Cypryśnik błotny

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Azarat
100p
100p
Posty: 182
Od: 17 sty 2009, o 15:31
Lokalizacja: Marki pod Warszawą

Cypryśnik błotny

Post »

Posadziłem go do szklarni, mam zamiar ją rozebrać, ale dopiero wiosną. Dach jest dziurawy i niema okna wiec w środku powinna być taka sama temperatura jak na zewnątrz, lecz nie zrzucił, a nawet nie przebarwił jeszcze wszystkich liści. Coś jest nie tak?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Cypryśnik błotny - nadal nie zrzucił liśći?!

Post »

Jesień była długa tudzież ciepła i to jest przyczyną.
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Cypryśnik błotny

Post »

Wiem że niektórzy go uprawiają. Ja swojego posadziłem parę lat temu. Większych problemów z nim nie miałem. Ostatnio w ramach eksperymentu wysiałem nasiona zebrane z jednej szyszki drzewa rosnącego we Wrocławiu. Wyniki mnie zaskoczyły, na początku wyszło 6 sztuk, 2 wypadły. Dzisiaj widzę następne wschody. Niektórzy polscy autorzy pisali, że nasiona w naszym kraju nie dojrzewają. Moim skromnym zdaniem może to być efekt ocieplenia.
Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Re: Cypryśnik błotny

Post »

Mitem jest że nie zawiązuje u nas nasion
Jego rodzimy zasięg ciągnie się od Florydy aż do Nowego jorku gdzie klimat jest podobny jak u nas. Raczej problemem jest ilość owocujących drzew te we Wrocławiu są naprawdę imponujące
W każdym razie pogratulować sadzonek ;)
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: Cypryśnik błotny

Post »

Z zawiązywaniem nasion przez cypryśniki w Polsce bywa różnie, znam dwa duże ponad stuletnie drzewa rosnące na Opolszczyźnie na których szyszek odkąd pamiętam (przez ok. 20 lat) w ogóle nie było (na jednym kiedyś dawno temu podobno były, ale potem przestały się pojawiać). W ogrodzie botanicznym w Powsinie, kilka drzew czasami szyszki zawiązuje (nie w każdym roku), próbowałem nawet kilka razy wysiewać takie nasiona, ale niestety nic nie skiełkowało.
Roman
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Cypryśnik błotny

Post »

We Wrocławiu, w Parku Południowym cypryśnik regularnie zawiązuje szyszki. Nie wiem natomiast, co ze zdolnością do kiełkowania nasion.
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Cypryśnik błotny

Post »

Mała aktualizacja postępów siewek. Przy okazji zaprezentuję nowy nabytek, który właśnie dotarł do mnie. Jest to cypryśnik stawowy (Taxodium ascendens) odmiana Nutans. Przez niektórych traktowany jako osobny gatunek. Inni uznają go za podgatunek błotnego.
Obrazek

Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Cypryśnik błotny

Post »

Mała aktualizacja. Zostawiłem sobie dwie sztuki z nasion wrocławskich. Reszta powędrowała do znajomych. Pierwszą zimę mają już za sobą. Posadzone są w starorzeczu i często zalewane przez wodę. Nawet późną zimą przy roztopach stały w wodzie. Obecnie po deszczach do 50 cm stoją w wodzie. Na zdjęciu to wszystko co nad wodą to tegoroczny przyrost.
Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”