Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Próbuję ukorzenić hortensję ogordową i bukietową. Po jakim czasie powinny pojawić się korzonki?
Radzicie potem przesadzić do doniczek?
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Ja mam doświadczenie tylko z sadzonkami z patyków pobieranych w marcu. Ukorzenianie bukietowych w ziemi trwało ok. 2-3 miesięcy skuteczność 50%. Jedną odmianę ukorzeniłam w wodzie,też patyki -skuteczność 70% w puszczaniu korzeni. Posadziłam te patyki z wody do doniczek, na razie stoją w miejscu. Ogrodową próbuję pierwszy raz rozmnożyć z sadzonek zielnych prosto do ziemi wsadzonych.
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Czy jeszcze można próbować ukorzeniać?
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Teraz sadzonki zielne, ale może ktoś z większym doświadczeniem się wypowie o technice. Trochę można podpatrzeć na youtube
https://www.youtube.com/watch?v=tkm9E7Ph1z4&t=1s
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Proszę o podpowiedź. Czy ktoś próbował w okresie jesiennym wsadzić tzw. sztobry bukietówek do ziemi? i np. przykryć stroiszem? lub zasypać w piasku? Czy to przyspieszy trochę proces wytworzenia korzeni?
Mam też jedną maluśką ukorzenioną bukietówkę. Wkopać z doniczką do ziemi i przykryć? Co radzicie?
Katarzyna74
50p
50p
Posty: 64
Od: 18 lis 2020, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Ja swoje rozmnażam również przez odkłady .Miesiąc temu pare gałązek przysypałam do ziemi ,usypałam górkę z ziemi i nałożyłam na każdy kopczyk stare dachówki ,żeby nie zapomnieć,że tu znajduje się hortensjowe przedszkole.W kwietniu-pod koniec idą do odcinki,bo mają już małe korzonki .Od razu wsadzam do ziemi i jakiś czas nie zapominam o podlewaniu.
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Sadził ktoś z Was ukorzenione patyczki różnych odmian bukietowej obok siebie na styk. Te patyczki sie zrosły? Czy każda rosła sama sobie? Macie jakieś foto lub inne przydatne porady?
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Dostałam takie piękne kwiaty hortensji bukietowej. Nie wiem co to jest za hortensja, ale kwiaty są olbrzymie, pięknie wybarwione. Chciałam zapytać czy mogę teraz wsadzić te patyczki do ziemi i próbować ich ukorzenić, mam ich 6 sztuk, może coś by wiosną wykiełkowało. Co o tym myślicie? Bardzo bym chciała je mieć, a nie mam szans na otrzymanie patyczków zimą, albo wiosną.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Spróbuj, może się uda :)
Jednak jeżeli coś ma z tego być, to trzeba ściąć kwiatostany i liście, a sadzonki trzymać do wiosny w domu w widnym, niezbyt ciepłym miejscu i zapewnić im stałą wilgotność.
Jeżeli się nie uda, to nic, napisz wiosną pw. do kogokolwiek z forumowiczów, którzy mają hortensje bukietowe, na pewno ktoś się podzieli, ponieważ w marcu, w okresie przycinania tych krzewów każdy ma aż nadto takich patyczków. Np. moje lądują na kompoście, bo i tak nie mam co z nimi zrobić.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Halinka
200p
200p
Posty: 212
Od: 20 lut 2010, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Magda, Madziagos wielkie dzięki za odpowiedz, mam takie pomieszczenie gospodarcze " pokoik" w którym trzymam pelargonie i wszystkie kwiaty które nie mogą zimować na zewnątrz, ale jak mam zapewnić im wilgotność. Czy mogę włożyć ich po prostu do wody?
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Wsadź patyczki do doniczek z ziemią.
Podlewaj od czasu do czasu, ale oszczędnie, ma być tylko wilgotno, jeżeli ziemia będzie mocno mokra to patyczki zgniją.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Halinka pokazane kwiatostany to najprawdopodobniej odm.'Phantom', bez problemu o tej porze, albo wiosną kupisz, jak nie stacjonarnie, to wysyłkowo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”