Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Kumcia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2020, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek
IIIapcIII
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 26 gru 2019, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Kumcia, ja zostawiłem 100 cm od ogrodzenia do osi jednorzędowego żywopłotu: 50 cm na kosiarkę, drabinę i po 50 cm od osi sadzonek na gałęzie. Zakładam, że żywopłot będzie miał do 100 cm szerokości.
preux
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 wrz 2019, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Hej
Obserwuję wątek od jesieni zeszłego roku więc w końcu postanowiłem podzielić się swoim "żywopłotem"
Sadziłem swoje graby w połowie marca ok 220 sztuk. Kupiłem 200 sadzonek ale wyszło trochę więcej.Wysokość sadzonek które kupiłem to 20-30 cm.Sadziłem w jednym rzędzie co 30cm i 90cm od ogrodzenia. Jeżeli chodzi o wygląd na obecną chwile to jest różnie -jedne się zazieleniły, inne mają wcześniej wspomniany meszek, a jeszcze inne są "gołym" patyczkiem. Ostatnio zauważyłem że większość sadzonek z tzw meszkiem i nie tylko zazieleniło się. :D
Nie przycinałem ich jeszcze, ale widzę duże różnice jeżeli chodzi o wysokość, więc pewnie latem jak będę pewien które się przyjęły przytnę je na jedną wysokość, i raczej dosyć nisko :(
Postaram się jutro wkleić fotki
Awatar użytkownika
LukaszNu
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 22 lip 2016, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Baby koło Kruszyny
Kontakt:

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Witam,
żywopłot z grabu posadziłem w październiku, ponad 400 sztuk. Dwa rzędy co 30 cm.

Wczesną wiosną jak jeszcze nie ruszyła wegetacja, przyciąłem całość na średnio 30 -40 cm od ziemi.

W większości grab się przyjął. Mam kropelkowe podlewanie wiec wody mu nie brakuje. Jednak póki co jakoś jakby wolno mu idzie. Na niektórych gałązkach są liście , na niektórych całkiem duże, ale cały czas wydaje mi się ze to jeszcze nie to co widywałem u innych na zdjęciach. Te liście wydają się jakieś takie kruche :) Poza tym sporo sadzonek w ogóle jeszcze nie ruszyła, chociaż pąki jakieś tam widać na gałązkach. To możliwe że są aż takie różnice w czasie, kiedy która sadzonka ruszy?

Wszędzie wokół tuje, ja się wyłamałem z tym moim żywopłotem i bardzo chciałbym żeby to fajnie wyszło, wiec teraz codziennie go doglądam :) Musze go jeszcze trochę chyba ściółkować trawą czy coś bo niestety trawa lubi zarastać, a za mały jeszcze by sam się bronić (na razie ręcznie staram się plewić). Zdjęcia jak to mniej wiecej wygląda:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Żywopłot z grabu

Post »

LukaszNu pierwsze dwa lata grab potrzebuje na wytworzenie korzeni, dopiero potem będzie szybciej przyrastał. Sugeruję żebyś jednak zerwał tą trawę którą masz przy tych sadzonkach . Wiem, że to żmudna i czasochłonna praca ale w trawie nie sadzi się roślin a zwłaszcza żywopłotu. Trawa to pijak i wypija temu grabowi większość wody. To tylko taka moja rada , pozdrawiam :wit .


Mój sadzony wiosną tego roku prezentował się tydzień temu tak :

Obrazek

Teraz liście są większe i jest ich więcej ale ogólnie do żywopłotu jeszcze mu daleko :;230 . Cierpliwie czekam. Za 4 lata powinno być już dobrze ;:333 .
Awatar użytkownika
LukaszNu
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 22 lip 2016, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Baby koło Kruszyny
Kontakt:

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Dzięki za rady :) Z trawą walczę już jakiś czas, niestety nie była tam zapraszana, tylko się rozrosła a mój błąd polegał na tym że od razu nie dałem żadnego ściółkowania. Na razie ją ręcznie plewie, ale to walka z wiatrakami.

Pytanie jakie ściółkowanie dać ? Myślałem o korze bo to mogę zdobyć w niewielkim koszcie. Pytanie czy to nie pogorszy sytuacji, bo kora zakwasza :/ Chyba że zrębki dałyby radę? Do kory i zrębków mam w miarę dobry dostęp, a gotowej ściółki nie kupie bo to jest 70 m długości i kupę kasy by na to poszło.

