Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5829
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

W necie są różne proporcje cukru , to 1 do 1 to masakra jaks.
Dałam o pół kilo mniej na dwa i pół kilo obranych z petstek i skórek owoców. Wydaje się ze i tak za dużo.
Na 5 kg owoców bez petek i skórek 4 kg cukru ;:oj to strasznie dużo.
Następna porcja dżemu , będzie 5 kg owoców- 2,5 kg cukru
aha, jeszcze sok z cytryny całej ma 2,5 kg brzoskwiń m
Asia
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Tak podają , bo cukier dodaje kleistości , ale przecież póżniej ludzie to jedzą . Przy takiej
ilości cukru przetwory przestają być zdrowe niestety . Smak dżemu brzoskwiniowego najlepszy
ze wszystkich .
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1083
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

My w tym roku na razie cieszyliśmy się smakiem brzoskwini na świeżo, było ich za mało, by zostawić na przetwory. Harnaś około 50 sztuk, pyszne, zważyłam owoc, około 130 gram, nie wiem czy to dużo, czy mało. Inka jeszcze rośnie, wydają się obecnie jeszcze większe owoce niż na Harnasiu.

Obrazek
pozdrawiam Ewa
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5829
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

To dobrze , ze obrodziły jak w sam raz.
Jak to mówią , od przybytku głowa nie boli,
ale klęska urodzaju tez bywa kłopotliwa :roll:
Asia
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Ja jeszcze 4 lata temu miałem brzoskwinię (odmiany nie pamiętam), która miała takie owoce, że 4 losowo wybrane sztuki dawały ponad 900 gram wagi. Grzyb sie wdał i po drzewku.
Irek_2
200p
200p
Posty: 236
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Dwa lata temu kupiłem przez All*** brzoskwinię Kijowską. W tym roku pojawiły się trzy owoce - gładkie (bez omszenia). Owoce dojrzały jako nektarynki. W niedzielę robię obchód a tam zamiast trzech sztuk, tylko dwie. Szukam w trawie - ani śladu. Jeden owoc zniknął, wyparował. 3 metry dalej rośnie Malinówka Oberlandzka 2-letnia z jednym zielonym jabłuszkiem. Patrzę a jabłuszka nie ma, a jedna gałązka ułamana. Obstawiam dzika, który odwiedzał już wcześniej moją i inne działki. Taki koneser, że chodzi i zjada co najlepsze. Kukurydzy jeszcze chyba nie wypatrzył.
Pozostałe dwie zerwałem i zjedliśmy - takich smacznych jeszcze nie jadłem.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
pendrak
100p
100p
Posty: 131
Od: 12 kwie 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

2 lata temu posadziłam brzoskwinię Inka, w zeszłym roku zakwitła bez owoców, w tym roku zawiązała kilka owoców, ale zostawiłam tylko jeden.

Kilka dni temu sam spadł z drzewa, dojrzały, bardzo soczysty, słodki, ale...miał ok. 2-3 cm średnicy. Czy to dlatego, że to pierwszy rok owocowania? Drzewko jest b. wrażliwe, było pryskane lecytyną kilka razy na kędzierzawość. Ma niewielki roczny przyrost, pomimo nawożenia. Stanowisko słoneczne.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Pendrak , szkoda że bez zdjęcia , ale podejrzewam że zaowocowała podkładka brzoskwinia mandżurska . ;:174
Irek_2 , ta pomyłka to może być dla Ciebie dobra , bo o Kijowskiej czytałam , że smakowo średnia .
Ja ją miałam , ale u mnie nie przeżyła , może za słabo dbałam . W to miejsce posadziłam Reliance i ta w
drugim roku zaowocowała . Dla mnie dobra , chociaż opinie różne .
Awatar użytkownika
pendrak
100p
100p
Posty: 131
Od: 12 kwie 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Załączam zdjęcie:

Obrazek

Wysokość drzewka to ok 140 cm, owoc znajdował się na samym wierzchołku. Najbardziej mnie martwi ten mały roczny przyrost (no, i mały owoc). Nawoziłam obornikiem granulowanym oraz nawozem mineralnym do drzew owocowych. Jabłoń, śliwa i morela posadzone w tym samym czasie podwoiły wysokość. Nie wiem czy po prostu wyrzucić drzewko czy dać mu jeszcze jeden rok ;:174
Irek_2
200p
200p
Posty: 236
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Czy to jest Inka czy nie, to nie wiem. Ale drzewko wygląda dobrze. Jeśli go zatrzymasz, to pomyśl o formie docelowej korony.
W tym roku na mojej Redhaven dużo owoców opadło, w czerwcu i lipcu. Ten rok jest trochę inny od poprzednich. Chociaż inni forumowicze nie narzekają na zbiory. Myślę, że to wynika z różnic w pogodzie.
Będę sadził jeszcze Reliance i Royalvee.
Pozdrawiam Irek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Pendrak , chodziło mi bardziej o foto owoca . Jeśli to faktycznie podkładka , to się zgadza .Mandżurska jest
słabiej rosnąca od rakoniewickiej .To są najpopularniejsze podkładki . W dodatku Rakoniewicka ma większe owoce . Takie małe bele co ma mandżurska . Nic nie da nawożenie , podlewanie . Próbuj zaszczepić na niej szlachetną odmianę .
Proponuję posadzić nowe drzewko ze sprawdzonej szkółki .
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

U mnie brzoskwinia Saturn w tym roku ugina się pod owocami. Pryskałam tradycyjnie Syllitem wczesną wiosną. Myślę, że niedokładnie opryskałam najwyższe partie drzewa, bo tam na końcach pędów pojawiła się kędzierzawość. Obrywałam systematycznie chore liście i jak widać choroba nie wpłynęła negatywnie ani na plon ani na wzrost drzewka. Trochę się dziwię osobom, które piszą, że brzoskwinie są problematyczne w uprawie, bo jak dla mnie to jedne z mniej kłopotliwych roślin owocowych. Opryski ograniczam do Syllitu na wiosnę i potem ewentualnie robię oprysk od mszyc. I to w zasadzie wszystko. Mieszkam na wschodnim krańcu Mazowsza. Nie licząc bardzo mroźnej zimy sprzed dwóch lat drzewa brzoskwiniowe owocują mi stosunkowo regularnie. Ale też posadzone są pod ścianą i w osłoniętym miejscu, a nie w sadzie. I na piaszczystej glebie, która szybko się nagrzewa. Zauważyłam, że w przypadku ciepłolubnych roślin minimalizuje to przemarzanie. Za to trzeba unikać ciężkich gliniastych gleb, które są zimne i bardzo długo trzymają wilgoć na wiosnę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2836
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Mam młodą Inkę, mimo oprysku Syllitem złapała straszna kędzierzawość - może nie trafiłam z terminem? Ogołociliśmy ją z liści prawie całkowicie, kilka razy opryskałam lecytyną - za radą Forum. Odżyła i tak się odwdzięczyła :)

Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”