Stare, dobre jabłonie część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Stare, dobre jabłonie część 2

Post »

Poprzednia część 1 wątku znajduje się tutaj viewtopic.php?f=34&t=1858


Mam do Was pytanie identyczne, jak w przypadku brzoskwiń. Czy można i jest potrzeba oprysku borem jabłoni przed kwitnieniem?
Moje Renety: Królowa Renet i Szara (Złota i Gwiazdkowa na identycznym etapie):
ObrazekObrazek
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

gienia2000 pisze:Kosztela czy Beforest naturalnie rosnący tworzy szerszą koronę? Która jest bardziej smukła?
Mam jedno i drugie Kosztela jest bardziej smukła, Beforest od początku rośnie mocno kuliście.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

amatorroli pisze:Mam jedno i drugie Kosztela jest bardziej smukła, Beforest od początku rośnie mocno kuliście.
Dziękuję. Posadziłem już obie jabłonie. Chciałem bardziej rozłożystą posadzić na obrzeżach. Po Twojej odpowiedzi widzę, że mogłem zamienić je miejscami, ale z drugiej strony Beforest lubi wilgoć, więc chyba dobrze, że Kosztelę wrzuciłem na lekkie wzniesienie a Beforest jest niżej i ma więcej wilgoci.
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Sama Kosztela na suchym też dobrze nie rośnie, no chyba, że jest na antonówce/a2. Na m26 woli wilgotniejsze miejsca. Mam trzy sztuki, dwie na m26 i jedna na antonówce.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

amatorroli pisze:no chyba, że jest na antonówce/a2
Mam jabłonie tylko na antonówce. Z tym wzniesieniem trochę przesadziłem. Jakieś 50 cm różnicy :D
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

To na Kosztelę poczekasz, choć warto i te warunki ogarnie. Za to Beforest szybko zaowocuje. Aha, uważaj na osy i szerszenie, zakładaj pulapki, bo Ci zmasakrują te przepysznie słodkie owoce.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

To znam z doświadczenia. Jak byłem mały to często osa lub pszczoła dziabała w kolano, nogę jak się klękało pod drzewkiem zbierając owoce :). Mam nadzieję, że coś z tych owoców jednak zostanie :D
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1835
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

amatorroli pisze:To na Kosztelę poczekasz, choć warto i te warunki ogarnie. Za to Beforest szybko zaowocuje. Aha, uważaj na osy i szerszenie, zakładaj pulapki, bo Ci zmasakrują te przepysznie słodkie owoce.
Możesz coś więcej napisać na temat pułapek na osy?
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Butelka 1,5l PET. Tniemy w 2/3 od spodu, po tym wkładamy dziubkiem do środka szerszej, do góry nogami. Ścianki muszą do siebie przylegać. Wlewamy wodę z sokiem, sok owocowy itp., dobrze dodać małe kawałki owoców rodzimych, trochę cukru i piwa. Powinno to być zalane w połowie wysokości od dna do Dziubka. Zawiesić na drzewie, krzewie. Coś jak tu https://3.bp.blogspot.com/-PtpqUNQpKI4/ ... G_3104.JPG . Z początku słabe zainteresowanie, ale po dniu , dwóch okaże się, że os i szerszenie przybywa wykładniczo. A jak ta mieszanka z kawałkami owoców soku i piwa sfermentuje, to nie nadążysz wymienić butelek. Na muchy tak samo działa, pszczół i trzmiel, złotooków, murarek itp nie stwierdziłem w pułapce.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1835
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Dzięki bardzo amatorroli, czegoś takiego szukałam. ;:333
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie część 2

Post »

Rosynant zakwitła u mnie podkładka pod charłamowskom, odmiana szczepiona w koronie, pień na wysokość 1,60. Główne konary wyprowadzone w Y z trzema ramionami dość słabo to rośnie, a ma ponad 40 lat.
W każdym razie czy Fredówka może mieć tak ładnie żyłkowane dość drobne płatki? Mój paznokieć ujęty na zdjęciach ma 1,5 cm szerokości. Ciekaw jestem co to może być, ponieważ odkopałem szyję korzeniową i innego miejsca szczepienia nie widać, może jakaś wegetatywna podkładka?
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Stare, dobre jabłonie część 2

Post »

Nie znalazłem już ni jednego kwiatka, by sprawdzić. Mimo że ma bardzo długie kwitnienie.
Cuś tam u Waszmości ta wiosna się dłuży... :lol:
Niemniej o ile pomnę Fredrówka kwitnie typowo, kwiat biały, płatki podłużne. Okrągłe płatki z różowością pasują do płonki (Malus sylvestris) i grupy floribunda. Niemniej takie znajdzie też na Goldenie, a i Gold Milleniumie, i paru renetach. Może to po prostu podkłądkowa jaka siewka z odmianowych?
Poczekajta na owoc, zatem :wit
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie część 2

Post »

Zapomniałem dodać że zdjęcia było z 18 maja i zeszło mi z wrzuceniem prawie tydzień :roll: Ale to prawda wiosna u nas w tym roku przyszła bardzo późno. Papierówka, Oliwka kronselska, Wealthy i Malinowa oberlnadzka pełnie kwitnienia miały w okolicy 10 maja, charłamowska i koksa miały pełnie, koło 15, a to ze zdjęcia ładnie się rozwinęło koło 18. Dlatego ciekawi mnie cóż to jest, bo może by mogło robić za samodzielnie stojąca podkładkę półkarłową w typie MM106, Bo charłamowska jest na tym mniejsza niż starsza koksa szczepiona pewnie na antonówce.
Edit: Patrzyłem właśnie na młodą Charłamówkę 4 lata i ma jeszcze kilka kwiatów suma późnej wiosny i późno startującej podkładki, bo zrobiłem ją sobie na M26 A tutaj prawie czerwiec na ramieniu :shock:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”