Teraz jeszcze trochę poczytałem i chyba pójdę w stronę kosztów zerowych - czyi ściółkowanie trawą. Mam ponad 2000 m2 trawnika wiec materiału nie braknie. Wcześniej tylko podsuszę i tyle. Myślę ze jak wypielę teren pod żywopłotem na ile będzie można a potem będę regularnie podsypywał skoszoną trawą, to powinno być ok. Tym bardziej ze mam podlewanie kropelkowe wiec nie będę musiał lać na tą wyschniętą trawę wody. Dobrze kombinuje?
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Żywopłot z grabu

Post »

LukaszNu z tym zakwaszaniem gleby przez korę to bym nie przesadzała. Ona nie zakwasi jej jakoś bardzo ;:185 . Graby na pewno tego nie odczują żeby miały paść ;:131 . Ściółkowanie trawą też wprowadzam w życie i póki co z dobrym skutkiem więc myślę, że powinno się sprawdzić. Powodzenia :wit .
moisofia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 maja 2020, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Dzień dobry, chciałabym zakupić około 100cm-120cm graby prowadzone na żywopłot w donicy. Zamieszczam zdjęcia. Na jaką wysokość mam ściąć takie osobniki?:-) Stwierdziliśmy, że wyjmiemy trochę kostki i zrobimy przedogrodek, a że termin na graba kopanego się skończył szukałam w donicach. Co myślicie o tych okazach? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Obrazek
Pan Kleks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sty 2021, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Witam wszystkich Forumowiczów :)

Zwracam się do Was z grabowym pytaniem. Jestem zdecydowany na to drzewo na żywopłot i kusi mnie żeby posadzić blisko płotu aby przerosło siatkę ogrodzeniową i stworzyło zieloną ścianę. Czy ktoś ma tak u siebie i może podzielić się doświadczeniami? Czy dajecie wtedy najtańsza siatkę... czy w ogóle nie dajecie sitaki? Jak używacie siatki to jak daleko od siatki sadzić?
gardenista
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 paź 2014, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Pan Kleks, masz na myśli to, że będziesz przycinał żywopłot za siatką, a nie przed? Bo żywopłot trzeba strzyc przy najmniej 2x w roku.
Chcesz, żeby docelowo nie było widać siatki? Czy raczej, żeby stanowił zwarte zarośla tak, żeby np. duże zwierzę się nie przedostało?
Pan Kleks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sty 2021, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

gardenista pisze:Pan Kleks, masz na myśli to, że będziesz przycinał żywopłot za siatką, a nie przed? Bo żywopłot trzeba strzyc przy najmniej 2x w roku.
Chcesz, żeby docelowo nie było widać siatki? Czy raczej, żeby stanowił zwarte zarośla tak, żeby np. duże zwierzę się nie przedostało?
dokładnie o to mi chodzi, chce przycinać za siatką (chciałbym żeby częściowo przerósł ogrodzenie i tworzył takie ogrodzenie jak na zdjęciu Obrazek ).
Tylko zastanawiam się jak daleko od siatki go posadzić...
gardenista
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 paź 2014, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Myślę, że przy najmniej 50-70 cm. Przez kilka pierwszych lat będziesz musiał od strony siatki wchodzić i przycinać, żeby się młode grabki zagęściły, a dopiero później przerosną siatkę.

Ja mam posadzone pewnie z ponad metr, ale za siatką jest pole orne sąsiada, więc przycinam od mojej strony.
Doszkin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lut 2021, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trzebiel

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Witam, to moj pierwszy post na tym forum, wczesniej przeczytalem caly watek, chce w tym roku popelnic u siebie zywoplot grabowy. Mam dostep do sadzonek ze szkolki lesnej z okolicy, sa to sadzonki ~50cm 2 letnie. Zalezy mi na scianie gestej i wysokiej ~ 2m a w jednym miejscu 3m. Mam 144mb do obsadzenia i poczatkowo planowalem zywoplot w 2ch rzedach co 25cm ale z tego co piszecie to nie jest to najlepsze wyjscie. Teraz sklaniam sie ku jednemu rzedowi co 30-35 cm. Na chwile obecna zaczalem juz przygotowania, podcinam trawe i usowam ja (siana jesienia 2020) tworzac zaglebienie oraz odcinam borderem na szerokosc 1,25 m od plotu, w to zaglebienie pojdzie 7-10cm sciolki w postaci zrebki drewnianej lisciastej. Mam kilka pytan przy tych zalozeniach:

1. Czy sadzonki 2 letnie nie powinny byc juz wyzsze niz 50cm? I czy takie 50 cm beda sie nadawaly? Zamierzam przycinac zaraz po wsadzeniu do 25cm.
2. Czy moja decyzja o jednym rzedzie i odstepach 30cm jest trafiona przy powyzszych zalozeniach?
3. Jak juz pisalem będę mial wysciolkowany pas o szerokosci 1,25 od ogrodzenia, zywoplot chce ciac od wewnatrz posesji, w jakiej odleglosci od ogrodzenia zaplanowac linie nasadzen?
4. Mam swider do wkretarki szeroki na 8cm i dlugi na 35 cm, czy nasadzenia z jego pomoca to dobry pomysl? wtedy dolki moglbym zasypywac kompostem.

będę wdzieczny za wskazowki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”