Jabłoń dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1835
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Zauważyłam że mszyce są , planuję dziś wieczorem oprysk.
Ale Ty Jagusiu to spostrzegawcza jesteś.;:oj Po tym zwiniętym liściu
poznałaś?
Strasznie cieszą takie pierwsze owoce. ;:131
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
jagusia111

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Kasiu takie skrzywienie zawodowe :D .
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

U jednej z jabłoni Beforest w tym roku liście są drobne, jest mało przyrostów i jest dużo drobnych owoców wielkości wisienek. Co może być przyczyną? Czy ona poradzi sobie w takiej sytuacji? Jabłoń ok 9 letnia w zeszłym roku w lecie miała cięte wilki a teraz na wiosnę przyciąłem jedną grubszą gałąź i jakieś tam kosmetyczne cięcia. Chyba to nie miało wpływu prawda? dodam że ogólnie rośnie zdrowo, rok temu miała w w zasadzie pierwsze jabłka które się uchowały.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Większość jabłoni ma tendencję do przemiennego owocowania, tzn. w jednym roku jest sporo owoców, a w następnym nic lub prawie nic, bo drzewo musi odpocząć. Tą przemienność można trochę zniwelować cięciem i przerzedzaniem związków, jak jest za dużo. Inaczej będziesz mieć hurtową ilość jabłek wielkości śliwek co 2 lub 3 lata.

Zawiązki jabłek należy przerzedzić, żeby mieć ładne owoce i nie przeciążyć drzewa. Zostaw najdorodniejsze związki - 1 owoc co 15-20 cm gałęzi, a resztę usuń.
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Dziękuję tak zrobię.

Jeszcze jedną anomalię zaobserwowałem na innej młodej jabłoni. Przyrosty miała podziurawione, owinięte pajęczynkami z czarnymi punktami. Myślałem że to mszyce ale jak dokładniej się przyjrzałem okazało się że w pajęczynach są małe centymetrowe żwawe lichy bardzo przypominające lichy ćmy bukszpanowej! ale mniejsze. Spuszczały się na nitkach jak te chińskie na bukszpanach! Pierwszy raz coś takiego widzę. Coraz to nowe pasożyty się pojawiają. Czego to ludzie nie sprowadzą z sadzonkami. Jeszcze jak rozgniotłem je ręką to skóra lekko szczypała.

Jeszcze inne lichy udające skorpiony (podnoszące tył do góry) widziałem na młodej leszczynie w zeszłym roku.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

To żadna anomalia a zwojki, zwykle szkodniki.
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

grapes pisze:U jednej z jabłoni Beforest w tym roku liście są drobne, jest mało przyrostów i jest dużo drobnych owoców wielkości wisienek. Co może być przyczyną? Czy ona poradzi sobie w takiej sytuacji? Jabłoń ok 9 letnia w zeszłym roku w lecie miała cięte wilki a teraz na wiosnę przyciąłem jedną grubszą gałąź i jakieś tam kosmetyczne cięcia. Chyba to nie miało wpływu prawda? dodam że ogólnie rośnie zdrowo, rok temu miała w w zasadzie pierwsze jabłka które się uchowały.
Cięcie wpływu nie miało. Takie objawy mogą wskazywać, że jabłoń niedomaga. Sprawdź czy system korzeniowy nie jest obgryziony. Poruszaj całym drzewkiem czy dobrze się trzyma i nie lata. Obejrzyj dokładnie pień czy nie ma oznak zraczeń czy pierścieniowej zgnilizny podstawy pnia. Może ma za sucho w głębszych warstwach.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

U mnie w zeszłym roku 4 lub 5-cio letni Szampion tak dziadował, zero przyrostów. W tym roku nie miał kwiatów ale za to nadrabia chyba ten zeszły z przyrostami. Podobnie kwiatów w tym roku nie miała koksa i w zeszłym roku też słaby przyrost, tym rośnie jak szalona. W tym roku za to nie chce rosnąć Geneva Early (ma 3 inne odmiany doszczepione)
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Witam, Golden Delicious. W zeszłym roku posadzony, wtym roku prysnąłem mospila em ze wzgledu na mszyce. Teraz jak widać dużo żółtych liści zaczyna się pojawiać. Czy w pierwszych latach jeszcze obfito podlewać, czy tu nie koniecznie chodzi o deficyt wody?

Obrazek
jagusia111

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Nekrotyczna plamistość liści u ‘Golden Deliciousa’. Reakcja na stres związany z warunkami pogodowymi. Czynnik wywołujący infekcję nie jest do końca określony. Można jej częściowo zapobiegać stosując środki oparte na mankozebach (niestety już wycofane) oraz nawożeniu dolistnym magnezem i mikroelementami. Poza goldenem występuje często na innych odmianach, które posiadają gen goldenowatych.
Quban
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 sie 2022, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

młoda jabłoń - cięcie - bonsai

Post »

Witam!

Kupiłem na wiosnę sadzonkę jabłoni. (Jabłoń ze starych gatunków - Zorza)
Docelowo chcę ją mocno obniżyć, ale czekam czy pójdą pędy z pierwszych oczek.
W tej chwili wygląda ona jak na zdjęciu (jest po oprysku, dopadł ją namiotnik jabłoniowy)

Chciałem zapytać czy górne (zaznaczone) odrosty to są wilki do usunięcia?
Obrazek

Obrazek
Dobert
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 wrz 2022, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy z tej jabłonki wyrośnie drzewko?

Post »

Dzień dobry wszystkim,

Dostaliśmy z żoną kwiatek w prezencie ale okazało się, że to jabłonka Malus domestica 'Red spur delicious'.

Mam do Was pytanie, czy jak to posadzę w ogrodzie to będzie z niej drzewko?

Bo jest dziwnie przycięta, główny "pieniek" obcięty na wysokości 10cm i wyrastają z niego 3 gałęzie: 2 długie i 1 co ma tylko parę listków.

Czy może to wersja "krzaczek" jabłkowy? Do donicy?

Obrazek

Obrazek

Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Czy z tej jabłonki wyrośnie drzewko?

Post »

Red spur delicious, to chyba grupa odmian. Pozwolę sobie wkleić linka z opisem tej grupy:
https://www.e-sadownictwo.pl/artykuly/p ... obserwacji

To, czy jabłonka będzie miała 1, czy 3 pnie, zależy od Ciebie. Jak chcesz 1, to zostaw najprostszy pęd, przywiąż do palika, a resztę wytnij.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”