Brzoza - dyskusje ogólne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Dzisiejszy spacer po Lesie Wolskim w okolicy krakowskich Bielan skłonił mnie do refleksji. Kilka hektarów lasu zostało poddanych gruntownej "przebudowie". Drzewostan brzozowy został usunięty prawie w całości i zastąpiony sadzonkami buka pospolitego. Od co najmniej kilkudziesięciu lat był tutaj mieszany las liściasty z przewagą brzóz i dębów. Faktycznie od wielu lat obserwowałem jednak sporo zwalonych pni brzóz, nie wskutek wichury tylko samorzutnego wywrócenia się drzewa chorego lub martwego. Prawdopodobnie wspomniana przeze mnie powyżej "przebudowa" lasu wynika właśnie z faktu, że brzozy są bardziej krótkowiecznym drzewem niż dęby czy buki. Zapewne leśnicy doszli do wniosku, że zastąpienie brzóz innym bardziej długowiecznym gatunkiem przyniesie korzyść dla lasu.

Sadząc u siebie zagajnik brzozowy warto pamiętać, że te drzewa wyrosną szybko ale za np. 50-70 lat mogą wywrócić się ze starości.

Obrazek

Obrazek
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Za płotem mam las (grąd), a w nim pojedyncze już (na szczęście) brzozy. Te co jeszcze rosną mają około 20 m wysokości, większość już obumarła ale jeszcze stoi, niewiele nadal rośnie i ma wielkie korony.
Co roku obserwuję jak w lesie wywracają się albo łamią drzewa. Otóż: z dębów i klonów pospolitych sporadycznie spadają konary, graby i lipy wcale się nie lamią i nie przewracają, natomiast każdego roku jest kilka wykrotów wielkich brzóz i jeszcze więcej takich, które wypróchniały stojąc i rozpadły się na kilka części. Dodam, że chodząc po lesie jedyne leżące pnie jakie zauważam, to pnie brzóz.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Ja u siebie w ogrodzie, a jest mały bo około 100 m2 mam brzozy i sadzę kolejne, i będę je regularnie przycinał,nie pozwolę im na osiągnięcie domyślnej dorosłej nie przycinanej wersji wysokości. Kocham brzozy i będę je mieć ;)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Powodzenia. Daj znać za 20 lat jak będziesz występował o możliwość usunięcia do gminy.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Moja Mama uwielbiała brzozy chyba przez sentyment z dzieciństwa więc ja też je bardzo lubiłem.
Ponieważ jednak sąsiedzi "obsadzili mnie" z 2 stron brzozami i zrobili mi z ogrodu i podwórka śmietnik więc teraz brzozy toleruję jedynie w lesie i na horyzoncie :D
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Mam pięć brzóz na działce, ale w kupie i otoczone sosnami, więc śmiecenie mi nie grozi! A tylko w zagajniku brzozowym rosną takie piękne czerwone muchomory!
Grzegorz887
100p
100p
Posty: 117
Od: 7 lip 2015, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Czy jak posadzę małe świerki pod 50-letnią brzozą, to mają szanse na przetrwanie?
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Może mają ,ale ze względu na brak wody będą rosły bardzo słabo.Posadziłem świerki pod starą lipą .Połowa przetrwała ,ale po 10 latach urosły max do 1 metra.
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

seedkris pisze:Powodzenia. Daj znać za 20 lat jak będziesz występował o możliwość usunięcia do gminy.
Będę je formował i przycinał każdego roku od momentu osiągnięcia optymalnej dla mnie wysokości, nie ma szans bym przeoczył ten proces ;:134

Będzie dobrze przyjacielu ;:4
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Życzę powodzenia. Dawniej podobnie myślałem i posadziłem wiele brzóz. ból jest na końcu. Jak trzeba wystąpić do gminy i przejść papierologię. Mieszkałem w bloku i nie miałem co zrobić z tym drewnem. Efekt buł taki że, musiałem oddać te brzozy za wycięcie i uprzątnięcie terenu. Kłody owszem zabrali, ale stosy gałęzi zalegały przez lata. Dwie wakacyjne kanikuły jeździłem i paliłem ten chłam. Dziś dwa razy się zastanowię co posadzić.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

kamil_kluczbork pisze:Będę je formował i przycinał każdego roku od momentu osiągnięcia optymalnej dla mnie wysokości, nie ma szans bym przeoczył ten proces ;:134

Będzie dobrze przyjacielu ;:4
Też tak sądziłem gdy chciałem przycinać i formować sosnę czarną (pinus nigra) aby miała nie więcej niż 3 metry. Po kilku latach bezskutecznego powstrzymania jej sił witalnych z bólem serca wyciąłem tę piękną roślinę, którą bezmyślnie posadziłem zbyt blisko ściany domu. Ćwierć dnia zajęło wycinanie korzenia.
Drzewa o intensywnym wzroście (sosna czy brzoza) rosną nie tylko na wysokość ale też wszerz (pień) oraz w głąb gleby. Korzeni chyba nie przytniesz? Bo jakimś czasie pod powierzchnią ziemi będziesz mieć kłębowisko korzeni. Oczywiście poza granicę Twojej działki te korzenie przejdą na co najmniej kilka metrów w każdą stronę. Jeśli masz tam sąsiadów to będą Cię błogosławić do końca życia.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Brzozy z natury są wysokimi drzewami i ich przycinanie do niskich form stanie się kiedyś bardzo uciążliwe. Poza tym mocno osuszają i wyjaławiają glebę w sąsiedztwie, a ich pnie z wiekiem tracą biel i stają się ciemne imało dekoracyjne. Jakimś wyjściem może być posadzenie brzozy Youngi szczepionej na niskim pniu. Z tym, że prawdopodobnie za kilka lat, gdy pień mocno zgrubieje, trzeba będzie ją wymienić na inny egzemplarz.
Pozdrawiam
Basia B.
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Dziękuję za Wasze komentarze, przemyślę to w takim razie poważnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”