Borówka - wybór odmiany

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
garrs
50p
50p
Posty: 82
Od: 6 wrz 2021, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

trzyary, a jeżeli pomiędzy borówkę będę chciał sadzić żurawinę to jaki odstęp między krzaczkami w rzędzie? 2m?

Co sądzicie o takim zestawie?
Chandler, Toro, Brygida, Nelson, Putte
Uprawa amatorska, maksymalnie do 20 krzaczków. Pierwsza część dnia ekspozycja na południe, a od zachodu niestety cień w drugiej połowie dnia.
trzyary
200p
200p
Posty: 276
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

2 metry może być.
Ja mam z uwagi na brak miejsca 6 krzaków na 6 m2.
Rozstawa 1,5x1,5 m jest lepsza.
W tym zestawie brakuje odmian wczesnych.
Przed wszystkich kup Duke.
Jak się nie boisz wiosennych przymrozków zaryzykuj z Chanticleer, Erliblue.
Możesz też posadzić Patriot i Spartan.


Nie cytujemy postu jeżeli odpowiadamy bezpośrednio pod nim/jagusia111
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

wrocek pisze:Dobrze sprawdziłem, że Aurora jest odmianą licencjonowaną i sprzedawana jest tylko do nasadzeń przemysłowych? Jeśli tak, to zostaje nam Elliot.
Można kupić przez internet w jednym sklepie. Niestety trzeba będzie głębiej sięgnąć do kieszeni bo drogo tam. Ja kupiłem w tym sklepie w 2019 r o 33 % taniej. Inflacja wkracza już także do ogrodu.
garrs
50p
50p
Posty: 82
Od: 6 wrz 2021, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Czy ktoś wie jaka odmiana zapyla Putte?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

North blue jest zapylaczem wszystkich borówek średnich. Do Putte podobny jest Emil i Aino i pewnie wzajemnie się zapylą. Putte i Emil są niestety mało wartościowe w porównaniu z borówką wysoką. Raczej do pierogów się nadają a do jedzenia na surowo borówki amerykańskie są lepsze, bardziej aromatyczne i no i znacznie większe.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 619
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Ja mam borówki Early Blue , Chandler , Lateblue , 2X Elliot , 2X Aurora i u mnie 3 ostatnie zaczynają owocować ok. 5-15 sierpnia , ale w tym roku z 10 dni później .
Ostatnio z Lateblue zebrałem mało owoców , a z Elliot dość dużo ale to były ostatnie jagody , a na Aurora było dużo owoców i jeszcze są zielone .
Potrzebuje kupić 3 odmiany wczesne plenne sprawdzone odmiany bo w lipcu mam za mało owoców , na dodatek to młode krzewy . :D
Czy są późniejsze odmiany od Aurory bo w poprzednich latach ostatnie owoce zbierałem do ok. 5 września a więc przydał by się 1 krzak jeszcze późniejszej .
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Oprócz jednej same późne. Aurora jest najpóźniejsza. DUKE jest dobrą wczesną odmianą, która daje pewny plon w lipcu.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 619
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Dziś kupiłem sadzonki borówki Chanticleer , Duke , Chandler , Elliot z wczesnych prócz Duke nie wiedziałem którą wziąć bo była Bluetta , Channah?s Choice a z późnych Liberty . :)
Czy to był dobry wybór ?
trzyary
200p
200p
Posty: 276
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Chanticleer to najwcześniejsza odmiana w warunkach klimatycznych Polski. O kilka dni wcześniejsza od twojej Earliblue.
Bluetta jest tak samo wczesna jak Earliblue.
Hannah?s Choice jest o tydzień późniejsza od Earliblue.
Duke jest w zależności od źródła informacji późniejsza od Earliblue o kilka dni do półtora tygodnia.
Która w danym roku da wcześniejszy plon będzie zależało o warunków pogodowych w zimie i na wiosnę.
Ja z wczesny mam Earliblue (przycięta jeszcze nie owocowała), Chanticleer (uschła po pół roku od posadzenia, kupię i posadzę ponownie) Duke (rok stała w miejscu straciła liście, w tym roku owocowała).
Elliotta mam, owocował jako najpóźniejsza.
W tym roku pierwszy dojrzały owoc na Duke był 1 lipca, na Bluecrop 7 lipca, na Brigitta 12 lipca, na Lateblue 22 lipca, na Elliott 26 lipca.
Ostatni owoc z Duke był 31 lipca, na Bluecrop 20 sierpnia, na Brigitta 12 września, na Lateblue i na Elliott jeszcze są.
Planuję dosadzić Chandlera, Chanticleer i Aurorę (w warunkach Wrocławia powinna dojrzeć przed chłodami).
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Wpadła mi w oko borówka North Country - ma ją ktoś może, warto kupić? Piszą o niej dobrze, ale wiadomo, że sprzedający zawsze dobrze piszą o tym, co oferują :wink:
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Mam tą odmianę North C. od 2018 r. Do gruntu nie warto jej sadzić z racji tego, że wysokie kuzynki są lepsze i mają większe bardziej aromatyczne owoce. Za to do donicy nadaje się znakomicie, nie przemarza i jest bardzo plenna choć owoce są małe i średnie 10-15 mm. Smak jest delikatny, słodki dobry dla dzieci. Ja osobiście preferuję mocne smaki kwaśno-winne a ta borówka tego nie ma.
Ta odmiana jest mała 60-80 cm i ma kulisty pokrój i dojrzewa od połowy lipca aż do sierpnia. W młodym wieku nie wymaga cięcia oprócz usuwania pozostałości po gronach owocowych.
Polecam tylko do donicy albo w miejsce gdzie nie można uprawiać wysokich krzewów z racji braku miejsca. Owoce z tej borówki zamroziłem bo do jedzenia na świeżo mam lepsze.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Bardzo dziękuję! W takim razie zdecyduję się na nią, tylko jeszcze pomyślę, czy do donicy, czy w wolne mikromiejsce między innymi borówkami.
Z wysokich moje ulubione to Spartan i Patriot, smaczna jest też Sierra. No, Ameryki nie odkryłam :wink:
Pozdrawiam słonecznie, Ika
iwonaceae
200p
200p
Posty: 331
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Potwierdzam spostrzeżenia Yogibeer701. North Country to niska odmiana, ma dużo małych, słodkich owoców. Przez jakieś 3 lata rosła u mnie w gruncie, ale teraz przesadziłam ją do donicy, a na jej miejsce wsadziłam wysoką, ponieważ cierpię na permanentny brak miejsca.
Pozdrawiam,
Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”