinny wystawać troszkę nad ziemię?
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Szczepinie na starej dzikiej jabłoni - kożuchówka

Post »

focus pisze:winogrodek bardzo dziękuję! Twoja wiedza na pewno bardzo mi pomoże. A czy zrazy nie powinny wystawać troszkę nad ziemię?
Nie, bo przemarzną, a chodzi o to żeby nie przemarzły. W ziemi są względnie bezpieczne, na powietrzu to loteria.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Szczepinie na starej dzikiej jabłoni - kożuchówka

Post »

Jeśli u ciebie, w Twoim regionie jabłonie nie podmarzają to ścinaj zrazy bezpośrednio przed szczepieniem. U mnie na przykład nigdy od kiedy pamiętam nie podmarzły nawet końcówki pędów jabłoni i zawsze ścinam prosto z drzewa do szczepienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”