Ile owoców można uzyskać z 1 drzewa ?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Joker
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 kwie 2010, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ile owoców można uzyskać z 1 drzewa ?

Post »

Ile kilogramow jablek mozna uzyskac w ciagu sezonu z jednej dojrzalej jablonki?. Orientacyjnie powiedzmy z drzewa przecietnej wielkosci. Ciekawy jestem chcialbym miec okolo 15 jabloni.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ile owocow mozna uzyskac z 1 drzewa?

Post »

Wiek drzew, odmiana i zastosowana podkładka (decydująca o wzroście i "gabarytach" drzewa) - to decydujące czynniki. Oczywiście do tego kwestia właściwej agrotechniki i prowadzenia drzew. W pierwszych latach po posadzeniu (czyli po wejściu w okres owocowania, ale przed okresem osiągnięcia tzw. pełni owocowania) plon z drzewka jabłoni kształtuje się w granicach od jednego do kilku kilogramów. Po wejściu w pełnię owocowania od 10 do 100 kg owoców (z drzew na podkładkach karłowej i półkarłowej). Dużą rolę odgrywa kwestia corocznego lub przemiennego owocowania, przerzedzania zawiązków, strat w czasie zimy itd. Średnio można się spodziewać z odmian uznanych za plenne około 30-50 kg owoców z drzewa. Bywają i rekordy... np. z drzew odmiany 'Topaz' na podkładce M26 zbieraliśmy w 10 roku po posadzeniu po 120 kg owoców (i to średniej wielkości, po przerzedzaniu ;) ). Widziałem też stare (trzydziestokilkuletnie) drzewo odmiany 'Boskoop' na siewce antonówki z którego plon wynosił... 880 kg :) Także podanie określonej wartości jest niemożliwe
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Wojciech M
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 mar 2010, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Vung Tau
Kontakt:

Re: Ile owocow mozna uzyskac z 1 drzewa?

Post »

Pomologu a to "880 kg" drzewo było jakoś specjalnie pielęgnowane, ktoś chciał zrobić eksperyment ile da się wycisnąć z 1 drzewa itp. czy ot tak po prostu? :D

Wie ktoś może jaki jest rekord plonów jabłek z ha (bez uwzględniania rachunku ekonomicznego) ?
Zapraszamy do regulaminu FO
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ile owocow mozna uzyskac z 1 drzewa?

Post »

Wojciech Majda pisze:Pomologu a to "880 kg" drzewo było jakoś specjalnie pielęgnowane, ktoś chciał zrobić eksperyment ile da się wycisnąć z 1 drzewa itp. czy ot tak po prostu? :D
Nie, absolutnie :D Po prostu było bardzo duże :wink:
Wojciech Majda pisze:Wie ktoś może jaki jest rekord plonów jabłek z ha (bez uwzględniania rachunku ekonomicznego) ?
Najwyższe plony będą z odmian uszlachetnianych na silnie rosnących podkładkach (i generatywne siewki antonówki tu wiodą prym). Oczywiście drzewo musi być też "wiekowe". Jaki jest rekord dla jabłoni nie wiem, ale w literaturze można znaleźć przypadki zbioru ponad 1000 kg owoców z drzewa (tak, tak - 1 tony). Zresztą przypuszczam, że i tu na forum nie brak osób, które mogą się pochwalić zbiorami 300-400 kg jabłek ze starych drzew
Pozdrawiam serdecznie :wink:
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile owocow mozna uzyskac z 1 drzewa jabłoni?

Post »

Widzę, że padają rekordy z wydajności, a jak wygląda sprawa amatorskiego przechowalnictwa?
Mam jabłoń około 20-sto letnia, odmiany nie znam, ale jeszcze mam 4 skrzynki owoców i tak jest co roku. :D
Wojciech M
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 mar 2010, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Vung Tau
Kontakt:

Re: Ile owocow mozna uzyskac z 1 drzewa jabłoni?

Post »

Nieźle waw. Pewnie dobrą piwniczkę masz?
Zapraszamy do regulaminu FO
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Ile owocow mozna uzyskac z 1 drzewa jabłoni?

Post »

Amatorsko z nadmiaru jabłek (najchętniej odmiany mieszane, chętnie kwaśne) możesz robić cydr i wino :)
Na początek trzeba nieco zainwestować w odpowiedni sprzęt ułatwiający pracę, rozdrabniacz, praskę, gąsiory, butle, ale wyniki są na tyle ciekawe, że chyba warto :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Joker
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 kwie 2010, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile owocow mozna uzyskac z 1 drzewa jabłoni?

Post »

jeśli mozna zebrac 30-50 kg z drzewka to dobrze , nawet 5 jablonek wystarczy w ogrodzie dobrze , sadzonki tez drogie nie sa.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ile owocow mozna uzyskac z 1 drzewa jabłoni?

Post »

Chyba jednak zależy od przeznaczenia owoców i... kręgu rodziny i obdarowywanych znajomych :D Jakoś trudno mi sobie wyobrazić zagospodarowanie 250 kg jabłek tylko w 4-osobowej rodzinie :wink: Ale kto wie - jakby robić sporo przetworów...
Pozdrawiam :wink:
siwy90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 lut 2024, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Witam mam pytanko ile +/- kg wiśni zbieracie z 5-6 letniego drzewka?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Ile owoców można uzyskać z 1 drzewa ?

Post »

Mam stare drzewa co sadził ojciec z dziadkiem w latach 80-tych. Czereśnia to jakieś 60-80 kg ale jest przycięta by nie rosła większa jak 3.5 m. Wiśni jest mniej 30-40 kg. Na starej śliwie co robaków nie ma bez pryskania jest sporo może nawet do 150 kg ale są lata co nie ma wcale lub bardzo mało(przymrozki) Mam 3 stare drzewa i powiem ,że ciężko jest to wszystko przejeść i ogarnąć. Robię wino i dżemy na zimę. Śliwa jest bardzo pyszna ale owoce dojrzałe są niehandlowe bardzo szybko miękną i gniją to jakaś stara odmiana ale nie ma robaków bo drugie pokolenie szkodnika nie zdąży zaatakować bo jest to odmiana lipcowa, problemem są osy i szerszenie, które uwielbiają te słodkie śliwki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”