Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Pelasia pisze::wit Produkujesz wino ? ;:173
Na razie bawię się, a raczej uczę. Mam już za sobą Rieslinga, Pinot Blanc i Chasselas. Wina pełne błędów, ale uczę się stale ;). Z produkcją nie ruszę, bo za mały jestem (500 krzewów, które w większości za dwa lata dadzą pełny plon), ale plany pewne mam na wino jako produkt regionalny w klastrze, który założył znajomy winiarz z 2ha winnicą z okolic (Krzyżowice) sprzedający już swoje wina. Chcemy razem promować i przywrócić 700 lat tradycji winiarskich Ziemi Brzeskiej i okolic w oparciu o dawny, IV brzeski okręg winiarski żywy jeszcze w XIX w.
jokaer pisze:Michale, absolutnie nie wszystkie vinifery lubią krótkie cięcie.
Joanno, ależ oczywiście, nie wszystkie. Te, głównie z rodowodem rzymskich legionów znad Renu i Dunaju lubią, a inne niektóre dawne też. ;)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Wszystko BIO uprawa. Pinot Blanc w formie gobelet na pniu. Tuż obok mały, przydomowy sąd na cydr: Szara Reneta.
Obok Szarej Renety rośnie Reneta Gwiazdkowa, Reneta Złota, Królowa Renet i Reneta Szampańska. Wszystko stare odmiany. Jestem nieco, a nawet bardzo uwsteczniony.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Elbling i Riesling. Odmiany, które nad Renem i Dunajem są od dwóch tysięcy lat. Na Śląsku od średniowiecza.

ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Temperatury wczoraj były jak w Prowansji. To lubię. Podwiązywałem krzewy kolejny już raz, a wkrótce będę je przycinać, by nie rosły już ku niebu, a kierowały energię w grona.
Cabernet Sauvignon i Merlot. Forma gobelet. Rząd Cabernet Sauvignon za nimi Merlot.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Pięknie ci rosną ;:333 aż radość oglądać :D U mnie dopiero zaczynają powoli, bardzo opóznione w tym sezonie.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Czy była by możliwość dostania jesienią sztobra Chrupki Złotej z Pana winniczki? Chciałbym mieć takiego klasyka w przydomowej uprawie :)
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

:wit no to mam nadzieję ,że kiedyś spróbuje Twojego wina ;:173
Podziwiam Twoja kolekcje....z winoroślą mam niewiele do czynienia. Przy altance mam kilka ,żeby dawały cień ,a przy okazji trochę do zjedzenia.
Pozdrawiam
Asia
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Igala pisze:Pięknie ci rosną ;:333 aż radość oglądać :D U mnie dopiero zaczynają powoli, bardzo opóznione w tym sezonie.
Igala, dziękuję. :) . U mnie sezon tfu, tfu, odpukać. Oby grad nie spadł. Niestety, mnóstwo szkodników. Na szczęście opryski ekologiczne nie zabijają owadów i mam mnóstwo biedronek w tym sezonie.
Slomo pisze:Czy była by możliwość dostania jesienią sztobra Chrupki Złotej z Pana winniczki? Chciałbym mieć takiego klasyka w przydomowej uprawie :)
:) Miło mi, bo rzadko używamy dzisiaj zwrotów na "Pan", ale że na forum mówimy do siebie na "Ty", zatem trzymam się regulaminu. Z przyjemnością przekażę Ci sztobry Chrupki, jednak dopiero w lutym, gdy będę wykonywać cięcie zimowe. Mogę przygotować Ci sztobry z poniemieckiego kultywaru i współczesnego okazu z paszportem, które mam i w uprawie historycznej, i w przerobowej, abyś miał porównanie. Chrupka to szlachetna odmiana, vinifera, dlatego w chłodniejszych regionach może mieć nieco problemów z wyprowadzeniem pnia, a ponadto, niezależnie od regionu, choruje i wymaga opieki.
Pelasia pisze::wit no to mam nadzieję ,że kiedyś spróbuje Twojego wina ;:173
Podziwiam Twoja kolekcje....z winoroślą mam niewiele do czynienia. Przy altance mam kilka ,żeby dawały cień ,a przy okazji trochę do zjedzenia.
Pozdrawiam
Asia

