Kolumnowe drzewa owocowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Morisss
100p
100p
Posty: 102
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

A tak wygląda Sylvia w sadzie

Obrazek
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Do jakiej wysokości dorasta? Pytam, bo chcę znać jej możliwości :D

Poza tym muszę Wam powiedzieć, że dorobiłam się kolejnej kompaktowej czereśni, którą kupiłam zresztą jako wiśnię :wink:
Na etykiecie widnieje jak byk: Wiśnia. W dobie koronawirusa robię szybkie zakupy. Jakoś mi się ta łacińska nazwa nie rzuciła w oczy, a że chcę mieć małą wiśnię, no to kupiłam.
Tylko w domu oprzytomniałam, ale już mojej 'Stelli'nie oddam, bo powrotu do sklepu nie przeżyje. Mam nadzieję, że ma szansę być niewielkiem drzewem? Posadziłam ją w donicy, ponieważ nie posiadam sadu, ani żadnego wolnego skrawka ziemi :lol: .
Jak sądzicie, da radę? W przyszłości mam zamiar zmienić jej donicę na większą. Ale na donicę... :roll:

Obrazek Obrazek
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Morisss
100p
100p
Posty: 102
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

U mnie Sylvia ma 4,5 do 5 metrów, ale mimo tego, że rośnie słabiej niż inne odmiany, ją też trzeba przecinać. Mam ją posadzoną w dwóch miejscach i w tym drugim miejscu musiałem ją skracać, bo drzewa miały około 6m i więcej i dalej rosły.
Odmiany Stella nie posiadam, ale też jest samopłodna, więc wzrost i pokrój drzewa będzie podobny do Sylvii.
Odmiany samopłodne z selekcji kanadyjskiej mają charakterystyczne cechy: słaby wzrost, wzniesione sztywne gałęzie, krótkie
międzywęźla.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Dzięki, Morises. Czyli bez cięcia Sylwii się nie obędzie. Co do Stelli to kupiłam ją jako odmianę karłową, ale na 4-5 m nie mam już miejsca. Najwyżej poszukam jej miejsca u znajomych. Kupiłam ją w ostatnim momencie. Jeszcze chwila i nie byłoby co ratować.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
marcinp1984
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 lip 2013, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie / formowanie drzewk kolumnowych

Post »

Witam,

Chcę w ogrodzie posadzić kilka drzewek kolumnowych. Póki co mam już śliwę i czereśnię, które dzisiaj posadziłem. Widoczne na zdjęciach poniżej i ma prośbę o doradzenie co można przy nich zrobić, poprawić, przyciąć itd itp.

Czereśnia

Przycięta to ona już niby jest. Tylko to co mnie najbardziej zastanawia to przycięcie przewodnika. Czy przez to ona w ogóle urośnie wyższa? Nie bardzo się na tym znam :)

Obrazek


Śliwa

Tu niby też było przycinane. Z tym, że ma więcej jakichś drobnych odrostów. Troszkę sobie na ten temat czytałem ale nie do końca wszystko wiem. To co mi się nie podoba na pierwszy rzut oka to ten kikut z lewej strony od przewodnika pod karteczką z nazwą drzewka (prawe zdjęcie). Nie powinno to być to całkiem obcięte? Pierwszy od dołu (lewe zdjęcie) idzie w lewo i zaraz do góry - to co idzie do góry też nie powinno być obcięte?

Obrazek

No i niżej czubek drzewka tutaj też coś jest gęsto. Nie trzeba by było coś tu namieszać bo w zasadzie nie widać już przewodnika?

Obrazek

Czy może na razie drzewek lepiej nie męczyć aby się najpierw na spokojnie przyjęły?

Z góry dziękuje za pomoc.
slackmaster
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 kwie 2020, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Witam mam wsadzone w poprzednim roku grusze kolumnowe Saphire i Decore . Obecnie drzewka maja tylko liście i żadnych kwiatów . Czy to normalne ?
marcinp1984
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 lip 2013, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

To forum chyba umiera śmiercią naturalną. Kilka dni temu napisanych kilka wątków niestety na żaden nie udało się uzyskać odpowiedzi.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

marcinp1984 - nic nie przycinaj, masz ok. Przycięcie przewodnika stymuluje powstanie nowego piętra poniżej cięcia.

slackmaster - tak, to normalne, grusze nie owocują tak szybko, u mnie w czwartym roku zakwitły.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Czaje się i Ja na kolumnowe drzewka. :D

Najbardziej interesują mnie obecnie takie drzewka jak: Nektarynka, Brzoskwiń, Jabłoń.. jakby jakieś jeszcze nyłye godne polecenia, to.i chętnie im się przyglądne. Obecnie jednak szukam jakichś konkretnych, sprawdzonych odmian i jeśli możliwe to już choćby na priv, jakieś sprawdzone sklepy z kolumnowymi drzewkami. :wit
Arturo84
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 24 cze 2011, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewa owocowe komumnowe.

Post »

Witam. Chciałem zapytać was o uprawę drzewek owocowych kolumnowych na działce rod. Chcę wyciąć resztę tuj i posadzić cośś użytkowego za nie i pomyślałem o takich sadzonkach kolumnowych by posadzić 2-3 obok siebie w odstępach 60-70 cm. Czytałem, że mało koło nich pracy co do cięcia ale że potrzebują dużo wody i przez to też nawożenia. Co powiecie na taką jadalny zasłonę? Jakie odmiany polecacie śliw, jabłoni i innych? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tommy46
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 lut 2020, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Mam 20 jabłoni kolumnowych. Posadzone w odstępach 50 cm a w rzędzie 1m. Piękne rosną. Wszystkie kwitły w tym roku (kwitnienie bardzo obfite) ale nie pozwoliłem im owocować tylko na odmianie Arbat zostawiłem po jednym jabłuszku. Zaraz będą gotowe do zbioru. W przyszłym roku powinny już pięknie owocować.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

@tommy46 można prosić zdjęcie, jak wyglądają? Przycinasz, czy same zachowują kształt? Jakie masz odmiany?
olak
50p
50p
Posty: 91
Od: 9 lip 2009, o 23:01
Lokalizacja: Warszawa i 35km od Warszawy

Jabłonie kolumnowe

Post »

Czy macie u siebie jabłonie kolumnowe, jakie odmiany, czy faktycznie szybko zaczynają owocować i dobrze owocują (tak jak na zdjęciach ;-)) i czy ogólnie polecacie czy nie?

Chcę zagospodarować dobrze nasłoneczniony wąski pasek ziemi przy tujach (niestety). Początkowo miała tam być pergola/rusztowanie i rosnąć aktinidia (posadziłam dwie sztuki dwa lata temu i nie rosną), potem myślałam o winorośli (ale wymagania glebowe się nie zgadzają), więc może te jabłonki kolumnowe? Dodam, że parę metrów dalej mam posadzone dwie ozdobne jabłonie, więc byłyby zapylacze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”