Drzewa owocowe - nawożenie

Drzewa owocowe
roman02061942
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 maja 2008, o 19:12

Drzewa owocowe - nawożenie

Post »

Jaki nawóż należy stosować do nawożenia czereśni, moreli, wiśni i brzoskwini. Kiedy i w jakiej ilości go stosować??
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

witam.

Ja używałem Azofoski (jak chyba większość).



Ja ,,leję na oko"-tzn:rozpuszczam w bańkach piątkach i póżniej dolewam do wody w konewce ale zalecają :

Stosowanie Azofoski w sadownictwie:
Drzewa owocowe w 1 roku po posadzeniu: 30-60 g/1m2
Sady młode (2-4 letnie): 60-80 g/1m2
Sady owocujace (powyzej 4 lat): 40-60 g/1m2


Pozdrawiam:)
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

nawozy są wygodne w użyciu ale strasznie podrożały w przeciągu kilku lat. -O zgrozo :evil:
Ja ostatni rok stosuję sztuczne-za drogo to wychodzi-trzeba będzie się przerzucić na naturalne :)-może więcej roboty ale taniej.(i zdrowiej) :D


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post »

ja polecam kupować w centrali nasiennej: azofoska 10kg w normalnym sklepie kosztuje ok 50pln, natomiast jej odpowiednik w centrali nasienej 50kg => 100-110pln.
Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Tercel pisze:Azofoska 50 kg w Castoramie w Warszawie 97 zł
Ładnie. Pomyśleć że przez net za taką ilość pieniędzy można kupić tylko około 25kg Azofoski i to bez kosztów przesyłki (najtańsze oferty, jakie znalazłem były po 85 zł za 25kg).
Jak widać w przypadku nawozów nie warto jest nieruszać tyłka od kompa.
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Kosiarz pisze:
Tercel pisze:Azofoska 50 kg w Castoramie w Warszawie 97 zł
Ładnie. Pomyśleć że przez net za taką ilość pieniędzy można kupić tylko około 25kg Azofoski i to bez kosztów przesyłki (najtańsze oferty, jakie znalazłem były po 85 zł za 25kg).
Jak widać w przypadku nawozów nie warto jest nieruszać tyłka od kompa.
a nie lepiej naturalnym suszonym nawozem? Np. konskim? podobno jest najodpowiedniejszy dla mlodych drzewek owocowych. wlasnie sie do tego przymierzam... :)
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

zanetchen pisze: a nie lepiej naturalnym suszonym nawozem? Np. konskim? podobno jest najodpowiedniejszy dla mlodych drzewek owocowych. wlasnie się do tego przymierzam... :)
Przy stosowaniu obornika nie zaleca się przekraczać dawek 30-40t na ha (pomiotu ptasiego do 15t). A nawet i takie ilości zazwyczaj nie zaspokajają potrzeb NPK znacznej części gatunków roślin (wykorzystanie składników pokarmowych z nawozów organicznych nie jest 100% w pierwszym roku). Odpada już jedynie nawożenie mikroelementami. Poza tym - nie każde rośliny lubią rosnąć w pierwszym roku po oborniku.
Nie jestem przeciwnikiem obornika, w tym roku też go stosowaliśmy, ale uważam że jest on niewystarczający, o ile ktoś jest w posiadaniu ziemi słabych klas.
edit: post pisałem bardziej ogólnie - w dużej części z myślą o roślinach jednorocznych.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Gdzieś wyczytałam, że jak się za bardzo dogadza drzewkom , to ich dopada tzw rozleniwienie korzenia. No to tak jak i z mężczyznami ! Niestety! :lol: :lol:
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Post »

Fura gnoju - 150 zł. Dawkujesz ile chcesz.
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Zadarniony sad - nawożenie

Post »

Jest sad, trawa pomiędzy drzewami. Ile, czym i jak często nawozić, aby nawóz dostał się do korzeni drzew przez trawę?
Pierszy pomysł na jaki wpadłem to amofoska (odpowiednik azofoski) w ilościach ok. 60gram na m.kw powiedzmy co miesiąc. Od lipca jakiś nawóz potasowy również w takiej dawce. Wystarczy?
Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
cx

Post »

Witam.
Jest sad.....to pojęcie tak szerokie ,że odpowiedź może być strzałem w płot.
Wiek,gatunek,podkładka(przynajmniej siła wzrostu),gleba i możemy wtedy coś poradzić.
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post »

około 20 letnie drzewa: jabłonie, śliwy, wiśnie, grusze, czereśnie - około 600m.kw, więc raczej ogródek przydomowy. Kilkanaście lat nie nawożony. Drzewa bez podkładek, podłoże to dość zwarta czarna ziemia (ale tylko z 30 cm), poniżej gliniaste. Niektóre drzewa mimo wieku są niskie i mają słabo osadzony system korzeniowy (przy próbie ruszania konarem, podnosi się również podłoże - co moim zdaniem wskazuje, że brak jest głębokich korzeni - tylko podpowierzchniowe - albo stoi na jakimś wielkim kamieniu).
Nie wiem jakie znaczenie ma szczegółowa charakterystyka sadu jeśli mi chodzi głównie o przepuszczalność nawozu przez trawę do głębszych partii ziemii :roll:, sądziłem, żę to głównie kwestia gęstości tej trawy i ilości opadów/nawodnienia.
Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
cx

Post »

Witam.
Szczegółowa charakterystyka sadu ma kolosalne znaczenie gdyż od tego zależy nawożenie.Takich starych jabłoni możesz w ogóle nie nawozić-jak nie wierzysz zrób sobie próbę na podobnych drzewach i zobaczysz czy będzie różnica.Czereśnie i śliwy wymagają większych dawek azotu ,jednak przy silnym zadarnieniu mogą być problemy z ich pobraniem.Poza tym skoro w podglebiu jest glina to raczej w tak późnym wieku drzewa są w stanie pobrać potrzebną ilość składników pokarmowych,bo mają z czego.Być może nawożenie jakoś poprawi ich owocowanie.Potas należy dać albo wczesną wiosną luty-marzec albo późną jesienią listopad.I potas w Twoim sadziku może mieć większy wpływ na jakość niż azot.Jeśli chcesz dać azot,to wystraczą dwie dawki do 100 gr w odstępie 30-40 dni.I najlepsza byłaby saletra amonowa,przed opadem deszczu lub mocnym podlewaniem.Proponuję jednak z każdego nawożenia zrobić sobie doświadczenie(nie nawozić jakiegoś drzewa=zostawić drzewo kontrolne)aby sprawdzić czy celowe jest nawożenie w ogóle.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”