Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Drzewa owocowe
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: moj sposób na żurawinę

Post »

przyznam szczerze że ze mnie działkowiec jak z koziej d.............. trąba , działkę mam od lat 12 , najpierw grodziłem , potem coś posadziłem , kosiłem , budowałem " drogę " , docelowo mia być tam działka z "domkiem na kółkach " i z tych drzew miałem już drugi rok troszkę jabłek i gruszek ;:138 , buduje powoli tylko sobota czasem coś w tygodniu dłubnę , na czas zasłużonej emerytury jeśli dożyje , w tym roku firma wywierciła mi 30 m studni :D , sadząc pewne rośliny tak do końca nie wiem jak o nie dbać w zasadzie eksperymentuje :) na wiosnę postaram się wkleić kilka zdjęć by zobrazować moje dokonania
pozdrawiam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: moj sposób na żurawinę

Post »

Zamiast eksperymentować wystarczy poczytać wpisując np. żurawina, metody uprawy , podstawowe wymagania. I tak z każdą sadzoną rośliną. Przez 12 lat można się duuuużo naumieć :D . Powodzenia :wit .
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: moj sposób na żurawinę

Post »

dlatego od roku obserwuje te stronę i przeczytałem nieomal wszystkie , posty , dzięki temu już coś nie coś wiem :D
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: moj sposób na żurawinę

Post »

trybik, pisz poprawnie, inaczej Twoje posty owinę w śliczny kolorowy papier, obwiążę kokardką i zaparkuję w forumowym śmietniku.
Dlaczego? Siup :arrow: Regulamin Forum.
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: moj sposób na żurawinę

Post »

Autor tego pomysłu ma dużo racji. Ja swoją jak sadziłem na dno dałem folię budowlaną. Dopiero na to sypałem torf z trocinami i ziemią zwykłą. W pierwszym roku owocowała. Drugi sezon też. Dopóki dbałem, żeby miała dużo wody to było dobrze. Ostatnie 2 lata gdy już nie miała osłony od wiatru i z wodą różnie bywało z mojej winy - owocu nie było w ogóle. Coś w tym jest. Mogłem dać folię dookoła wykopu, również na ściankach.
Mam tę moc - Sylwek
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Żurawina wielkoowocowa wcale nie potrzebuje zalewania wodą. Wręcz przeciwnie nie znosi tego latem a jedynie toleruje zimą co jest wykorzystywane do jej zbiorów. To nie jest żurawina błotna.

Należy ją podlewać podobnie jak borówkę amerykańską i nie przelewać.

Muszę się pochwalić - moja zaowocowała wreszcie w tym roku. Przestałam ją zupełnie nawozić. Zebrałam z 3 kilkuletnich krzaków miskę owoców - około 1 kg. Ciekawe było, że owoce chowały się w kłębowisku pędów żurawiny i byłam przekonana, że jest ich mało dopóki nie przeszukałam krzaczków.

W przyszłym roku robię porządek z krzakami posadzonymi pod borówkami bo rośnie mi dżungla żurawinowa. Zrobię im osobne poletko żurawinowe. Czy ktoś z Was ma posadzoną żurawinę zgodnie z zaleceniami i odpowiednio posypaną piaskiem?
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Napiszcie, jak tam zbiory w tym sezonie? U mnie owoców masa. Dziś zebrałem 3 litry, tyle wytrzymały moje palce nim zdrętwiały z zimna. Może ma ktoś patent na zbiór w miarę łagodny dla rąk?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

W końcu września zebrałem 1,5 litra (w ubiegłym 0,5 litra) z dwóch rozrośniętych krzewinek Pilgrima i McFarlina z powierzchni około 1m2 pomiędzy borówkami w rzędzie przy ścieżce.
Żurawina tworzy gęsty dywan nie dopuszczając do rozwoju chwastów. Dobrze koegzystuje z borówkami (ma małe wymagania pokarmowe i nie ukorzenia się przy grubo wyściółkowanych borówkach). Łatwa do okrycia przed ptakami.

Dwa lata temu ruszyła z kopyta po przysypaniu workiem torfu kwaśnego. Planuję rozsadzać przy innych, skrajnych rzędach borówek.
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Owoców w tym roku jest sporo, bo żurawina była dobrze podlewana w czasie suszy. Generalnie sadzimy ją wszędzie, gdzie się da, gdzie jest wolne miejsce (bardzo łatwo się ukorzenia i mamy już jej sporo). Największe problemy to konieczność plewienia (niestety u nas nie tłumi chwastów) oraz grabiejące z zimna ręce przy zbiorze.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

seedkris pisze:Napiszcie, jak tam zbiory w tym sezonie? U mnie owoców masa. Dziś zebrałem 3 litry, tyle wytrzymały moje palce nim zdrętwiały z zimna. Może ma ktoś patent na zbiór w miarę łagodny dla rąk?
Zbiory Ok.
Metoda - zbierać wcześniej, koniec października - początek listopada. Konfiturę robię mieszaną z borówką brusznicą i zbieram oba gatunki razem, jak borówka zaczyna opadać.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Przed nadejściem tej prawdziwej zimy jeszcze pozbierałem owoce na konfitury i nalewkę. Konfitura do mięsa. Nalewkę robię na wódce + spirytus a owoce kręcę przez maszynkę do mięsa. Małą część owoców zamroziłem 1,5L. Dodaję je do domowego kompotu z suszonych jabłek. Dzieciaki to uwielbiają, szczególnie jak dosłodzę miodem.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Czy zbieracie już wielkoowocową i po czym poznać że żurawina jest dojrzała?
Dwie krzewinki z 2017 i 2018 rozpleniły się i pomieszały. Pilgrim dojrzewający teoretycznie we wrześniu i późniejszy Mcfarlin już się wybarwiły.
Obrazek
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

O ile dobrze pamiętam to zbierałem rok temu jesienią. Mam film nagrany dostępny na Y.T. Owoce poszły do zamrażarki i na całą zimę wystarczyło do potraw mięsnych, sosów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”