Tuje- żywotniki - rozmnażanie od podstaw

Drzewa ozdobne
jagusia111

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Myślę, że lepiej zakopcować na zewnątrz. W tunelu zimą, a szczególnie pod koniec, w czasie słonecznych dni temperatura może mocno wzrastać, a nocami mogą być jeszcze spore mrozy. Rośliny mogą ruszyć zbyt wcześnie i podmarznąć.
pluszak73
50p
50p
Posty: 59
Od: 18 lut 2014, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kryg

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Dzięki. Pierwszy raz rozmnażam iglaki i nie chciał bym stracić tego.
kasia1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 28 wrz 2016, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Witam gorąco.
Oto moja zmarnowana praca... :(
Około 500 sadzonek wygląda podobnie, nic nie ocalało :(
Gdy czytam, że Wam się przyjęła większość to aż mi się płakać chce... tyle pracy i czasu poświęconego...:(
Czy ktoś miał podobny problem? Co zrobiłam źle? Czy nie jest już za późno aby jeszcze raz spróbować?

Pozdrawiam,
Kasia

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Najważniejsze w rozmnażaniu iglaków jest nie poddawanie się, ponieważ tak naprawdę nie istnieje żaden konkretny poradnik na ten temat z prostego powodu - szkółkarz, który pracował nad tym kilka lat, nie będzie chciał chętnie się o tym wypowiadać i udzielać rad. Zapraszam do osobnego wątku, w którym opisałem rozmnażanie roślin, niestety zdjęcia już wygasły ale można sobie poczytać: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=69463 oraz wiele rad dodawałem w tym wątku, z nudów można przejrzeć te 16 stron i poczytać :) Pozdrawiam
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Mi się już 2 razy nie udało bo użyłem złego ukorzeniacza typu b czyli do zielonych i pół zdrewnialych jak się później okazało.
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Ja też próbowałem rozmnażać w tamtym roku. Nie wyszło mi, uczę się na własnych błędach. Warto robić samemu sadzonki wiem jak cieszy taka rosnąca roślina (udało mi się zrobić sadzonki pelargonii za pierwszym razem) :-)
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Ukorzeniłem wiosną sadzonki tui "Brabant" w małych doniczkach. Zastanawiam się jak je przechować przez zimę. Mam do wyboru dwie opcje altana lub zakopanie doniczek z sadzonkami w ziemi. Sadzonki muszę przetrzymać w doniczkach przez zimę bo nie są dla mnie.
jagusia111

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Ja zakopywałam z doniczkami w ziemi i spokojnie przezimowały. Najlepiej w miejscu osłoniętym od wiatru i ostrego słońca.
wernyhora89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2012, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Erazm pisze:Ukorzeniłem wiosną sadzonki tui "Brabant" w małych doniczkach. Zastanawiam się jak je przechować przez zimę. Mam do wyboru dwie opcje altana lub zakopanie doniczek z sadzonkami w ziemi. Sadzonki muszę przetrzymać w doniczkach przez zimę bo nie są dla mnie.
Proponuję wszystkie te doniczki złożyć w jednym miejscu blisko siebie a boki obsypac np trotem. Ja już od kilku lat przetrzymuje po kilka tysięcy roślin przez zimę na zewnątrz i jakis większych strat nie ma.
slimax
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 wrz 2009, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Tuje- żywotniki - rozmnażanie od podstaw

Post »

Witam,
czy możliwe jest rozmnożenie tuji szmaragd na osłoniętym balkonie - betonowy wpuszczony w bryłę bloku, zachodni, parter niebyt słoneczny (drzewa).
A może lepiej na parapecie?
Próbowałem parę lat temu na parapecie ale grzyb wszystko zabił pomimo wietrzenia, topsinu itd.
Wiem że powinienem był zdezynfekować podłoże czego nie zrobiłem poprzednim razem i być może dlatego wszystko poszło do kosza.
Jestem skłonny dać na zimę matę grzejną pod multiplaty na największe mrozy, obudować styropianem i okryć je np. agrowłókniną na balkonie tylko nie wiem czy to ma szanse powodzenia. Niestety mam na działkę za daleko żeby codziennie jeździć.
A może w takim przypadku lepiej spróbować wiosną na parapecie i na zimę jak się ukorzenią wkopać na miejsca docelowe plus zabezpieczyć na zimę?
Na parapecie miałem wszystko okryte folią bo powietrze ciepłe i suche od kaloryferów, wietrzyłem i zraszałem sadzonki ale po jakimś czasie zżółkły i uschły :(

Jak rozumiem największym problemem w domu jest zbyt duża temperatura w mieszkaniu w okresie zimowym żeby sadzonek nie wybudzić / wysuszyć?
Tego nie bardzo rozumiem skoro pobieramy materiał np. pod koniec września to korzenie i tak za bardzo nie będą miały jak rosnąć skoro ziemia będzie coraz chłodniejsza? Potem zima i dopiero na wiosnę drugi etap ukorzeniania?
Chętnie bym zbudował coś w rodzaju niewielkiej ukorzeniarki na balkonie tylko nie wiem czy z tujami to zadziała :(

BTW: Aktualnie ukorzeniam w wodzie/keramzycie na parapecie epipremnum złociste do hydroponiki (około 130szt.) i wszystko póki co idzie całkiem dobrze.
Piękne korzenie i nowe przyrosty ale to niestety zupełnie inna bajka. Podgrzewana woda do 24C dodatkowe sztuczne doświetlanie...
jagusia111

Re: Tuje- żywotniki - rozmnażanie od podstaw

Post »

Wkop doniczki na działce gdzieś zacisznym, nie nasłonecznionym miejscu i możesz o nich zapomnieć do wiosny. Ziemia będzie trzymać wilgoć i ogrzewać korzenie. Będzie im sto razy lepiej niż na balkonie. Ja robiłam tak kilka razy z młodymi sadzonkami i zawsze pięknie zimowały.
Xedosik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 paź 2018, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje- żywotniki - rozmnażanie od podstaw

Post »

Witam wszystkich .

Mam trochę żywotnika już z korzonkami z wiosny br .

Potrzebuje miejsce w tunelu na zimę .

Czy mogę teraz do doniczek p9 i na zewnątrz postawić doniczki ?
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Tuje- żywotniki - rozmnażanie od podstaw

Post »

Xedosik pisze:Witam wszystkich .

Mam trochę żywotnika już z korzonkami z wiosny br .

Potrzebuje miejsce w tunelu na zimę .

Czy mogę teraz do doniczek p9 i na zewnątrz postawić doniczki ?
Możesz jak najbardziej, do czasu przymrozków jeszcze się porządnie ukorzenią w doniczkach, potem obsyp korą lub zrębkami i ewentualnie włókniną przykryj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”