Porzeczki i agresty - polecane odmiany,identyfikacja

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

https://www.akademiaroslin.pl/porzeczka ... rna-gofert
O odmianie Gofert same superlatywy. Na tle tych wszystkich odmian Titania wygląda całkiem dobrze. U mnie spisuje się świetnie od ponad 30 lat i mimo mniejszej plenności niż u nowych odmian nie będę jej zmieniał na nic innego. Może gdybym miał plantację to by mnie kusiło , ale na swoje potrzeby 5 krzewów w zupełności wystarcza. Teraz dodatkowo będę testował tą starą odmianę, która doskonale owocuje na starych pędach. Może uda się wyprowadzić z niej szpaler. Było by fajnie.
Agnieszka87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lip 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

Ja mam 8 krzaczków Goferta i mnie też nieco rozczarował:(Rośliny mają już chyba 3 lata. Na surowo nie próbowałam, za to w zeszłym roku zrobiłam z niego kompot na zimę. Jak dla mnie nie ma zbyt wyraźnego smaku porzeczki, a sok z niego jest gęsty. Nie wiem, czy to kwestia przyzwyczajenia do Titanii, ale jak dla mnie przetwory z niej są po prostu najlepsze w porównaniu do innych odmian, które posiadam. W tym roku zrobiłam kompot z Goferta+ agrestu i jeśli mi nie posmakuje to chyba się z nim pożegnam i dosadzę Titanię.
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

Moja "mydlana" porzeczka po paru dniach dojrzewania w większości straciła ten nieprzyjemny posmak. Trochę go jeszcze można wyczuć ale nie jest już tak dominujący. Zebrana i trafiła do garnka jako potencjalny dżem ;:137 i o dziwo w garnku już nie smakuje tak nieprzyjemnie. Widać trafiła mi się porzeczka do słoików tylko :(

Na pocieszenie ma chyba dużo pektyn. A na minus to nie ma typowego smaku i zapachu czarnych porzeczek. Też lubię te stare odmiany porzeczek smakujące porzeczkami.

Aha, zajrzałam do notatek i wynika z nich, że zamawiałam Gofert ale być może jest to Ruben? Możecie ją zidentyfikować po zdjęciach?

Wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Całkiem nieźle zaowocowała jak na ubogie kaszubskie piaski. Może dam jej jeszcze szansę.
Pozdrawiam
Beata
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

Mam porzeczkę Titania z której jestem zadowolony tylko że lubię podjadać czyli chciałbym dokupić odmiany na cały okres dojrzewania czyli odmiany wczesne jak i późne .
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

Bea_znad_morza pisze:Kalo a masz jakiś pomysł dlaczego moja porzeczka jest niesmaczna? Niby Gofert powinien być smaczny ale z drugiej strony z tego samego źródła mam agrest, który miał być Rodnikiem a ma czerwone owoce :roll:
Bo rodnik ma czerwone owoce ;:108 Mam kilka krzaków i owoce są bardzo smaczne jak u Captivatora, Spinefree, Karat, Katii lub innych bezkolcowych.

Co do odmiany Gofert to u mnie spisuje się bardzo dobrze. Smak oceniam na dobry mimo to, że krzaki rosną w pełnym cieniu. Ma najdłuższe grona z czarnych porzeczek.

Obrazek

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
robert62
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 paź 2018, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

witam forumowiczów
Wyczytałem zachęcające opisy białej porzeczki Zitavia.
Gdzie szukać sadzonek bo , na Allegro i w szkólkach internetowych nic na temat tej odmiany nie wiedzą
będę wdzięczny za info
Robert
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

Czy dla porzeczki Gofert pod zbiór ręczny, rozstawa 1,2m w rzędzie i 2m między rzędami będzie dobry? W opisach wyczytałem, że wzrost wzniesiony z tendencją do rozkładania się pod ciężarem owoców. Ziemia III/IV klasa.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

W rzędzie może być ale między rzędami bym dał 3m.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Anvendir
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 maja 2020, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

Hej,

Ma ktoś z Was agrest odmiany 'Zielony Butelkowy' oraz 'Najwcześniejszy Honinga'? Odmiany są właściwe niedostępne w handlu, zakładam że ze względu na podatność na amerykańskiego mączniaka, jednak są dla mnie cenna baza. Ma ktoś z Was krzew tej odmiany? Chętnie odkupie sadzonkę.

Pozdrawiam
Rafał
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

Kupiłem dzisiaj w Leroyu porzeczkę różową Gloire des Sablons. Czy ktoś o niej słyszał i może coś więcej powiedzieć?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

Czy ktoś hoduje białą porzeczkę? Posadziłem razem z innymi krzakami (czarna porzeczka, borówka amerykańska, agrest..) wszystko pięknie rośnie, a ta zołza ledwo, ledwo, i niewykluczone że padnie. Pół wieku temu miałem dokładnie to samo na ojcowej działce. Wszystko pięknie rosło, czerwone też, a ta zołza marniała i marniała aż uschła. O co to chodzi?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

A jaka odmiana? U mnie Biała z Juteborg też tak rośnie, że nie wiadomo czy chce rosnąć, czy uschnąć. Polecam odmianę Blanca. Jest późniejsza i musi dobrze dojrzeć, żeby była smaczna ale za to rośnie bez zastrzeżeń i jest plenna.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany

Post »

gienia2000 pisze:Kupiłem dzisiaj w Leroyu porzeczkę różową Gloire des Sablons. Czy ktoś o niej słyszał i może coś więcej powiedzieć?

Też kupiłam.

viewtopic.php?p=6257739#p6257739
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”