Winorośl - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
jagusia111

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Jon Snow pisze:Witam. Na mojej winorośli grona co roku chorują. Jagody psują się i zasychają przez co mam bardzo ograniczony plon.
Ja bym powiedziała, że to uszkodzenia po muszce plamkoskrzydłej. Ona sieje coraz większe spustoszenie w owocach.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośl ? choroby

Post »

DorotaCz1234 pisze:zidentyfikować choroby winorośli i jak przeciwdziałać.
Witaj na forum!
Choroba fizjologiczna, tzn problem z odżywieniem liści. W pierwszym roku po posadzeniu normalne, potem niepokojące. Czasem cecha odmianowa(wszystko tak samo, tylko niektóre łapią to łatwiej i częściej), albo skutek uszkodzenia korzeni np przez koparkę albo myszy. Można oprysk dolistny wieloskładnikowym nawozem, obcięcie znacznej części pędów 30-50%.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
rzepuncja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 maja 2013, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Winogrono plamy na owocach

Post »

Witam,
Mam problem z winogronem na działce, w tym roku zauważyłem że na owocach są połowiczne plamy w kolorze fioletowym. Owoce te są słabe i same opadają. Co to za choroba?
W załączniku przedstawiam zdjęcia
Pozdrawiam :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 218
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Maciek13 pisze:Obstawiam mączniaka.
No to mam tego mączniaka. Będą straty, ale widzę, że im dalej od jednego krzewu tym atak słabszy.
I tu mam pytanie.
Czy te grona, które mają lekkie objawy chorobowe i generalnie przyzwoicie wyglądają, to można jeść, lub wyciskać z nich sok? Pierwsze grona są już na tyle dojrzałe, że można je zrywać i tylko boję się, czy nie zaszkodzą i nie wywołają u człowieka jakiejś choroby.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Tosia1234
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 sie 2021, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba winogron

Post »

Dzień dobry,

Na białym winogronie, na samych owocach zaobserwowałam pojawiające się brązowe paski, które później obejmują całą jagodę. Co to może być za choroba? Dołączam zdjęcia

Dziękuje za pomoc :D

Obrazek

Obrazek
Obrazek
jagusia111

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

rzepuncja, Tosia1234 z tego co udało mi się znaleźć w źródłach jest to prawdopodobnie efekt poparzeń słonecznych. Inna opcja to to, że owoce mogły zostać uszkodzone przez jakieś owady i teraz gniją.

U Jon Snow kilka postów wyżej myślałam, że to muszka, ale wygląda na to, że to mogą być właśnie też te poparzenia słoneczne. Może wypowie się ktoś kto uprawia winogrona i spotkał się z czymś takim w praktyce.
rzepuncja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 maja 2013, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Wydaje mi się, że to jednak nie poparzenia słoneczne, bo u mnie w tym roku jest dużo owoców i część z nich jest po zacienionej stronie, część od wewnątrz przykryta liśćmi a tam również się psują :( Problem pojawia się od 2,3 lat mniej więcej a wcześniej tego nie było.
jagusia111

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

No to ja już tu nie pomogę :( . Pozostawałby jedynie szara pleśń z podobnymi objawami.
rzepuncja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 maja 2013, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Napisałem na innym forum związanym tylko z winogronami, zobaczymy czy tam sobie z tym poradzą :) Jeśli czegoś się dowiem to dam znać :)
rzepuncja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 maja 2013, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

A więc tak
Najprawdopodobniej jest to tzw. czarna zgnilizna.
Tutaj udostępniam link ze szczegółowymi informacjami:

https://www-agro-basf-fr.translate.goog ... sc,elem,sobie

W tym roku już raczej nic się nie da zrobić natomiast w przyszłym roku należy w kwietniu wykonać oprysk środkiem "Topas" i powinno to załatwić sprawę. Pasuje też w jesieni wyczyścić teren pod winogronem z pozostałych owoców, które zgniły i opadły, bo przez zimę są magazynowane te bakterie w glebie i na wiosnę mogą znów zainfekować winogrono.
miecz23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 maja 2009, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Choroba czy szkodnik na winogronach?

Post »

Pomóżcie mi proszę wyleczyć mój winogron. Mam dwa problemy.

1. Wydaje mi się, że to jakaś choroba. Ale jaka i jak leczyć?


Obrazek

Obrazek


2 A to chyba jakiś szkodnik. Co na niego zastosować?

Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję za pomoc

Mieczyslaw
Halina _K
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 kwie 2020, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroba czy szkodnik na winogronach?

Post »

Witam, ja mam podobny problem, w punkcie 2, moje niektóre winorośle też są tak podziurawione. Może to być przędziorek?
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Winorośl - choroby i szkodniki

Post »

Są? O tej porze roku??? :shock:
Dawaj foty, bo nie uwierzę!

Może jednak były - w zeszłym sezonie?
Może to mączniak prawdziwy, a może mączniak rzekomy. Na każdego inne środki działają. Inaczej prowadzi się prewencję, a inaczej interwencję.
...ale i tak fotki poproszę.

I jeszcze poproszę o info, jaka to odmiana. Tylko proszę o nazwę odmiany - kolor jagód to za mało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”