Jesion (Fraxinus) problemy,choroby,szkodniki

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Jesion (Fraxinus) problemy,choroby,szkodniki

Post »

Witajcie, może ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem? Egzemplarz rósł zawsze słabiej niż inne jesiony (znacznie później wypuszczał liście) ale myślałem, że taka jego uroda. jednak w tym roku podczas obrywania trawy wokół pnia zauważyłem, że kora pomiędzy dwoma zgrubieniami przechodzącymi w korzenie jest wilgotna i "rozpurchlona", a po dotknięciu odpada od pnia. Czy to normalne, czy jakiś grzyb? Malować emulsją z topsinem? Jeśli tak - jak głęboko (w dół) pień odsłonić pień??

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2b0 ... a507b.html
gruubas
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jesion - kora odchodzi u nasady pnia

Post »

Czy są jakieś zmiany chorobowe w koronie?
Poczytaj to:
http://www.ib-pan.krakow.pl/pubs-pdf/Ac ... walski.pdf
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jesion - kora odchodzi u nasady pnia

Post »

Witaj,
znam ten temat - niczego podejrzanego poza opóźnionym startem wegetacji nie zauważyłem. Jesion był przygłuszony z jednej strony jaworem, którego musiałem usunąć bo drzewa były za blisko siebie - no i od tej strony oczywiście jest dużo gałęzi uschniętych, niewykształconych. Ale to chyba normalne, niczego chorobliwego w koronie nie widzę - poza regularnymi, corocznymi odwiedzinami mszyc zawsze w tym samym miejscu :-)
gruubas
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jesion - kora odchodzi u nasady pnia

Post »

No to trzeba jaki kozik ostry i troche porzeźbić- usunąć ewidentnie martwe, ranę zamaluj emulsyjną z 1% Topsinu. No i albo-albo. Trzeba czekać.
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jesion - kora odchodzi u nasady pnia

Post »

Ale usuwałbyś odchodzącą korę, czy oczyszczać jakoś miazgę widoczną pod odspojoną korą?
gruubas
MishaPe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 cze 2015, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jesion opadajace liście

Post »

Witam,
Mam na swojej działce ponad 60 letniego jesiona, który wyjatkowo w tym roku zaczął już jakieś dwa tygodnie temu gubić liście. Wiem, że jesion "lubi" zrzucic sobie liście nagle i jeszcze zielone, ale nigdy nie robił tego tak wcześnie. Czy ktoś też miał z czymś takim do czynienia lub ma jakieś podejrzenia czym to może byc spowodowane? Liście są zdrowe bez nekroz, przebarwień i śladów żerowania.

Pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jesion opadajace liście

Post »

Pierwsze co mi wpadło do głowy to brak wody. Gnoiło trzy miesiące, ale nawet dzisiaj kilka dni gorących pokazało, że wody w gruncie nie ma. Dużo drzew poczuło już jesień chociaż dopiero mamy koniec sierpnia.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
MishaPe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 cze 2015, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jesion opadajace liście

Post »

Też mi to przeszło przez myśl, w sumie czereśnia i orzechy tez troche sypnęły liściami, ale nie aż tak jak jesion. Wyczytałem tez kiedyś, że jesion jest dość wrażliwy na brak wody więc mogłoby sie to zgadzać. Obawiam sie także złośliwości sąsiada, który nie toleruje roslinności, a z tak dużego drzewa liscie także spadaja na jego działkę. Już nieraz chciał żebym przyciął gałęzie mimo tego że drzewo znajduje się w całości na mojej działce, ale póki co nie ma śladów świadczących o tym, że mógłby je truć.
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Jesion opadajace liście

Post »

Wydaje mi się że to kwestia ostatnich zimnych nocy no i coraz to bardziej krótkiego dni. Jesiony a szczególnie te gatunki amerykańskie w ekspresowym tempie potrafią łysieć :-)
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jesion opadajace liście

Post »

Nie chcę straszyć, ale może być to pierwszy symptom tzw. zamierania jesiona. Ta wieloczynnikowa choroba pustoszy drzewostany jesionowe od pewnego czasu....
MishaPe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 cze 2015, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jesion opadajace liście

Post »

Nie ma objawów, które wskazywałyby na ta chorobe. Liscie są zdrowe bez nekroz czy przebarwień i korona też bez większych ubytków i zamierających pędów. Poza tym dowiedziałem sie od dziadków, którzy tam wcześniej mieszkali, że ten jesion miał już czasem takie "akcje" raz ponoć zrzucił liście w czerwcu :)
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jesion opadajace liście

Post »

Orzech czy owocowe drzewa pestkowe mogły gubić liście z powodu zagrzybienia - to normalne w wypadku wiśni czy czereśni. Co do jesionów to poszczególne egzemplarze potrafią bardzo różnić się terminami rozpoczęcia i zakończenia wegetacji - mama na działce kilka i widać to bardzo wyraźnie.
gruubas
and0b
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 paź 2012, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odrosty jesiona

Post »

Witam wszystkich!
Musialem odciac polowe korony jesiona (zaatakowany przez japonskiego zuczka) i teraz wypuszcza odrosty. Czy powinienem je obcinac, pozostawiajac tylko niektore, czy pozostawic drzewo w spokoju, samo sobie poradzi?
Obrazek
Dziekuje!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”