Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
IIIapcIII
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 26 gru 2019, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

sadzonki z gołym korzeniem czy z doniczek?
Iron Mike
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 maja 2022, o 06:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: SLU

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Cześć IIIapcIII

Sadzonki z gołym korzeniem
IIIapcIII
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 26 gru 2019, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Ja miałem bardzo podobną sytuacje, chyba je wtedy przyciąłem do 20 cm, część jeszcze odbiła (ok 1/4) a resztę wymieniłem na takie z doniczki.
Iron Mike
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 maja 2022, o 06:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: SLU

Re: Żywopłot z grabu

Post »

IIIapcIII pisze:Ja miałem bardzo podobną sytuacje, chyba je wtedy przyciąłem do 20 cm, część jeszcze odbiła (ok 1/4) a resztę wymieniłem na takie z doniczki.
Dobra, przycięte raz jeszcze.
teraz kilka dni ma padać, więc mniej podleania, ale obserwacja cały czas czujna.

nie jestem już w stanie zrobić nic więcej. Pozostaje czekać i mieć nadzieję, że się w końcu "ruszą" pozostałe
mandej
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 maja 2022, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Cześć,

Czemu ja na to forum trafiłem tak późno?

No nic lepiej późno niż wcale..

Pacjent:Grab Pospolity.
Cel:Żywopłot jednorzedowy. ( do max 2m)
Podłoże:Niestety gliniaste

Zasadzony wczoraj (200 szt) (29.05.2022) . Wysokość 60-80cm. I dzis w planie było cięcie ( tak pewnie do 20-30cm od ziemi) ale.. sie rozpadało i nici z cięcia. We wcześniejszych postach była wzmianka aby ciąć rośliny w bezdeszczowa pogodę, więc czekam. Niemniej cały czas się zastanawiam czy nie dać drzewkom kilku dni na oswojenie się z nowym podłożem przed cięciem? Bo to ani wczesna wiosna ani późna jesień... To jak radzicie? Ciąć czy czekać 2-3 tyg?

PS. Gratuluję wszystkim pieknych zywopłotów!Wasze zdjęcia pokazują że grab potrafi pieknie wygladać w każdych warunkach.
Akobus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 kwie 2021, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Niech sie wypowiedzą fachowcy ale ja bym z cięciem poczekał aż się drzewka przyjmą i trochę ukorzenią.
Akobus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 kwie 2021, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Jedno z drzewek ma ewidentnie jakis problem. Wyglada jakby umieralo.
Czy to wina tego czegos na spodzie lisci?

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Mogła podkopać nornica/kret.

Wydaje mi się że czarna włóknina w gorące dni bardzo się nagrzewa.
Ja jestem jej gorącym przeciwnikiem, cieszy mnie też że coraz więcej jest głosów by odchodzić od jej stosowania, ale jak koniecznie musisz ją mieć to wyściółkuj ją czymś żeby nie gotowała korzeni (kora/liście). No i zrobiłbym trochę większy otwór w folii wokół pnia żeby zapewnić choć minimalną wymianę gazową.
Kuba
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Cześć! Mam w planie posadzić żywopłot z grabu wzdłuż ogrodzenia z sąsiadką. Nurtują mnie dwie kwestie:

- jeśli sąsiadka ma 40 cm od ogrodzenia (bez fundamentu, tylko z podmurówką) posadzone tuje (na razie małe), ja posadzę w podobnej odległości grab, jak będzie wyglądał rozwój systemów korzeniowych - czy będą ze sobą konkurować i, jeśli tak, kto wyjdzie z tej rywalizacji zwycięsko? :D Czy należałoby jednak już na tym etapie jakoś się zabezpieczyć przed przerastaniem? Jeśli to ma znaczenie, grunt jest z tych spoistych.