Asiu, może będzie okazja z tym winem. Mam za sobą Rieslinga i Pinot Blanc z 2018, cuvee z 2019, Chasselas z 2020 i właśnie wkrótce będę zlewać Chasselas 2021. :) Dziękuję Ci za miłe słowa. Winorośl przy altance to dobry początek na nową pasję. Wychowany wśród poniemieckich kultywarów Chrupki u babci w Brzegu, winoroślą zacząłem interesować się dopiero w roku 2008 jako już ponad trzydziestoletni młodzieniec ;) :). Nigdy nie jest za późno na pasję.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Zdjęcie Szampanii z końca XIX w.? Nie, to moja uprawa. ;) Forma gobelet. Na prawo Reislingi i Elblingi z lat 2010-2017, na lewo Traminery i Gewurztraminery z lat 2011-2017.

ObrazekObrazek
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Zatem jesteśmy umówieni na sztoberki, koszty przesyłki oczywiście pokrywam :) Miejsce to południowa ściana budynku więc chyba nie najgorsze. Chodzi mi góra dwa krzewy, rośnie tam już pięć krzewów winorośli i na więcej niż dwa nie będzie już miejsca. Zdaje sobie sprawę że to czysta vinifera i potrzebuje troszkę więcej uwagi, ale wydaje mi się że powinienem sobie dać radę. Chodzi mi o ten stary poniemiecki kultywar ale i tym współczesnym nie pogardzę.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Cieszę się, że stary kultywar będzie miał nowe życie w Twoim ogrodzie. :) Miejsce będzie miał idealne. Mało jest chętnych osób na stare odmiany, choć i to zmienia się powoli. Proszę Cie tylko, przypomnij się w grudniu. Styczeń/luty zaczynam cięcie.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Będzie cuvee Elbling/ Riesling.

ObrazekObrazek

Elbling. Nasze Nadodrze lubią stare odmiany, które rosły tu niegdyś w winnicach. W Saksonii Elbling jest do dzisiaj popularny. Uprawa historyczna, forma archet. Krzewy rocznik 2020. Na żyznej glebie pozwolę im mieć po tyle gron, ile jest zawiązanych. Za nimi w formie archet Chasselas. Uprawa BIO, ale trzeba nieco oczyścić. Obok rosną najstarsze trzy Elblingi w mojej kolekcji z lat 2011-2017 w formie gobelet.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Jakie dorodne grona ;:333 Tak trzymać :D Tę trawę pod nimi to kosisz jakoś? U mnie tak zarosły koszmarnie...
ale niestety grona malutkie.... W tym roku będzie cieniutko . Zresztą nie ma się co dziwić bo VI klasa gruntu...
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Iga, tfu, tfu, grona rzeczywiście ładne. :) Są takie co roku, jednak 2020 ze swoimi ekstremalnymi opadami pozbawił mnie niemal plonu poza Rieslingiem.W ubiegłym krzewy, podtopione rok wcześniej dochodziły do siebie. Ten sezon jest jak było do 2019 r. Wiosną hakam trójzębem, a później chwasty wyrywam ręcznie dwa, trzy razy w sezonie. Przestaje motykować powoli "do czysta", jak bywało to wcześniej. Chcę mieć tam nagietki co roku, a hakać będę jedynie w międzyrzędziach. Tu, gdzie mam uprawę historyczną , mam też sadek i krzewy owocowe. Jest tu żyzna mada rzeczna ,a gł. 70cm-1m. Niegdyś był tu poniemiecki sad. Uprawę przerobową mam z kolei w drugiej części ogrodu , na piachu krzemowym, kl. VI ziemi. Pokłady rzeczne praOdry i praNysy Kłodzkiej. Użyźniam, wzbogacam, ale dla winorośli to dobra sprawa. W Palatynacie najbardziej mineralne Rieslingi wychodzą na piaszczystych glebach. Winorośl musi się tylko zadomowić. Z początku ma trudno, później będzie już lepiej. Dlatego nie przejmuj się tą klasą ziemi w swoim ogrodzie. Winorośl ją polubi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”