Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

garom pisze:Stawiam na to,że Michał może mieć na drugie (ewentualnie trzecie) Piotr, bo kto mu zabroni... . :wink:
garom pisze:Tylko nie wiadomo czy w ogóle Michał ma kolejne imiona... :)
jurek16a pisze:Też myślałem że Piotr jesteś :D

:D
Rozwiewam wątpliwości Kolegów. :)
Na imię mam Michał, na drugie Jakub. W mojej rodzinie ze strony ojca, czyli w zachodniej Wielkopolsce, imiona Michał i Jakub przewijają się od ponad 200 lat, co prześledziłem w dokumentach archiwalnych ( mój pradziadek Michał leży na cmentarzu w Brzegu). Ponadto ojciec miał również to na względzie, że miał dobrego przyjaciela z podbrzeskiego Lewina Brzeskiego o imieniu Michał, stąd w dwójnasób uważał, że ...Michały to fajne chłopaki. ;) A na trzecie, z racji bierzmowania i bonapartyzmu mam Napoleon. :D
I wszystko jasne. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

No to gratuluję tak wyśmienitego doboru imion. Imię Piotr pozostaje więc jako rezerwowe. :wink:
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

:wink: Aha.

-- 13 lut 2020, o 12:11 --

Ogłoszenie grzecznościowe:

Pan prof. Jerzy Lisek i inni pracownicy Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach serdecznie zapraszają na kolejną edycję Warsztatów pt. ?Winnica od podstaw ? kolekcja odmian, formowanie i cięcie winorośli? w czwartek 12 marca 2020 r.
Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice, ul. Pomologiczna 18 (sala nr 136, I piętro), Sad Pomologiczny lub w przypadku złej pogody tunel z doświadczeniami przy ul. Pomologicznej 13.

Program
10.00?10.15 Powitanie uczestników i otwarcie warsztatów
10.15 ?10.30 Kolekcje roślin sadowniczych w Skierniewicach ? miejsce zachowania bioróżnorodności dla przyszłych pokoleń ? dr hab. Mirosław Sitarek
10.30?11.15 Kolekcja winorośli Instytutu Ogrodnictwa ? cele i metody badań oraz wyniki uzyskane w latach 2018-2019, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwości odmian na niską temperaturę i choroby grzybowe ? dr hab. Jerzy Lisek, prof. IO
11.15 ?11.30 Pytania i dyskusja z zakresu tematyki dotyczącej zasobów genowych
11.30?12.00 Problematyka związana z regulowaniem owocowania drzew sadowniczych ?przerzedzanie kwiatów i zawiązków owocowych ? dr Zbigniew Buler
12.00?12.45 Technologia uprawy winorośli uwzględniająca specyficzną reakcję genotypu (odmiany) na zmieniające się warunki środowiska. Wybrane sposoby cięcia i formowania winorośli ?dr hab. Jerzy Lisek, prof. IO
13.30?14.00 Przerwa i czas na przejazd (przejście) do kwater doświadczalnych
14.00 ?14.45 Praktyczny pokaz cięcia ? dr hab. Jerzy Lisek, prof. IO
14.45 ?15.00 Pytania i dyskusja
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Zgłoszenia proszę na pw.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Agrest wypuścił dzisiaj zielone, czyli tydzień wcześniej niż rok temu i dwa tygodnie wcześniej niż dwa lata temu. Ruszyły soki w krzewach owocowych.

Dzisiaj przyciąłem 21 Chasselas, wyprowadzając drugi rok formę gobelet (pień 50-60 cm). Za rok natomiast będę formować na nich ramiona. Łozy zielone w przekroju.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Jutro Czas na Rieslingi i Pinot Blanc.

