Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

momoko pisze:Jesienią przejęłam działkę ROD. Są na niej aronie. Każdy krzew ma po kilka bardzo starych pędów, mocno wybujałych (po 3 metry), słabo rozgałęzionych i liśćmi w górnych partiach (ścigały się z mocno zapuszczonymi jabłonkami które je zacieniały). Krzewy są raczej rzadkie, nawet bardzo. Czy teraz mogę jeszcze przyciąć (wyciąć) z każdego krzewu pędy zostawiając po 2. Żeby się zagęściły? Czy raczej termin nie ten i terapia za bardzo szokowa?
Jeżeli to konieczne to można przyciąć i nic się nie zadzieje.Lepiej to jednak zrobić wczesną wiosną.Można też całkowicie wiosną odmłodzić te krzewy i wyciąć tuż nad ziemią wszystko.Wtedy wyrosną nowe pędy z których zostawmy w następnym roku te najsilniejsze.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 226
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Mam od 3 lat krzew aronii. Zdrowo i bujnie rośnie, ale nie kwitnie i oczywiście nie owocuje. Warto jeszcze go trzymać?
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Cześć.
Chciałbym posadzić Aronię. Max 4 krzaczki. Zastanawiam się nad Nero lub Galicjanką. Czy ktoś z kolegów i koleżanek ma doświadczenie z tymi odmianami i może je porównać? Wielkość owoców, owocowanie, wysokość i szerokość krzaka, itp? Ile można zebrać owoców z kilkuletniego krzaka?. Będę wdzięczny za pomoc
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Ja zaś posadziłem 10 sadzonek aronii i nie zwróciłem wtedy jaka to odmiana. Dlatego aż tyle, bo miałem jeden krzew i w ubiegłym roku prawie wcale nie zdążyłem nawet posmakować, bo trudno konkurować z ptakami, jak są przyzwyczajone, że co rok mają pożywienie z różnych krzewów łącznię z winogronami.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Ja również mam aronie o nieznanej odmianie. Trzy krzaki przyniosłem z drugiego końca wsi, bo leżały wyrwane i urwałem gałęzie z korzeniami. Jedną kupiłem na promocji w auchan, myślałem, że padnie, a ona pięknie rośnie ;:173 U mnie ptaki chyba jakieś najedzone, bo owoce nadal wiszą na krzewach.
Ja bym kupił odmianę łatwiej dostępną, a jeśli jest możliwość kupienia obu, to pół na pół :wink:
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

