Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Poprzednia cz. wątku jest tutajviewtopic.php?t=123105

Opryskujecie brzoskwinie jak przez kilka dni jest powyżej 6 stopni, czy czekacie do lutego?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Ja już popryskałem Syllitem (wystarczy więcej niż +6) bo potern może być za późno. :)
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Też mi się tak wydaje najwyżej poprawię w lutym.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Wkrótce, myślę o przyszłym tygodniu, nektaryny (Fantasie i Flavortop, których to odmian mam 11 drzewek łącznie) otrzymają pierwszy w sezonie oprysk lecytyną. Tydzień, może dziesięć dni później taki sam zabieg wykonam na brzoskwiniach.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

--------------------------------------------------------------------------------
garom pisze:Ja już popryskałem Syllitem (wystarczy więcej niż +6) bo potem może być za późno. :)
Właśnie, Romku, planuję oprysk lecytyną do pierwszej połowy stycznia, bo te z końca stycznia są już spóźnione.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

W naszych sadach brzoskwiniowych (Psary i Godzikowice) obserwuję formy kolumnowe, przystosowane do uprawy towarowej, mechanicznej. Jeden z sadów, ten na wzniesieniach na obrzeżach Brzegu (wyjazd ul. Wrocławską w stronę Oławy) miał natomiast, jak pamiętam, bo sad wycięto dwa lata temu z racji wieku właścicieli i teren idzie pod sprzedaż na domki, drzewa prowadzone w formach rozłożonych koron.
Mnie zainteresowało takie prowadzenie bez przewodnika właśnie, a co widać na zdjęciach i ilustracjach, które właśnie było podobne do brzeskiego sadu. W tym sezonie zamierzam tak przeformować swoje nektaryny i brzoskwinie. Poniżej zdjęcia z niemieckich i francuskich stron:

Obrazek
(Źródło https://www.plantura.garden )
Obrazek
(Źródło https://www.gartenjournal.net )
Obrazek
(Źródło https://www.gartenjournal.net )
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5754
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

:wit Moja brzoskwinia wypuściła dużo młodych pędów ,ze względu na to ,że ją (nieświadomie) odmłodziłam. Mam pytanie ,jak ciąć je? raczej chodzi mi o te grubsze np 1 cm średnicy , za 8 oczkiem?
Asia
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Dolnoslonzok. Prowadziłem tak swoją brzoskwinię od początku i jest to wygodne. Słońce dociera do większej liczby owoców i korona jest przewiewniejsza. Wyprowadziłem jednak konary pod zbyt szerokimi kątami i musiałem spiąć je pasem, żeby drzewo się nie rozdarło. Z początku wszystko było w porządku, ale z wiekiem, pod ciężarem owoców i liści, zaczęły odginać się coraz bardziej już bez mojego udziału. A były już za grube do formowania. Trzeba więc uważać.
To drzewo jest już stare i zaczyna mocno chorować. W tym roku podczas bielenia zauważyłem, że na całym pniu powychodziła pomarańczowa galareta. Ale dosłownie wszędzie. Jakby ktoś korę wysmarował. Da się jeszcze coś zrobić w takim przypadku? Czy wycinać? Będę mógł posadzić na jej miejscu inną brzoskwinię? Nie mam innego stanowiska żeby wsadzić młodą.

Pelasia. Ja nigdy nie przycinałem pędów na długość. Tylko przerzedzałem, żeby nie rosły za gęsto. Ale u mnie często przycinanie załatwiał mróz, takie uroki uprawy brzoskwiń na Mazurach :)
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Do bielenia brzoskwini warto dodać miedzianu, to pomoże przy objawach galarety oraz oprysk na wiosnę i jesień tym preparatem.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Krasny pisze:Dolnoslonzok. Prowadziłem tak swoją brzoskwinię od początku i jest to wygodne. Słońce dociera do większej liczby owoców i korona jest przewiewniejsza. Wyprowadziłem jednak konary pod zbyt szerokimi kątami i musiałem spiąć je pasem, żeby drzewo się nie rozdarło. Z początku wszystko było w porządku, ale z wiekiem, pod ciężarem owoców i liści, zaczęły odginać się coraz bardziej już bez mojego udziału. A były już za grube do formowania. Trzeba więc uważać. (...)
Ano, właśnie. Łatwiej też zapewne dotrzeć z opryskiem do takiej korony. Dziękuję za przestrogę o łamliwości długich konarów. Trzeba zatem, jak przy winorośli uważać na długość ramion, by nie wyprowadzić długich zbyt wcześnie. Bedę mieć to na uwadze.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Pelasia pisze::wit Moja brzoskwinia wypuściła dużo młodych pędów ,ze względu na to ,że ją (nieświadomie) odmłodziłam. Mam pytanie ,jak ciąć je? raczej chodzi mi o te grubsze np 1 cm średnicy , za 8 oczkiem?
Asia
Może Ci się przyda:
https://www.lwg.bayern.de/mam/cms06/gar ... irsich.pdf
https://www.mein-schoener-garten.de/gar ... eiden-2426
https://www.gartenjournal.net/pfirsichbaum-schneiden
Tu jest po polsku (przyznam, ze pierwszy raz spotykam się z takim prowadzeniem brzoskwiń i kopczykowaniem):
http://www.eln-fab.eu/formowanie-i-ciecie-brzoskwini/
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8523
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Pelasiu, z cięciem brzoskwiń bądź ostrożna.
Ja przy skracaniu pędów sprawdzam ile jest pąków kwiatowych i zostawiam 4-5, ale
to dopiero wtedy kiedy można ocenić stan przezimowania.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5754
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

:wit TAK ,tak, będę cięła wiosna ,jak będą pąki kwaitowe.
Bardziej mi chodzi o ukształtowanie drzewka ,nie bardzo wiem jak mam postąpić z młodymi pędami, ile zostawić a ile wyciąć.
W tym tygodniu postaram się zrobić zdjęcia to pokaże jak wygląda ,może wtedy omówimy potencjalne cięcia :wink:
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8523
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

U mnie na górze miotła , pod koniec sezonu wybiła .
Jeszcze raz zapytam co sądzicie o oprysku sylitem tuż po kwitnieniu ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”