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Przyciąłem w gobelet (kielich) nieco Rieslingów:
Obrazek
I Pinot Blanc, na których kończę w tym roku wyprowadzać pień na wys. 50-60 cm dla formy gobelet:
Obrazek
To też gobelet:
Pinot NoirObrazekPinot GrisObrazek
Pinot MeunierObrazek
Portugieser BleuObrazekObrazek
Ważną czynnością podczas ciecia zimowego jest usuwanie łuszczącej się kory. Niwelujemy w ten sposób miejsca bytowania szkodników i patogenów oraz ułatwiamy wnikanie środków ochrony roślin.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Elbling, rocznik 2011, uformowany w gobelet. Ta stara odmiana daje wspaniałe grona i gromadzi z łatwością cukier, dając jednocześnie wina o dużej kwasowości. Będzie do cuvee z Rieslingiem. Elblingi w liczbie 25 szt. przyjadą wiosną. :) Dalej sztobry Pinot Blanc z wczorajszego cięcia, czyli łozy, które staną się sadzonkami i łozy Rieslinga, które staną się sztobrami i sadzonkami.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ach, urocze, że nie mogę się oprzeć. :) Kwitną tak od piątku.
ObrazekObrazek
Wkrótce zakwitną żonkile.
Wczoraj natomiast przyleciały skowronki, jak rok temu dokładnie. Miło pracuje się w ogrodzie, gdy słychać pod niebem ptasie, wesołe trele. :)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Szkolenie winiarskie.
Data: 28 lutego 2020 r.
Temat: "Innowacje w uprawie, technice i pielęgnacji winorośli. Aspekty prawno - ekonomiczne działalności prowadzenia winnicy w województwie opolskim."
Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie koło Brzegu organizuje szkolenie na terenie winnicy Hople Paczków w Paczkowie. Oby to był początek większego rozwoju winiarstwa w regionie. Ze względu na wspólne tradycje winiarskie i identyczne warunki klimatyczne województwo opolskie wraz z województwem dolnośląskim tworzą, wg oficjalnej klasyfikacji winiarskiej kraju, 3. region winiarski - Dolny Śląsk.
Mam nadzieję, że będzie to również początek powrotu do tradycji winiarskich na terenie naszej Ziemi Brzeskiej, gdzie jest ledwie parę upraw, większych i mniejszych, a warunki doprawdy mamy bardzo dobre, no a tradycja winiarska dawnego, wg klasyfikacji pruskiej z przełomu XVIII i XIX w., 4., tzw. brzeskiego okręgu winiarskiego na Śląsku (powiaty Brzeg, Oława, Niemodlin i Opole) zobowiązuje przecież.
https://oodr.pl/kalendarium/szkolenie-s ... tyczne-13/
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Mam pytanie odnośnie formy prowadzenia krzewów, dlaczego akurat forma gobelet, jej wady i zalety no i czy nadaje się dla wszystkich odmian winorośli. Jestem na etapie planowania sadzenia małego ogródka winnego i szukam wiedzy o prowadzeniu .
Pozdrawiam Piotr
xrob
100p
100p
Posty: 118
Od: 21 sie 2010, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Witam mam pytanie,mam zamiar kupić winorośl Nadiezdza Azos czy masz może wiedzę czy jest to smaczna odmiana?
Pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

piobuk1 pisze:Mam pytanie odnośnie formy prowadzenia krzewów, dlaczego akurat forma gobelet, jej wady i zalety no i czy nadaje się dla wszystkich odmian winorośli. Jestem na etapie planowania sadzenia małego ogródka winnego i szukam wiedzy o prowadzeniu .
Szanowny Kolego, na poprzedniej stronie wątku jest opis gobelet (26 stycznia 2020 r.), zatem nie chcę tu już powielać tekstu. Są tam opisane zalety, ale i wady gobelet. Jako zapalony frankofil postanowiłem lata temu mieć tę formę w swojej uprawie, a szczególnie w części ogrodu, gdzie jest sam piach i przewiewne stanowisko, nasłonecznione od rana do wieczora, a krzewy poprowadzę w rozstawie podwójnego kroku, czyli 1,6 m x 1,6 m. Moje krzewy, co widać w zamieszczanych przeze mnie zdjęciach na tej i poprzednich stronach, są na etapie, jak te na tym zdjęciu z francuskiej uprawy:
Obrazek , a po latach będą wyglądać tak: Obrazek .
Gobelet ma wiele twarzy, od dwóch ramion wyrastających z ziemi po dwa-cztery ramiona na pniu od 30cm do 60cm. W uprawie historycznej mam wszystkie te formy, jednak w uprawie przerobowej będę stosować tylko gobelet na cztery ramiona na pniu 60 cm. Właśnie kończę ciąć 15 szt. Pinot Blanc w formę gobelet na pniu 60 cm w części historycznej. Nie chcę polecać tej odmiany, ponieważ wiele zależy od tego, jakie są temperatury zimowe w danym rejonie kraju i czy możliwe będzie wyprowadzenie pnia, jak wyglądać bedzie sprawa podatności na choroby tak prowadzonych krzewów. Jeżeli chodzi o odmiany, to każda stara vinifera może być tak prowadzona, a szczególnie zaleca się ją dla Pinot Blanc, Gouis Blanc, Rieslinga, Chasselas, Chardonnay i Merlot oraz Cabernet Sauvignon, czy innych z rejonu południa Francji (odmiany te mam przycięte właśnie w różne formy gobelet). Niegdyś był to sprawdzony sposób prowadzenia winorośli w całej winiarskiej Europie, zatem i u nas, na Śląsku, był zapewne obecny w średniowieczu za sprawą francuskich zakonów i kolonistów z Frankonii, Turyngii, czy też z Walonii, którzy rozpowszechnili rozwój uprawy winorośli nad Odrą. Polecam Ci wypróbowanie na paru krzewach tej formy, abyś mógł wyrobić sobie zdanie o jej przydatności w swojej lokalizacji, którą znasz najlepiej.

xrob, niestety nie znam się kompletnie na wschodnich odmianach.
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

dziękuję bardzo za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie, na tym ostatnim zdjęciu z Francji nie ma żadnych podpór przy krzewach, rozumiem że sam pień jest już stabilny ale co z latoroślami, nie będą się wyłamywały pod ciężarem gron, od wiatru , deszczu?
Pozdrawiam Piotr
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zapisałam się na szkolenie w Skierniewicach.
Wielkie dzięki za info. ;:180
Od paru lat próbowałam to zrobić, ale dowiadywałam się już po fakcie
xrob
100p
100p
Posty: 118
Od: 21 sie 2010, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam Aga
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”