- jak sobie poradzić w przyszłości z przycinaniem żywopłotu od strony ogrodzenia? Ogrodzenie jest w formie drucianej panelowej, więc na pewno będzie przerastać. Czy może da się jakoś skłonić graby żeby nie rosły w tamtą stronę? :D
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywopłot z grabu

Post »

grz87 Będą konkurować i będą przerastać. Czy wygra grab czy tuja niestety nie wiem. Przy sadzeniu żywopłotu 40 cm od ogrodzenia nie ma szans na pielęgnację/przycinanie. Jedyne co wydaje mi się sensowne, to posadzić grab dalej od płotu. Przez panel będą przerastały tuje sąsiadki. Ostatecznie jak Twoje i jej krzewy "zrosną się" ze sobą , to będzie tam ciemno i zaczną łysieć.
Mój sąsiad też posadził tuje tuż przy naszym wspólnym ogrodzeniu, na siatkę zawiesił taką zieloną tkaninę maskującą. Wygląda to okropnie ale póki tuje nie są wyższe niż ogrodzenie, to nie przełażą na naszą stronę, później na pewno będą. Ja mam od tej strony świerki serbskie, więc mi to "badziajstwo" zasłonią :wink:

Z "innej beczki": u mnie grab rośnie naturalnie za płotem i sieje się na potęgę, ale mam dość ciężką ziemię i warunki ma optymalne. Znajomy chce żywopłot z grabu ale ma piach. Czy grab mu na tym piachu urośnie? Jeśli nie, co Polecacie zamiast grabu?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Grab ma przewagę, dobrze znosi zacienienie.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Szczurbobik pisze:grz87 Będą konkurować i będą przerastać. Czy wygra grab czy tuja niestety nie wiem. Przy sadzeniu żywopłotu 40 cm od ogrodzenia nie ma szans na pielęgnację/przycinanie. Jedyne co wydaje mi się sensowne, to posadzić grab dalej od płotu. Przez panel będą przerastały tuje sąsiadki. Ostatecznie jak Twoje i jej krzewy "zrosną się" ze sobą , to będzie tam ciemno i zaczną łysieć.
Mój sąsiad też posadził tuje tuż przy naszym wspólnym ogrodzeniu, na siatkę zawiesił taką zieloną tkaninę maskującą. Wygląda to okropnie ale póki tuje nie są wyższe niż ogrodzenie, to nie przełażą na naszą stronę, później na pewno będą. Ja mam od tej strony świerki serbskie, więc mi to "badziajstwo" zasłonią :wink:

Z "innej beczki": u mnie grab rośnie naturalnie za płotem i sieje się na potęgę, ale mam dość ciężką ziemię i warunki ma optymalne. Znajomy chce żywopłot z grabu ale ma piach. Czy grab mu na tym piachu urośnie? Jeśli nie, co Polecacie zamiast grabu?
A może, skoro jeszcze nic nie posadziłem w tym miejscu, jest jakaś lepsza alternatywa dla osłonięcia się przed tujami itd.? :D Coś cieszącego oko. Ewentualnie na ile by było sensownie odsunąć się od ogrodzenia z grabem? Wygląda to obecnie tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Coś cieszącego oko ;:88 Trudne pytanie, bo podobno "nie to ładne, co ładne, tylko, co się komu podoba" :D
Ja patrzę tak: sprawdzam jaką mam glebę i co mi na niej urośnie, bez większego kombinowani. Jak gleba dobra i nie za sucha to można sobie powymyślać co się lubi i jakie to ma być wysokie.
U mnie wygląda to tak,. że chcę wysokie, więc wybrałam świerki serbskie. Mi się podobają, igły z białym podbiciem, wąskie, gęste
Tam gdzie ma być niżej wzdłuż siatki rosną sobie różne krzewy od forsycji do ognika, przez pęcherznice, różne cyprysiki, jest różnorodnie, nie ma nudy :wink:
Za płotem od strony drogi ma być gęsto i zasłaniać, nie za wysoko: róże pomarszczone i błyszczące. Tego akurat u Ciebie nie polecam, bo rozłazi się odrostami korzeniowymi.
Co do minimalnej odległości grabów od siatki, ja bym zaryzykowała 1 m. Graby nawet intensywnie cięte będą miały swoją objętość. Tu Musisz podpytać bardziej doświadczonych, lub zobaczyć w necie jaka jest minimalna szerokość takiego żywopłotu.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”