Porzeczki i agresty - polecane odmiany,identyfikacja

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

No i w końcu znalazłem full starych odmian do kupienia przez internet
Książę Majowy
Biały Plenny
Najwcześniejszy z Nieuwied
Keepsake
Zielony Butelkowy
Najwcześniejszy Honinga

http://www.ezieleniec.sklepna5.pl//rezu ... nie=agrest
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Łał rzeczywiście, do tego jakie odmiany porzeczek, praktycznie wszystkie stare smakowite rarytasy + nowości. Jest jeden problem, jako osoba która już parę razy przejechała się na "uczciwości" sprzedających sprawdziłem też ofertę drzew owocowych. Pełno bardzo dziwnych zmmyślonych nazw, wejdź sobie np. na ofertę śliw i sam oceń, albo "CZEREŚNIA ROSYJSKA SIESTRONKA - NA ZIMNE REGIONY" czy coś to przypomina? Ja większość tych ofert już gdzieś widziałem i lepiej nie wspominać gdzie. Pewnie 'Zielony Butelkowy' to 'Invicta', 'Najwcześniejszy z Nauwied' to 'Hinnonmaki Gelb' a 'Boskoop Gigant' to 'Titania'.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Witam
Jeśli sadzone jesienią porzeczki krzaczaste przyciąłem na 2-3 pąki po ruszeniu wegetacji(miały już zielone pąki) to rozkrzewi się tego roku?
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Powinny rozkrzewić się, z każdego pąka pęd wypuszczą. Taki jest cel przycinania porzeczek po posadzeniu aby więcej pędów było i jak przycięte to łatwiej przyjmują się.
Pozdrawiam
and777
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Marconi_exe
Podejrzany ten sklep, zobacz sobie na nich rzekome konto allegro (link podany na stronie sklepu)
http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=24855571
zero komentarzy, nic nie sprzedaja
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

and777 pisze:Powinny rozkrzewić się, z każdego pąka pęd wypuszczą. Taki jest cel przycinania porzeczek po posadzeniu aby więcej pędów było i jak przycięte to łatwiej przyjmują się.
Pozdrawiam
and777
A jak któryś pąk pod ziemią jest uszkodzony to zregeneruje się?
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Ogrodnik88 twoje porzeczki rozkrzewią się z tych 2-3 pąków które zostawiłeś, to z nich wyrosną nowe, główne pędy, budujące szkielet korony. Jeśli część z tych pąków została teraz uszkodzona, no to zwyczajnie zamrą, ale nic strasznego się nie stanie bo porzeczka wypuści nowe z oczek śpiących, jednaka na te trzeba będzie poczekać troszkę dłużej, przecież muszą się dopiero wytworzyć.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Marconi_exe
Podejrzany ten sklep, zobacz sobie na nich rzekome konto allegrooo (link podany na stronie sklepu)
http://allegrooo.pl/listing/user.php?us_id=24855571
zero komentarzy, nic nie sprzedaja
Tak samo mi się wydaje ale pisałem do gościa maila i wyszło na to że on ma konto na allegro. Tylko nie to które jest podane na stronie Ezieleniec.
teraz przed chwilą ten gość tej strony Ezieleniec odpisał mi że zaprasza do szkółki i że posiada te wszystkie odmiany i że on ich ma stosunkowo mało a że inni szkółkarze posiadają jeszcze większe zasoby odmian. Zobaczę jak pojadę i sprawdzę osobiście. Ale widzę że gościu sam się nie zna na odmianach ponieważ na allegro sprzedają ta samą odmianę jako dwie inne "Najwcześniejszy Honinga" i "Honings Früheste", przecież to jest ta sama odmiana tylko jedna pisana po polsku a druga po niemiecku.

Najgorsze jest to że sam się nabrałem i kupiłem obydwie myśląc że to inne odmiany. Dopiero uświadomił mnie Atlas Agrestu K. Smolarza.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Marconi_exe pisze: Ale widzę że gościu sam się nie zna na odmianach ponieważ na allegrooo sprzedają ta samą odmianę jako dwie inne "Najwcześniejszy Honinga" i "Honings Früheste", przecież to jest ta sama odmiana tylko jedna pisana po polsku a druga po niemiecku.
Najgorsze jest to że sam się nabrałem i kupiłem obydwie myśląc że to inne odmiany. Dopiero uświadomił mnie Atlas Agrestu K. Smolarza.
Przecież pisaliśmy o tym stronę temu, sam się dopytywałem czy 'Żółty Honinga' to to samo co 'Honinga Najwcześniejszy'.
A co do sprzedawcy, to bardziej dla mnie prawdopodobne że taki zabieg jest celowy, jak ktoś się nie skusi na 'Najwcześniejszy Honinga' to się skusi na 'Honings Früheste'. Nazwy odmian na tej stronie to jakaś porażka, nie dość że błędnie nazywają różne odmiany to jeszcze wymyślają jakieś własne. Prawda też taka że jak się nie kupi to się człowiek nie przekona.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Pod sadzone jesienią porzeczki mogę podsypać 1-2łyżki polifoski?
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Sprawdź na opakowaniu, jeżeli zawiera potas w formie chlorku ( a chyba tak jest w przypadku Polifoski ) to nie nadaje się do roślin jagodowych, a tym bardziej na wiosnę.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Ogrodnik88 przeczytaj to co tutaj napisałem: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=504
S_H_A_D pisze:Co do pytań o nawożenie to sporo już zostało napisane wcześniej niema sensu powtarzać. Ja może przypomnę moim zdaniem najważniejszą informację którą podał forumowicz, a informacja odnosi się do związku KCl, którego nie należy podawać malinom. Czyli nie nawozimy malin nawozami w których potas jest w postaci chlorku potasu (KCl), ponieważ maliny jak i inne jagodowe bardzo cierpią od tej soli, i od innych związków chloru zresztą też. Do nawożenia malin należy wybrać nawóz w którym potas jest pod postacią innego związku chemicznego. Dlatego wszystkie Polifoski czy Unifoski odpadają, można dać Azofoskę bo ta ma potas w formie siarczanu potasu. Generalnie zanim się kupi nawóz do malin to trzeba zapoznać się ze składem.
S_H_A_D pisze:Polifoska, Unifoska, Potafoska, Tarnogran itp. są nawozami które zawierają potas w postaci soli potasowej (KCl), czyli nie są one właściwe do uprawy roślin jagodowych w tym także malin. Jednak według różnych opracowań, dopuszcza się stosowanie takich nawozów podczas przygotowywania podłoża pod jagodowe, a więc zanim wsadzimy rośliny. Można także nawozić jagodowe (już rosnące) takimi nawozami, ale tylko w małych dawkach i tylko na jesieni, odradza się stosować takich nawozów na wiosnę i w lecie.
Z drugiej strony sól to sól i ten chlor jednak w glebie trochę pozostanie, i jeśli często będziemy nawozić (choćby co jesień) to zacznie się gromadzić w glebie, co na pewno nie pomoże we wzroście naszych malin.
Nawozem uniwersalnym dobrym do nawożenia malin, może być standardowa Azofoska. Trzeba dokładnie czytać skład zanim kupi się nawóz pod jagodowe, jeśli będzie napisane że potas jest w postaci soli potasowej, to odkładać na półkę i szukać innego.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Ze znanych mi nawozów bezchlorkowych, które stosowałem jest Florovit, Fructus, są też Polimag S, Yara Mila.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”