Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Planuje z cztery odmiany. Akurat wypełni to lukę między thujami a forsycjami, gdzie obecnie jest spora przerwa i widok na pole.

Fajnie jednak byłoby coś spróbować w miarę wcześnie. :)

A jagody kamczackie też kupiłem, tak samo borówki... Staram się likwidować jakieś dla mnie bezsensowne krzaczyska i czymś to zapełniać.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Mi nie smakuje odmiana Smoky, ale Martin jest OK. Jeżeli to co posadziłem, to Martin :)
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Ja mam Martin i Northline. Młode krzewy, więc może się jeszcze zmienić, ale smakowo Northline smaczniejsza i minimalnie późniejsza
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Prawdopodobnie zwolni mi się trochę miejsca w ogródku. Pomyślałem o świdośliwie. Jakie możecie polecić odmiany? Zależy mi, żeby nie były mdłe. Wolę bardziej winne smaki. Oczywiście bez przesady, żeby nie były jak cytryny :) Ziemię mam przepuszczalną, ale będzie to miejsce po kompoście, więc żyzne. Pełne słońce. Był bym wdzięczny za rady.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Zamówiłam kilka odmian. Czekam na dostawę.
Za 2-3 lata będę mogła coś powiedzieć na temat różnic w smaku między odmianami.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Świdośliwa kanadyjska nie ma dużych owoców ale smak jest bardziej zbilansowany niż u lamarckiej. Jeszcze smaczniejsza jest gładka Ballerina, owoce też ma małe i średnie. Martin i Smokey to już inna bajka, owoce są większe ale mają jakieś posmaki, które nie każdemu przypasują.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 988
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Odradzam odmianę Sleyt. Owoce ma wodniste, małe (niewiele ponad 1cm), o smaku taniego soku jabłkowego.
Drzewka nieduże, u mnie dwa czteroletnie nie przekroczyły 1,5metra. Rosną bezproblemowo i łatwo dają się formować. Kwitną pomiędzy kamczatkami a borówkami, owocują razem z kamczatkami.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1835
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

U mnie Świdośliwa Lamarcka, 5 lat po posadzeniu ,pierwszy raz tak obficie zakwitła.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

U mnie z kilku odmian zakupionych jesienią, zakwitła pierwszy raz odmiana Smoky. :)


Obrazek
for tinctures
50p
50p
Posty: 91
Od: 26 paź 2012, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Biała 100 km do stolicy - mazowieckie

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

jagusia111 pisze:Nowa świdośliwa ‘Amela’.

https://www.sad24.pl/jagodniki/nowa-swi ... antatorow/
Już niedługo dostępna dla szkółkarzy w PLANTIN, trochę droga - 5,40 za sadzonkę... https://in-vitro.pl/rosliny/amela/
Jak stwierdził w rozmowie jej współautor - prof. St.Pluta - odmiana przeznaczona do uprawy i zbioru przemysłowego. Hodowca starał się zrównoważyć w owocach smak słodko-kwaśny. Myślę, że przy naprawdę dużej zawartości wit. C udało się. Trzeba jednak poczekać na osobiste wrażenia... :wink:
Spośród kilku odmian, które zgromadziłem u siebie i które rosną na mojej ziemi, niezmiennie najlepiej smakuje mi odm. 'Ballerina', najwcześniejsza u mnie. Choć wydaje niezbyt duże owoce, to nawet nie w pełni dojrzałe są soczyste, słodkie. 'Martin' owocuje niedługo po niej, smakuje też fajnie, za to ma dużo większe owoce. 'Smoky' i 'Thiessen' też smakują nieźle. Chyba najmniej posmakowała mi 'Northline', 'Krasnojarskaja' i 'Mandam'. A 'Lamarcka' jest dla mnie cierpko-trocinowata... Nadmienię tylko, że są to młode rośliny ok. 5-letnie, więc smak i wrażenia mogą się zmienić. :D
adam_k27
200p
200p
Posty: 264
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Amela to odmiana na plantacje, bo jako jej zaleta jest równomierne dojrzewanie owoców, co w przydomowym ogródku, niekoniecznie musi być zletą.

Ja w tamtym roku dosadziłem krzaczek Smoky który już w tym roku ma trochę jagódek, a w tym roku dosadziłem jeszcze Nortline, który już przyszedł z pewną ilością jagódek na gałazkach. Będzie okazja posmakować. Mam też krzak odmiany Thiesen sadzony 5 lat temu. Krzaczydło sięga już 3 metrów wysokości. Do tej pory miało formę waskiego słupa, ale w tym roku jest tyle owoców że gałezie mu się zaczeły rozchylać na boki i krzak zaczął rosnąć wszerz.
Rivaldus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 maja 2022, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Dołączając się do tematu podzielę się znaleziskiem na okolicznych polach. Krzewy jesienią przeniosę do ogrodu. Ptaki dobrze robią, że gatunki mnożą... :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”