Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Jakie były u ciebie ostatnio temperatury? Jeżeli wystąpiły duże wahania pomiędzy bardzo niskimi ujemnymi temperaturami z okresami nagłego ocieplenia, to są to uszkodzenia mrozowe. Aby im zapobiec bieli się pnie drzew. Sadownicy tak robią.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Sakuraba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 lut 2021, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Działka w okolicach Warszawy, więc w zasadzie podobnie jak na całym Mazowszu. Nie wydaje mi się, żeby były jakieś wyjątkowe wahania temperatury. Pnie także nie są wyeksponowane na słońce. Zastanawiałem się nad tą opcją ale porównując uszkodzenia mrozowe drzew owocowych na zdjęciach w necie, a te moje pęknięcia, to jakoś mi to nie pasowało. Z tego co czytałem, to bielenie ma na celu odbijanie promieni słonecznych, żeby pień się nie nagrzewał. Pęknięcia są od strony wschodniej, nie wiem czy to ma znaczenie. Czy powinienem to pęknięcie jakoś zabezpieczyć? przeciwgrzybicznie? Czym? Kiedy? Pomóżcie pls.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Ja bym tą ranę przesmarował funabenem , jeżeli jest to świeża sprawa, ale może niech bardziej doświadczone osoby się wypowiedzą
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Moim zdaniem mamy do czynienia z nałożeniem się niekorzystnych czynników. Po pierwsze surmie czasami są atakowane przez grzyby uszkadzające wiązki przewodzące. Dlatego miałeś te rysowania wzdłuż pnia. To co widziałeś na zewnątrz to tkanka bliznowata którą roślina wykształciła, aby przykryć uszkodzenia. Niestety nałożyły się na to mrozy i po prostu rozsadziły pień w najsłabszym miejscu, gdzie dodatkowo w martwej tkance była nagromadzona woda. Na wiosnę jak ruszą opryskaj fungicydem systemicznym (przedostającym się do soków). Surmie dosyć szybko przyrastają na grubości i za jakieś 2 lata powinny się zabliźnić.
To i owo opuncjowo Marcina
Sakuraba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 lut 2021, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Wielkie DZIĘKI za rady ale co myślicie o mojej koncepcji "skręcenia" pnia opaską wykonaną z bednarki 2 cm grubość 3 mm? Boję się po prostu, że jak drzewa ruszą i gałęzie zostaną obciążone liśćmi a później deszczem, to surmia mi się rozpołowi :( . Zakładam, że najważniejszym punktem jest miejsce szczepienia ale chcę także złapać opaską dolne partie pnia. Wydaje mi się, że nie zaszkodzę drzewu a zawsze będę miał czyste sumienie :wink:
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Opaska to ciężki temat. Jeśli założysz bednarkę będzie to dusiło pień. Drzewo w ciągu roku przyrasta na grubość a soki krążą najbardziej zaraz pod korą. Opaska zdała by egzamin gdyby uwzględniała przyrost na grubość. Moim zdaniem najlepiej będzie skrócić koronę i przywiązać pień elastyczną taśmą do kilku palików, aby ograniczyć ruchy pnia na boki. Chociaż może ktoś wymyśli taką opaskę żeby zrównoważyć przyrost pnia z usztywnieniem go.
To i owo opuncjowo Marcina
Sakuraba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 lut 2021, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Trochę mnie zmartwiłeś tym uświadomieniem mnie, że bednarka zdusi pień. Faktycznie nie pomyślałem o tym.

Zaznaczam jednak, że pień ma już w tej chwili ponad 80 cm obwodu, wiec zakładam, że te przyrosty nie będą juz takie znaczne.

