Śliwa Dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8517
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Mam wątpliwość , że to są kolumnowe . Czytałam o jednych i drugich i z opisów zasadnicza
różnica to wysokość oraz to, że kolumnowe tworzą długopędy skierowane równolegle
do przewodnika .
Spierać się nie będę , pożyjemy zobaczymy .
Natomiast to drzewko , które w tym roku pożegnałam to było jeszcze coś innego .
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Proszę o pomoc w identyfikacji choroby mojej śliwy. Jakieś 3, 4 tygodnie po kwitnieniu oberwałem z tej śliwy amers i węgierki zwykłej owoce z typowymi objawami torbiela, zdeformowane i przebarwione. Zostawiłem resztę małych, zielonych śliweczek, które wyglądały normalnie. Kilka dni temu zauważyłem, że zawiązki śliwek źółkną lub czarnieją i zasychają. Objaw jest widoczny zarówne na amersie jak i węgierce zwykłej(drzewka młode 3 rok po posadzeniu) czy może być to również spowodowane torbielem czy to coś innego. Jeśli chodzi o wigor drzew to amers coś tam wypuszcza nowych gałązek natomiast na węgierce przyrosty juź 15-30 cm. Myślałem o tym żeby oberwać uszkodzone zawiązki i na razie nie pryskać niczym. Dopiero na jesień miedzian i na wiosnę jak zaczną nabrzmiewać pąki.
Obrazek
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Opcji jest kilka: brunatna zgnilizna, rak bakteryjny (w tym roku z przymrozkami duży problem).
Na niektórych widać ciemniejsze plamki, zobacz czy w środku nie ma robala - owocnica śliwowa.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

To może być kombinacja czerwcowego zrzutu, robaczywych (widać nawet dziury) oraz nieprawidłowego zapylenia. Ja mam u siebie murarki ale z zapyleniem nie tylko śliw jest gorzej niż rok temu - na warunki pogodowe nie mamy wpływu.
Pozdrawiam,
Tomek
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Fakt, niektóre śliwki były z robalem, reszta zaczęła żółknąć i zasychać. W czasie kwitnienia pogoda była w kratkę. raz deszcz raz słonko. Ostatnio wystąpiła także susza, nie padało ponad 3 tygodnie. Zaczęły też się osypywać zawiązki na młodej czereśni i wiśniach, trzymają się tylko jabłka na młodej papierówce. Może to być faktycznie spowodowane częściowo robactwem i częściowo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na 20 letniej czereśni owoce ładnie dojrzały i jutro będą zbiory. Mam u siebie marne warunki. Gleba mocno piaszczysta klasy V. Myślę, że macie racje. Mogło nałożyć się kilka czynników na siebie. Pogoda, warunki glebowe i jakieś choróbsko też.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Powiesiłem wczoraj pułapki feromonowe na jabłoń i śliwę, po dobie na jabłoni 0, na śliwie 12 sztuk - mają zatem oblot.
Pozdrawiam,
Tomek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Tomku, u mnie pułapki na śliwkach prawie zapchane, gorzej bo nie mam już takich samych.
Z czereśni te białe budki z feromonem na trzesniowke ściągnęłam bo pszczoły się łapały.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 243
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Na wiosnę moje drzewa dopadł przymrozek. Najbardziej ucierpiały śliwy, jabłonie i czereśnie nie miały uszkodzeń.
Mniej odczuły węgierki.Brzoskwinia padła. Ich wegetacja zaczęła się późno i od szczytowych partii korony. Natomiast pozostałe: Ulena, Prezydent już miały przemrożone wszystkie gałęzie. Z opóźnieniem wypuszczały na niektórych gałązkach liście. O kwitnieniu nie ma mowy. Jednak najbardziej dotknęło Białą Śliwę. Rozhartowana prawie nie wypuszczała pąków i liści. Dopiero teraz wyrastają młode przyrosty, część gałązek jest podsuszona przymrozkiem. Zawiązał się jeden owoc. Zaczęła teraz kwitnąć, miała sporo nierozwiniętych pąków kwiatowych, które oberwałem.
Co jeszcze mogę zrobić, czy poprzestać na tym i czekać ?
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Zapewne nic, czekac. Może przywróci się zdolność przesyłania pokarmu a może nadal będą takie kalekie. Z czasem zobaczysz co się będzie działo, nie ma sensu trzymac na drzewie takich półprzewodników i niedożywionych , z których nie ma żadnego pożytku. Trzeba będzie się ich pozbyć a zostawić zdrowe odrosty i konary. Drzewo straci kształt, formę ale będzie Ok.
Pozdrawiam! Gienia.
Darelecki
100p
100p
Posty: 126
Od: 28 mar 2021, o 04:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Witam wszystkich,
mam do Was pytanie. Moje dwie śliwki dopadł prawdopodobnie mączniak. Jedną mniej (śliwka węgierka dabrowicka), drugą bardziej (renkloda ulena). Co mogę zrobić i czy drzewka są do odratowania, czy już raczej trzeba je spisać na straty? I czy jest to bardzo zaraźliwa choroba? Powinienem obawiać się o inne drzewka posadzone w pobliżu?



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Dziwny ten mączniak co ma nogi i łazi po drzewku ! Chyba, że ja źle widzę???
Pozdrawiam! Gienia.
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Gienia, dobrze widzisz.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Dobrze widzisz, to "ładna" kolonia mszyc. Jak ma być ekologiczne to na szybko larwy biedronek, jak chemią to Mospilan.
Pozdrawiam,
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”