Jaśminowiec( Philadelphus) nie kwitnie,nie pachnie - odmiany ,wymagania

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Jaśminowiec( Philadelphus) nie pachnie - odmiany ,wymagania

Post »

Krzak jaśminowca się rozrasta, ale nigdy nie widziałem odrostów korzeniowych. Co do zapachu to chyba cecha indywidualna każdego krzaka a nie gatunku czy odmiany. Babciny jaśminowiec pachniał tak mocno, że aż nie dobrze się robiło. Obecnie mam jaśminowce tego samego typu ( cztery ) i każdy z nich pachnie indywidualnie. Jeden wcale, dwa słabiutko, i jeden troszkę mocniej.
Beata8
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 kwie 2010, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaśminowiec( Philadelphus) nie pachnie - odmiany ,wymagania

Post »

Jak długo kwitną jaśminowce?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaśminowiec( Philadelphus) nie pachnie - odmiany ,wymagania

Post »

Około dwóch tygodni.
Pozdrawiam
Agneska
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jaśminowiec( Philadelphus) nie pachnie - odmiany ,wymagania

Post »

W Internecie są sprzeczne informacje, czy jaśminowiec który posadziłam rok temu powinnam tej wiosny przyciąć w celu zagęszczenia, czy dać mu jeszcze spokój z cięciem? Ma ok 1 m wysokości
Milena
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jaśminowiec( Philadelphus) nie pachnie - odmiany ,wymagania

Post »

Dać mu spokój.Ogólnie jaśminowca nie należy zbytnio męczyć cięciem, bo to bardzo ogranicza kwitnienie.Sam świetnie się krzewi i puszcza pędy od korzenia. Swoich nie tnę wcale, chyba, że chcę gdzieś tam ograniczyć wzrost.
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jaśminowiec( Philadelphus) nie pachnie - odmiany ,wymagania

Post »

Super dziękuję za informację, ciekawe po ilu latach zacznie kwitnąć :)
Milena
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Jaśminowiec( Philadelphus) nie pachnie - odmiany ,wymagania

Post »

Szanowni forumowicze co sądzicie o jaśminowcu AUREUS? Kusi mnie w nim to, że ma bardzo ozdobne liście. Czy macie tę odmianę w swoim ogrodzie? Czy faktycznie jest to bardzo pachnąca odmiana? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Aruns
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 10 sie 2013, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wysoczyzna Gdańska

Re: Jaśminowiec( Philadelphus) nie pachnie - odmiany ,wymagania

Post »

Mam obecnie 2 egzemplarze 'Aureus'. Zdają się nie lubić ostrego słońca, które potrafi przypalać im liście, natomiast w półcieniu barwa liści i zapach są wyraziste. Każdy z nich rośnie w różnym tempie - jeden ma z 6 lat i sięga kolan, drugi 4-letni jest potężnym, rozłożystym krzewem, o wysokości ponad 180 cm. Są całkowicie bezobsługowe, usuwam jedynie suche pędy.
Osobiście jednak uważam za ciekawszy jaśminowiec 'YELLOW HILL', także złotolistny, ale pełnokwiatowy. Rośnie wyraźnie wolniej, niż 'Aureus', za to toleruje pełne słońce. Pachnie silnie (a na tę cechę u jaśminowców szczególnie zwracam uwagę).
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12456
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Jaśminowiec( Philadelphus) nie pachnie - odmiany ,wymagania

Post »

proszę o radę chcę kupić w prezencie jaśminowca -która odmiana najintensywniej pachnie ?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jaśminowiec( Philadelphus) nie pachnie - odmiany ,wymagania

Post »

Oj, z kupowaniem jaśminowca poza terminem kwitnienia to taka trochę ruletka. Niby powinien pachnieć, a zdarza się niestety bardzo często, że nie ma zapachu. Mam cztery różne krzewy, jeden bezodmianowy kupiony w lokalnej szkółce i ten nie pachnie wcale, chociaż etykieta zapewniała że jest pachnący. Mam też odmianę o kolumnowym pokroju, o ile pamiętam występuje pod nazwą Erectus, ten mocno pachnie. Pachnące kwiaty ma też odmiana Aureus, tego jaśminowca zdobi też atrakcyjne zielonożółte ulistnienie. Niedawno dokupiłam też jaśminowca Innocence o pstrokatych liściach. Podobno jest to jedna z najmocniej kwitnących odmian. U mnie jeszcze nie kwitł, więc nie mogę ani potwierdzić ani zaprzeczyć.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
MarWinWoz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 cze 2022, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Jaśminowiec - plamy na liściach i brak kwitnienia

Post »

Dzień dobry wszystkim, mam problem z jasminowcem. Kupiłam go w zeszłym roku na początku roku w okresie kwitnienia. Był obsypany kwiatami i pięknie pachniał. W tym roku, nie zakwitł a wszystkie liście są z jasnozielonymi przebarwieniami. Stoi na balkonie - ekspozycja zachodnią. Obejrzałam liście i poza przebarwieniami nie ma oznak bytowania szkodników. Czy ktoś może miał podobny problem i wie jak go rozwiązać?
Pozdrawiam

Marta
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Jaśminowiec( Philadelphus) nie kwitnie,nie pachnie - odmiany ,wymagania

Post »

Jaśminowiec jest docelowo bardzo dużym krzewem więc jeśli stoi na balkonie - może korzenie mają za mało miejsca do rozwoju w doniczce albo/oraz jest zagłodzony? Masz zdjęcie?
Kuba
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”