Budleja Dawida - omżyn (Buddleja davidii)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Budleja

Post »

Adrilla pisze: 1. Jaką wielkość (wysokość oraz rozłożystość) mają szansę osiągnąć w tym roku budleje, które zostały posadzone w połowie kwietnia jako około 20-30 cm sadzonki?
A jaka odmiana? Jedne rosną do góry, inne na boki. W pierwszym roku pewnie niewiele ponad metr. Od drugiego sezonu spokojnie nawet ponad 2 m wzwyż, 1,5m szeroko. Ale wszystko zależy od odmiany. Istnieją też miniaturki ;)
Agata
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Budleja

Post »

Wczoraj zobaczyłam że moja budlejka odbija, co prawda nie z korzenia ale ma maciupkie pączunie. Puszczją z jednej rachitycznej gałązki tuż przy ziemi. Obok straszy duży wycięty pieniek. W takim razie jest jeszcze szansa na wypuszczenie pędów z korzenia, wtedy b będzie jej więcej. :heja
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
Adrilla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 kwie 2010, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Budleja

Post »

@aniawoj - bardzo dziękuję, nie będę w takim razie póki co wykopywać tej pomrożonej bidulki, oby odbiła :)

@riane - i tu jest mały klops ;) bo nazwy odmian dwóch egzemplarzy znam, a dwóch nie. Te znane to White Profusion i Empire Blue. Natomiast pozostałe dwie mają być w odcieniach różu - jedna jest opisana jako "jasno-różowa" (i to jest właśnie ta pomrożona), a druga jako "bordowa" (przypuszczam, że to raczej niemożliwe i obstawiam w związku z tym ciemny róż). Może kojarzysz, jakie to mogą być odmiany? :)
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Budleja

Post »

Moja jedna budleja zmarzła ,a druga odbija ;:138 Całe szczęście ,ze wsadziłam wie do jednego dołka.Przynajmniej mam teraz jedną.Moje kopczykowanie i okrycie kora i obornikiem na jesień nic nie dało.Ja myśle ,ze spustoszenie zrobił wiosenny mróz.Obok stała glicynia w donicy i róża pnąca na poręczach.Róża odbiła,ale glicynia i budleja zmarzły.Żal mi glicynii,formowałam je na drzewko :(
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Budleja

Post »

Moje glicynie formowane na drzewko będą formowane od początku. Puszczają od korzeni... :evil:

@Adrilla - White Profusion rośnie pionowo do góry. Będzie wysoka. Empire Blue rośnie poziomo. U mnie tak do 60-80cm wys i nieco więcej szerokości. Pozostałe mogą być siewkami albo szczepkami po siewkach. Jak urosną to będzie wiadomo. Jasny róż to dość częsty kolor u siewek. Bordo brzmi bardziej "odmianowo". Może Summer Beauty (ciemnoróżowa) :?: Albo Black Knight (ciemnofioletowa) :?: . Zobacz tualbo tu.
Agata
Adrilla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 kwie 2010, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Budleja

Post »

@riane - dziękuję za cenną pomoc :) Faktycznie White Profusion wypuszcza młode pędy niemal pionowo, natomiast Empire Blue rośnie bardziej na boki i już widać, że jest jakieś 10 cm niższa, mimo że sadzonki były takiej samej wielkości. Jeśli chodzi o "bordową" to bardzo możliwe, że to któraś z tych, które zalinkowałaś...ale będę musiała poczekać, aż zakwitnie, żeby się upewnić, bo kupiłam ją (razem z "różową") na targu i miała tylko zawieszkę z napisem "bordowa", żadnego zdjęcia, ani nic. Cóż, będę miała niespodziankę i napiszę co z niej w końcu wyrosło :D
Zaś co do umrożonej "różowej" to zauważyłam dziś na "suchym badylku", że w miejscach, z których odpadły pomrożone pędy, pojawiły się małe zielone pączki...a więc chyba żyje :D Dobrze, że Wasze rady odwiodły mnie od chwycenia za szpadel. Dziękuję!
Awatar użytkownika
skorpion811-51
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7255
Od: 21 lis 2009, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie Milicz

Re: Budleja

Post »

A ja już Budleję wykopałam i faktycznie z korzenia się sypało ,była okryta dosyc sporym kopczykiem i nic nie pomogło mróz był cwańszy ode mnie :(
Rzekła pszczółka do motyla nikt nie widzi więc zapylaj.
MOJE LINKI , Pusta miska -kliknij
SERDECZNIE ZAPRASZAM STASIA
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Budleja

Post »

no to ja nie wiem jak wy to wszystko hodujecie u mnie wszystkie budleje odbiły 10 cm nad gruntem- zlikwidowałem jeden szpaler coś ze 20 szt za pomocą siekiery 8-) Judaszowce odbijają 1,5 nad ziemią{1,6-1,8m były wysokości} ogólnie gatunki ciepłolubne przetrwały mi bardzo dobrze :idea: :shock:
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Budleja

Post »

Pielęgnacja ,pielęgnacją ,ale wiele zależy od lokalnych warunków, a także sposobu przemieszczania się fali niskich temperatur. Na ten przykład w Łodzi dużo roślin podmarzło, co rzadko się zdarza. KaRo może potwierdzić. Ma wieloletni ogród, wie jak pielęgnować rośliny, a strat w tym roku też nie uniknęła.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Budleja

Post »

Witam! Trzymanie roślin w donicach w zimie na podwórku to porażka. Trzeba było tą donicę schować do piwnicy. Ja testowałem tej zimy bambusa u mnie zakopany w gruncie i przykryty gałęziami tuji, drugi u brata w donicy w zadaszonym miejscy przy samej ścianie domu która niby powinna podwyższać temperaturę. Oczywiście u mnie bambus ładnie przeżył a u brata wymarzł. Korzenie przemarzły i finito.

PESTKA@ pisze:Moja jedna budleja zmarzła ,a druga odbija ;:138 Całe szczęście ,ze wsadziłam wie do jednego dołka.Przynajmniej mam teraz jedną.Moje kopczykowanie i okrycie kora i obornikiem na jesień nic nie dało.Ja myśle ,ze spustoszenie zrobił wiosenny mróz.Obok stała glicynia w donicy i róża pnąca na poręczach.Róża odbiła,ale glicynia i budleja zmarzły.Żal mi glicynii,formowałam je na drzewko :(
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Budleja

Post »

...glicynia stała w donicy osłonięta agrowłukniną i pod schodami :evil:
Awatar użytkownika
skorpion811-51
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7255
Od: 21 lis 2009, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie Milicz

Re: Budleja

Post »

Swagman pisze:no to ja nie wiem jak wy to wszystko hodujecie u mnie wszystkie budleje odbiły 10 cm nad gruntem- zlikwidowałem jeden szpaler coś ze 20 szt za pomocą siekiery 8-) Judaszowce odbijają 1,5 nad ziemią{1,6-1,8m były wysokości} ogólnie gatunki ciepłolubne przetrwały mi bardzo dobrze :idea: :shock:
Pokaż jakieś fotki tych budlei chętnie pooglądamy ;:63
Rzekła pszczółka do motyla nikt nie widzi więc zapylaj.
MOJE LINKI , Pusta miska -kliknij
SERDECZNIE ZAPRASZAM STASIA
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Budleja

Post »

Co ciekawe u mnie budleje które przemarzły do poziomu gruntu rosną znacznie lepiej niż te co w ogóle nie przemarzły. Ogólnie warunki nasłonecznienia mają podobne. Postaram się zrobić jakieś foty...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”