Znalazłem też pewne rozwiązanie w wątku dotyczącym chirurgii drzew


viewtopic.php?f=17&t=76766&start=51

Może faktycznie i ja powinienem skręcić pień za pomocą gwintowanej śruby?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Bednarka czy druty powinny być izolowane np. wężem ogrodowym. Zakładać nie poziomo a w pionie, przewiercając pień na wylot. Ja tak robiłem z tujami rozwalonymi przez śniegi. Wierciłem otwory 20cm jeden nad drugim na jednej wysokości po przeciwnych stronach. Przez otwory przekładałem drut lub linkę stalową i dawałem izolacie od zewnętrznej strony z węża ogrodowego. Taka opaska trzyma wiele lat i nie przeszkadza w przyroście na grubość.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Sakuraba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 lut 2021, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

seedkris pisze:Wierciłem otwory 20cm jeden nad drugim na jednej wysokości po przeciwnych stronach. Przez otwory przekładałem drut lub linkę stalową i dawałem izolacie od zewnętrznej strony z węża ogrodowego. Taka opaska trzyma wiele lat i nie przeszkadza w przyroście na grubość.
Podoba mi się ta koncepcja...a ściągnąłeś linkę zwyklym zaciskaczem moze czymś ją dociągales?czy po prostu zabezpieczyłeś aby dalej się nie rozchodzilo?
Sakuraba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 lut 2021, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Witajcie... dzisiaj postanowiłem zabrać się do ratowania moich popękanych surmii... i ku memu zdziwieniu okazało się, że te ok.2 cm szerokości pęknięcia SAME zniknęły ;:154

dla przypomnienia wyglądało to tak:
Obrazek
a obecnie wygląda tak:
Obrazek

Tak jak pisałem, te pęknięcia zauważyłem już kilka lat temu i zawsze dostrzegałem je w takiej "zamkniętej" formie. W tym roku, w czasie dużych mrozów zauważyłem te otwarte pęknięcia i trochę spanikowałem. Nie mam pojęcia w związku z tym, czy cokolwiek robić? czy w jakiś sposób wzmacniać ten pień?

Niewątpliwie te surmie (problem dotyczy wszystkich trzech) są tak gdzieś do połowy, po całej długości, pęknięte.
Obawiałem się, że przy pełnym obciążeniu sokami i liśćmi i przy większym deszczu, drzewa mi się rozpołowią, ale w tej chwili już sam nie wiem co o tym myśleć?
Skręcać je? ściskać?
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Kolejny rok moich surmi przyniósł znaczne przyrosty, ale nie tam gdzie chciałem. Zobaczcie na to zdjęcie: https://imgur.com/a/vhN7ooD

Oczekiwałbym że surmia będzie pięła się w górę i wypuszczała nowe gałęzie w okolicach korony. Zamiast tego puszcza odnogi w dolnych partiach. Co radzicie? Uciąć te odnogi? Przycinać na bieżąco jeżeli na wiosnę zauważę, że surmia puszcza gałązki tam gdzie nie trzeba? :)
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

W zeszłym sezonie moja surmia wielkokwiatowa po raz pierwszy zawiązała kwiaty. Niestety jakiś szkodnik obgryzł prawie wszystkie pączki i zakwitło dosłownie kilka. Podejrzewam pasikoniki zielone albo gąsienice. Te, które na dzień schodzą na ziemię. Liście były nienaruszone, nawet jednej dziurki. Mieliście kiedyś podobny problem? Jeśli tak, to jak sobie z nim poradziliście?

bald Miałem podobny problem z surmią. Wycinałem to co wyrastało z pnia, a zostawiałem tylko na wysokości, na której chciałem mieć koronę. Kiedy gałęzie w koronie osiągnęły pewną wielkość, to przestała wypuszczać pędy poniżej. Trwało to ze trzy sezony. Teraz blizny są już praktycznie pozalewane i niedługo przestaną być widoczne.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

bald Tnij wszystko jak pisze Krasny Obcinając dół surmia będzie zmuszona wypuścić w końcu nowe pędy w wyższych partiach. Krasny ja bym wykonał oprysk jakiś długo działający przeciw szkodnikom, ewentualnie później go powtórzył po jakiejś krótkiej przerwie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”