Śliwa choroby i szkodniki część 2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Śliwa kwitnienie,owocowanie

Post »

gienia1230 pisze:Niedługo taśmy będą całkiem upchane muchami, dziwne, że jakoś ani jednej mrówki nie widzę, sprytne bestie. Podchodzą, krążą i się cofają. :heja
Gienia jakie taśmy użyłaś i jak to wszystko podziałało na mszyce, pytam bo z roku na rok jest co raz większy problem z mszycami, w tym roku co prawda na jabłoni założyłem tą srebrną taśmę klejem na wierzch, to klej wysechł po paru dniach , a mrówki mogły spokojnie sobie przejść i trzymać straże nad mszycami, że larwy biedronek porządku nie mogły zrobić :?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Taśmy przylepne naprawdę są przydatne. Tylko kup odpowiednie taśmy (opaski), z klejem po obu stronach w ogrodniczym. Wiesz o jakich myślę? Ja nawet kupiłam sam klej w pojemnikach ( w necie bo w sklepach nie było) i nakładałam pędzlem na pnie, smarowałam paski jakbym taśmę przykleiła. Niżej na pniu pas z kleju z pudełka a wyżej przyklejona taśma. Jak nie ma się dużo drzewek to szybko to idzie we dwie osoby. To jest o tyle lepsze, że nie musisz tego ściągać - to jedna zaleta , i jeszcze jedna, sam klej naprawdę trudno nałożyć na bardzo porowatą i z bruzdami korę. Trzeba się troszkę namęczyć z pędzlem by klej wcisnąć w te bruzdy właśnie. To blokuje bardzo skutecznie mrówki. A tego efektu trudno osiągnąć taśmą na bardzo porowatej i starej korze. Na Taśmie mnóstwo różnego badziewia się przykleja ale nie znalazłam ani jednej pszczółki i ani jednej biedronki, mrówki nie przelezą, no chyba, że jakąś szparką pod taśmą. Zobaczysz za to biedroneczki na gałązkach przy mszycach. Taki widok raduje serducho. Jesienią ściągałam taśmy i ciągle się jeszcze lepiły a ten klej kładziony pędzlem gdzieś zanikł, trzeba się było dobrze przyjrzeć na pniu by zobaczyć jego ślady.
Parę lat wcześniej próbowałam owijać pnie lepami na muchy. Nijak mi to nie wyszło. Musi pomóc druga osoba i trzeba je jakoś przycisnąć do pnia. Myślę, że klej na tych lepach jest taki sam jak na opaskach z ogrodniczego sklepu. Na drugi dzień wszystkie lepy walały się po trawniku obok drzewek.
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Właśnie nie za bardzo wiem o jaki typ opasek chodzi :roll: Klej typu butapren na te taśmy?
Próbowałem zawinąć lep na muchy, ale po tygodniu klej wysechł i Lasius niger spokojnie mogły przejść i doić mszyce i miodówki :?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Takie mam i opaski i klej: (To nie jest reklama.) Wklejanie linków coś mi nie wychodzi.
Obrazek

Klej jest oczywiście na obydwu stronach taśmy, papier zabezpieczający trzeba ściągać przy opasywaniu pnia, najlepiej przy pomocy wykałaczki i drugiej osoby.


Obrazek

A tak wyglądały opaski zakładane na początku maja - już w czerwcu 2020 r, trzeba było je już wymienić .

Obrazek
W ub. roku jedną opaskę przyklejałam z rolki a drugi pas kleju z puszki.
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

gienia1230 dziękuję serdecznie. Zapisałem sobie na dysku w jakim typie klej i opaska ma być, muszę to wypróbować.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

To jest dobra rzecz (lep do drzew) - sama stosuję, jednak podczas upałów na młodych drzewach gdzie kora nie jest jeszcze gruba należy zdejmować po kilku dniach bo kora się odparza pod spodem!
Pozdrawiam Lucyna
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

O, być może. U mnie tego nie zauważyłam bo pnie malutkich drzewek akurat były ocienione., jedno za szklarnią, drugie za altanką a trzecie na rabacie z kwiatami obrosły wysokie cynie. Lepiej by się sprawdził lep - klej naniesiony pędzlem - jeśli ktoś ma nasłonecznione miejsce.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Tyle, że jak lep się "zapełni" owadami, to mrówki przechodzą po nim jakby go nie było :(
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Proszę o odpowiedź, czy to szkodniki, które powalę opryskami olejowymi? Zdjęcia renklody i śliwy Valor.
ObrazekObrazek
Na sąsiednich śliwach: NN kolumnowej, 2 NN karłowatych i mirabelce z Nancy nie ma takich objawów.
andrzej1967
50p
50p
Posty: 64
Od: 23 cze 2020, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Cześć!

Słuchajcie, mam kilka śliwek węgierek, i one od lat nie dały mi więcej jak 10 owoców... Były mocno zaniedbane przez poprzedniego właściciela, a teraz chciałbym je zmusić, żeby w tym roku dały może 10 kg, a nie 10 szt. ;)

Na jednym z drzew zauważyłem zmiany na korze. Załączam zdjęcie. Do tego kompletnie nie wiem jak je przyciąć! Są wielkie, wysokie - sami zobaczcie na zdjęciach. Planuje mospilan po kwitnieniu, czy coś jeszcze powinienem zaplanować?

Na pierwszym zdjęciu zmiany na korze, dalej całe drzewka z prośbą o poradę jak je ciąć. Dziękuję! :wit

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Na podstawie fotek naprawdę trudno coś doradzić, co najwyżej tak z grubsza. Pierwszy z brzegu link o cięciu śliw, znajdziesz na pewno więcej filmików na you tube;
https://poradnikogrodniczy.pl/ciecie-sliwy.php
Jeśli słabo owocuje i słabo kwitnie to może jeszcze nie pora, ale jeśli kwitnie obficie i kiepsko owocuje ? Jeśli tak to trzeba się zastanowić nad zapylaczem? Wiesz jaką masz odmianę by dobrać zapylacz?
Mospilan - na co ? To preparat na szkodniki, jeśli masz raptem 10 owoców to i owocówki śliwkóweczki nie masz. Co najwyżej mszyce , pryska się tylko wtedy gdy zaatakują.
Uszkodzenia na korze, hmm, myślę, że tam kiedyś były gałązki i zostały wyszarpane, tak się domyślam. Póki co nic się nie dzieje.
Pozdrawiam! Gienia.
andrzej1967
50p
50p
Posty: 64
Od: 23 cze 2020, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Dziękuje Gieniu! Tych zmian na korze jest znacznie więcej. Sam nie wiem.

A z tym cięciem, to oglądam i oglądam tego youtuba i jakoś niewiele mi to daje. Te moje śliwy tak wszystkie przewodniki mają prosto do góry i już naprawdę nie wiem - może jedynie wyciąć coś w środku, żeby więcej światła było i tyle?


Proszę o przestrzeganie zasad poprawnej pisowni oraz używanie polskich znaków tj. ą, ę ,ł, ś, ć, ż, itp./jagusia111
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa choroby i szkodniki część 2

Post »

Dasz radę, tylko trzeba się odważyć. Najpierw wytnij te uszkodzone , nadłamane. Później patrz za takimi które się krzyżują i nawzajem sobie przeszkadzają, i takie które wchodzą w środek korony.
Powoli Ci się rozjaśni i prześwietli korona. I nie śpiesz się, kilka razy musisz obejść każde drzewko. Faktycznie, te śliwy chyba nigdy cięte nie były. Ale jak zaczną w pełni owocowanie to i przyrosty będą zdecydowanie krótsze.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”