Brzoza.Cięcie i formowanie

Drzewa ozdobne
webby
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 maja 2020, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy ta brzoza ma szanse na jakieś odrosty w górę?

Post »

Była już bardzo wysoka, więc decyzja na poczatku kwietnia na przycięcie. Bardzo drastyczne. Z cięć płakała przez miesiąc aż się sama zagoiła.
Czy z tych pustych górnych pni jest szansa by coś odrosło?
A może jakieś szczepienie na pniu?

https://drive.google.com/file/d/1EpeBHo ... p=drivesdk
gosiamakos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 kwie 2021, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie brzozy

Post »

Dzień dobry,
Popełniłam błąd, który mam nadzieję nie skończy się katastrofą dla mojego drzewa. Zdecydowanie zbyt późno zrobiłam cięcie brzozy szczepionej na pniu Youngii. Brzoza pościła sok i płacze. Czy coś można z tym zrobić i czy to oznacza koniec drzewa?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Cięcie brzozy

Post »

Nic nie zrobisz. Musi samoistnie przestać płakać.
Jeśli spóźnimy się z cięciem, to lepiej jest poczekać aż wypuści liście i dopiero wtedy ciąć.
bartosiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 gru 2021, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Dzień dobry wszystkim,
chciałem zapytać zaznajomionych w brzozach forumowiczów co myślą o poniższej sytuacji (zdjęcie w linku). Jest to przycięcie drzewa przez monterów fotowoltaki w domu mojej matki, która nie przypilnowała całej operacji, Wycięte zostało ponad 90 procent korony, co ja uważam za czyste barbarzyństwo i zniszczenie drzewa z możliwością nałożenia grzywny (znam przepisy na wysok. 130 cm drzewo ma obwód 85 cm). Co Państwo myślicie, czy to drzewo przeżyje, ile czasu zajmie regeneracja korony i czy w ogóle brzózka kiedykolwiek sensownie odrośnie po takim cięciu? Z góry dziękuję za odpowiedzi.


https://imagizer.imageshack.com/img924/4588/beqqCW.jpg
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Podejrzewam, że drzewo zacieniałoby panele i dlatego zostało przycięte.
Cóż, albo drzewo albo panele...
Ja osobiście zlikwidowałabym to, co zostało z tej brzozy, ładnie nie wygląda.
Być może drzewo przeżyje i za ileś tam lat zregeneruje się, ale biorąc pod uwagę montaż paneli, o którym piszesz raczej nie ma ono tam już racji bytu.
Obawiam się, że jest to sytuacja, w której trzeba dokonać wyboru, a raczej wybór już został dokonany.
Może warto byłoby wsadzić młodą brzozę w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać?
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

@bartosiko, zanim zaczniesz krucjatę zapytaj mamy jak było naprawdę, nie sądzę, że monterzy sami sobie wycięli kawał brzozy, co w tym przypadku i tak wydaje się słuszne za względu na to co napisała @Madziagos.
bartosiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 gru 2021, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Madziagos To jest strategiczne miejsce. Brzoza zasłaniała wielką, ciemną ścianę domu sąsiada, oraz okna z tego domu. Dawała piękny krajobraz tworząc ścianę zieleni, jak na zdjęciu Za takie wycięcie jest z miejsca grzywna, bo to ewidentne wycięcie ponad połowy korony. Mnie teraz interesuje jakie są szanse regeneracji dla tego drzewa - z doświadczenia osób mających starsze brzozy.
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Jakieś tam szanse są, ale trudno to oszacować. Każdy przypadek jest inny, a ta brzoza została dość mocno przycięta.
Jeżeli chcesz jej pomóc, to zabezpiecz miejsca cięcia.
Możesz sam zrobić maść z gliny i wapna z dodatkiem miedzianu.
Nałóż to na miejsca cięcia i zawiąż szmatami, może drzewo przeżyje i za kilka lat zregeneruje koronę.
Wybacz, że to napiszę, ale dziwi mnie, ze Twoja Mama postanowiła założyć fotowoltaikę, przyciąć drzewo, które rozumiem, ze przeszkadzało, a teraz nagle pojawiają się pretensję....Ale cóż, to Wasza sprawa....
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
bartosiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 gru 2021, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Dzięki za poradę. Po prostu monterzy nie znają prawa i nie wiedzą jak ciąć drzewa, jakby pomyśleli, to by przycięli z półtora metra i też było by dobrze, a oni całkowicie zdewastowali drzewo a nie musieli, o to chodzi. A matka najpierw zrobiła potem pomyślała. Inną rzeczą jest to, że panele są jeszcze na innej części dachu i to też w zupełności by wystarczyło. Niestety o wszystkim dowiedziałem się po fakcie.
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

No cóż...tak czasem bywa. Trzeba powiedzieć trudno, próbować ratować drzewo i nie żywić do nikogo urazy. Czasem wszyscy chcą dobrze, a wychodzi, jak wychodzi. Powodzenia w ratowaniu drzewa, może się uda.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
bartosiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 gru 2021, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

No oby, dziękuję za porady. Pozdrawiam;)
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

W zeszłym roku późną jesienią ;:oj sąsiedzi zdecydowali się na obniżenie brzóz, które rosną wzdłuż posesji. Wyglądało to fatalnie, z drzew około 10 metrowych zostały brzydkie kikuty. Pomimo mroźnej zimy i braku zabezpieczeń ran po cięciu, brzozy odbiły o odbudowują koronę. W tym roku jeszcze to raziło w oczy bo były duże obcięte konary i wyrastające cienkie gałązki ale myślę, że w przyszłym roku już nie będzie to tak widoczne.
Pozdrawiam Lucyna
bartosiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 gru 2021, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Pocieszające, dziękuję za ten optymistyczny przykład.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”