Jaśminowiec( Philadelphus) nie kwitnie,nie pachnie - odmiany ,wymagania

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
anna28
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 cze 2006, o 16:43
Lokalizacja: wielkopolska

Jaśminowiec nie kwitnie i inne problemy w uprawie

Post »

Witam Wszystkich,

Mam problem z jaśminem. Mój krzew ma już okolo 4 lat i rośnie na stanowisku półcień.
Do tej pory jeszcze nie zakwitł.
Zauważyłam, że na końcach gałązek liście zaczynają sie skręcać a póżniej robią się czarne (ale tylko na koncach). Nie zauważyłam nigdy żadnych zawiązków kwiatów. Czy możecie mi coś poradzić? pozdrawiam Ania :D :D
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

To czarne to najprawdopodobniej mszyca. Osiada tak gęsto, że pędy robią się czarne i to jest jeden powód. Drugi to ten półcień. Jaśminowiec najlepiej kwitnie w pełnym słońcu. Trzeci to może masz za dobrą ziemię dla niego lub za bardzo go nawozisz azotem i krzew idzie w liście a nie wiąże kwiatów.
Musisz coś więcej napisać.

Po za tym to jest jaśminowiec. Jaśmin to zupełnie inna roślina i kwitnie w marcu/kwietniu.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Tak. Mszyce baaardzo lubią jaśmionwce, mój także ;(
Ja je traktuje silnym strumieniem wody i w polowie czerwca obicnam koncówki pędów. Mój także rosnie w półcieniu (dziadek miał blade pojęcie) no i bardzo słabo kwitnie :(
anna28
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 cze 2006, o 16:43
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Mszyce były, ale je zlikwidowalam :lol: i właśnie później zaczęły czernieć końce gałązek. Co roku tak jest. Nie sądze, zeby był zle dobrany preparat. Obok jaśminowca rośnie forsycja i migdalek. One mają takie same objawy (ale po kwitnieniu). Ziemia jest raczej kiepska i nie nawoże go wcale. :)
Czy w ogóle mogę przesadzić taką 1,5 metrową roślinkę no i ewentualnie jak i kiedy to zrobić najlepiej :?: . dziękuję i pozdrawiam Ania :D :D
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Jest jeszcze inna sprawa. Mszycę wytwarzają słodką lepką ciecz na której mogły osadzić się grzyby sadzaki. Spróbuj kupić preparat grzybobójczy. Jeśli on nie pomoże to trzeba przyciąc pędy. I pilnować by mszyce nie pojawiły się w większej ilości.

Roślinę możesz przesadzić najlepiej w przyszłym roku na wiosnę. Sama tego nie zrobisz. Musi być 2 panów z łopatami i taczka kompostu do wymieszania z ziemią i tym zasypiesz dół z jaśminowcem. Możesz go przy okacji przyciąć formując i zaokrąglając koronę.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

I wykop jak najwięcej korzeni. Najlepiej duuużą bryłę ;)
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Post »

Zrób tak jak radzi wronek i w to miejsce posadz nowy :wink:
anna28
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 cze 2006, o 16:43
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Wszystkie rady są pożyteczne :D . Dziękuję z góry! :D
Prawdopodobnie Sati ma racje, aczkolwiek chyba podejmę to ryzyko na wiosnę i będę go resuscytować:)

Ania
zuzka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 kwie 2006, o 15:48

Post »

po prostu kup jakiśdobr,a droższy środek na mszyce :!:
Awatar użytkownika
Omorica
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 3 cze 2006, o 21:52
Lokalizacja: Poznań

Post »

jeśli biedak głoduje to nic dziwnego,że nie kwitnie.Poza tym śmiało obetnij te końcówki.Ja tak robię i nie narzekam na kwitnienie.
Schudnąć to tak trochę umrzeć.(Garfield)
anna28
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 cze 2006, o 16:43
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Mimo wszytko nie chce mi sie wierzyc, ze przez tyle lat nie zakwitł ani jeden kwiatek, ani jeden? Przecież nie moglam go aż tak zagłodzić :o ? Cos go trapi, i dowiem się co to jest :)

Ania
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Gdyby chodziło o głodowanie to trzeba by odpowiedzieć skąd biorą składniki pokarmowe pięknie kwitnące jaśminowce na trawnikach przy blokach. Nie widziałam, aby je ktoś zasilał, opryskiwał itp.
Awatar użytkownika
ewab123
500p
500p
Posty: 948
Od: 19 sie 2007, o 17:35
Lokalizacja: Warmia

Jaśminowiec

Post »

Mam problem z jaśminowcem. Został kupiony ze szkółki trzy lata temu, miał być szczepiony, pełny i pachnący. Rośnie w ziemi piaszczystej. Ładnie przyrasta , ale jeszcze ani razu nie zakwitł. Jaka może być tego przyczyna?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”