gienia2000 pisze:Cześć.
Chciałbym posadzić Aronię. Max 4 krzaczki. Zastanawiam się nad Nero lub Galicjanką. Czy ktoś z kolegów i koleżanek ma doświadczenie z tymi odmianami i może je porównać? Wielkość owoców, owocowanie, wysokość i szerokość krzaka, itp? Ile można zebrać owoców z kilkuletniego krzaka?. Będę wdzięczny za pomoc
Ja bym kupił szczepione na pniu. Mam jednego i wygląda jak małe drzewko z metrowym albo nieco wyższym pniem i kulistą koroną. Ten mój ma 5 lat i niecałe 2 m wysokości a korona ma z 1.5 m szerokości. Ale jeszcze pewnie te drzewko urośnie trochę ale nie sądzę by przekroczyło 2,5 m i 2 m szerokości. Z takim drzewkiem jest mniej roboty i lepiej to wygląda. Jedyna wada to wyższa cena ale jak tak patrzę na te drzewko i obok na zwykły krzew to warto wydać tą kasę.
Ta szczepiona to odmiana Nero i ma duże te owoce. W 5 roku można zebrać kilka litrów owoców a z dorosłego nawet ponad 10 l. Ja takich krzewów nie mam ale widziałem jak sąsiad zerwał całe wiaderko z 1 krzewu.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Raczej pozostanę przy krzakach. Mam dla nich przeznaczoną miejscówką obok świdośliwy i jagody kamczackiej. Zastanawiam się tylko nad odmianami. No i ten rozmiar krzewu by się przydał przy każdej z odmian. Przeszukałem internet i zgłupiałem. Nero raz dorasta do 1-1,5m innym razem 2,5m i bądź tu mądry
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1885
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Mam krzaczaste aronie Nero i Galicjankę.Galicjanka jest plenniejsza ,ok.10 kg owoców z krzaka ,ale jest
wyższa i gęściejsza ,trudniej się dostać do owoców.Nero mi bardziej odpowiada ,owoców 2-3 kg mniej
ale większe , słodsze ,pomimo goryczki jem je na surowo. Obie rozkładają się na boki pod ciężarem
owoców i zajmują w tedy jakieś 2-2, 5m średnicy.Nero ma mniej gałęzi ale grona z owocami wiszą na
gęsto od samej ziemi po czubek ,bardzo łatwo się zrywa.Obie sadzone w 2013 roku.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Nie rozważajcie za dużo: aronia w zasadzie jest samopylna, ale nawet u całkiem samopylnych zawsze krzyżowe zapylanie daje lepsze plony, względnie pewniejsze gdyby coś, a i jakość owocu może być lepsza.
Wielkość krzewu zależy od warunków, u mnie z czasem, nieruszane, sięgły pod 3 m wzwyż. Ale to się przycina pędy gdzieś powiedzmy pięcioletnie, bo przerastają i owocują tylko wyżej a gorzej, więc można utrzymywać rozmiar jak kto chce.
Poza tym nigdy nie wiadomo która odmiana lepsza, zanim się nie wypróbuje w konkretnych, swoich warunkach.
Zatem brać obie i spokój; a która będzie lepsza tę się rozmnoży, a drugą i przytnie jakby zawadzała :wink:
Galicjanka rośnie silniej; owoc Nero ma może mniej cierpkości.
Z tym że to te zdrowe witaminki, polifenole i tp. są gorzkie i cierpkie właśnie -
i tak to osiołkowi... :wit

P.S.
A jak tam u Was, na północy - praca ze Szczecina:
https://www.researchgate.net/publicatio ... elanocarpa
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

leszkat76 pisze:Mam krzaczaste aronie Nero i Galicjankę.
Czy jak posadzę w rzędzie co 2m to powinno być OK?
Rosynant pisze:A jak tam u Was, na północy - praca ze Szczecina:
https://www.researchgate.net/publicatio ... elanocarpa
A ja myślałem, że te malutkie owoce, które mi się pojawiły na aronii Hugin to wynik wystawienia na słońce lub suszy chociaż było całkiem nieźle z opadami w ubiegłym roku :) Czyli szpadel na wiosnę :)
Rosynant pisze:Nie rozważajcie za dużo
Może faktycznie 2x Nero i 2x Galicjanka
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1885
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Jeżeli jest możliwość to lepiej dać ze 3 m ,aronia bardzo się rozrasta
i jak włazi jedna w drugą to ciężko zrywać owoce.
U mnie obok żądka z aroniami rośnie żądek porzeczek czarnych.
Jak sadziłam to się wydawało ,że dużo miejsca mają, a teraz ...koszmar :!:
Jeden wielki busz ;:219

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Znalazłem coś takiego https://jagodnik.pl/wysokie-zbiory-aron ... -sadzonki/

?Galicjanka? to tak naprawdę też ?Nero?, tylko że historia jej powstania właściwie została już zapomniana.

Dyskusja Nero czy Galicjanka może być bez sensu?
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

gienia2000 pisze: historia jej powstania właściwie została już zapomniana.
Ojtam, oj tam, zara tak zapominać... mam i te pierwsze co do doświadczeń trafiły, gdzieś z 70-tych jeszcze lat... oczywiście że to wszystko bliskie krewne, lecz nie bez powodu zapewne wyselekcjonowano lepsze typy.
A jak kto chce ciekawsze jakie odmiany to krzyżówki z jarzębami warte są grzechu, odmian sporo i o różnym wzroście, od krzaczków do solidnych drzew. Na razie tylko miczurinowska 'Desertnaja' dała owocu, i całkiem fajny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”