Judaszowiec (Cercis),odmiany,wymagania,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Judaszowiec (Cercis),odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Odkop trochę i zobacz czy idzie od pnia czy jest odrost korzeniowy ;:215


Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Judaszowiec (Cercis),odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

I po kwitnieniu wszystkie kwiaty opadły teraz czas liści ;:215

Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Judaszowiec (Cercis),odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Mam od dwóch lat judaszowca (Cercis Canadensis). Nie sprawiał problemów. Kilka dni temu, zupełnie nagle liście wewnętrzne zaschły. Wpierw zaschły na zielono (nie było wtedy na nich odbarwień). Dopiero w ciągu kolejnych dwóch dni kolor się zmieniał.
Suszę raczej wykluczam, bo: nie zwiędły wcześniej, no i to wewnatrz krzewu, a nie końcówki. Brak wody normalnie manifestuje się opadnięciem/owiędnięciem delikatnych końcówek pędów.
Nie mam zdjecia jak tylko "zamroziło" zielone liście. Fotki z dziś (czyli po 2dniach) - przed i po oczyszczeniu.
Podpowiecie?

Obrazek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Judaszowiec (Cercis),odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

To są objawy wertycyliozy. Tutaj jest artykuł i zdjęcia poglądowe jak wyglądają objawy choroby u judaszowców - https://pnwhandbooks.org/plantdisease/h ... llium-wilt
Niestety judaszowce są podatne na wertycyliozę i często atakowane, zwłaszcza przy sprzyjających warunkach pogodowych do rozwoju grzyba. Także ciężka, gliniasta tudzież przelana gleba sprzyja infekcji. Nie ma fungicydu, który by zwalczał patogen. Trzeba unikać przenawożenia nawozami bogatymi w azot, przelania i sadzić drzewa na przepuszczalnej, lekkiej, dobrze zdrenowanej glebie.
Uwielbiam judaszowce, ale właśnie ta ich podatność na choroby grzybowe powstrzymuje mnie od posadzenia, bo u mnie niestety w większości ogrodu jest gliniaste podłoże i nie raz borykałam się z wertycyliozą u perukowca, oliwnika i czarnej maliny, które też są na nią podatne. Zapłacić kupę kasy za drzewko i patrzeć jak umiera... trochę bez sensu. A judaszowce w odmianach tanie nie są. Ten tutaj na targach ogrodniczych za 800 zł 😮

Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”