Pnącze jakie wybrać

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
gagula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 kwie 2008, o 12:21

Post »

KaRo - mam pytanie odnoście wiciokrzewu zaostrzonego - gdybyś mogła pomóc, będę wdzięczna.
Na Twoich zdjęciach liście tego pnącza są sztywne, ciemnozielone, jakby nawoskowane. Czy takie są od kiedy rozwijają się z pączków? Ja kupiłam wiciokrzew zaostrzony ze szkółki wysyłkowej, ale chyba dostałam coś innego. Listki są delikatne, jasnozielone, z takim jakby meszkiem..., mam duże wątpliwości czy otrzymałam rośliny, które zamawiałam. Zależało mi na zimozielonych, a ta roślina (chyba jakaś odmiana wiciokrzewu) ma listki delikatne jak mięta. W moim odczuciu nie przetrwałyby zimy...
Pozdrawiam, gagula.
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post »

A ja polecam chmiel.Zobaczyłam u sąsiadki.Wziął sie u niej niewiadomo skąd.Pewnie ptak nasionko zgubił.Wyrósł prawie na betonie.I jest taki piekny.Wziełam sadzonkę od niej.Jest w ogołe niewymagający, pieknie wyglada z owocami, bardzo bujnie rosnie.MA dekoracyjne liscie.Chwyta sie wszystkiego.Polecam.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

nemezja pisze:A ja polecam chmiel.Zobaczyłam u sąsiadki.Wziął się u niej niewiadomo skąd.Pewnie ptak nasionko zgubił.Wyrósł prawie na betonie.I jest taki piekny.Wziełam sadzonkę od niej.Jest w ogołe niewymagający, pieknie wyglada z owocami, bardzo bujnie rosnie.MA dekoracyjne liscie.Chwyta się wszystkiego...
...i jest bardzo ekspansywny! ;)
Awatar użytkownika
janina1949
50p
50p
Posty: 82
Od: 30 kwie 2008, o 19:19
Lokalizacja: Jarocin

Post »

Witam.Chciałabym Ci doradzić posadzenie pięknego pnącza hortensji pnącej,jest to pnącze samo czepne pięknie kwitnie białymi dużymi kwiatami,liściezielone do jesieni kiedy przebarwiająsie na żółto.nie wymaga szczególnych warunków,może rosnąćnawed przy północnej ścianie.Pozdrowienia
Witam wszystkich miłośników działek i ogrodów
spider2007
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 11 lut 2008, o 16:42
Lokalizacja: Będzin

Jakie pnącze wybrać?

Post »

Witam, chciałem zapytać o jedna dla mnie ważna rzecz, mianowicie czy jest takie pnącze które "pnie się samo" przyczepiając do muru i jednocześnie go osusza?? pytam bo biega mi takie coś po główce a nie pamiętam czy to przeczytałem gdzieś czy coś (mogło mnie sie to również przyśnić, jeśli tak, to przepraszam za posta) :)
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Jedyne znane mi pnącze czepiające się samo muru to bluszcz. Inne wymagają podpór. Myślę jednak, że problematyczne jest osuszanie muru przez niego. Natomiast niezaprzeczalnie jest szalenie widowiskowe gdy zarośnie cały dom :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Winobluszcz.
Ale tylko winobluszcz trójklapowy, pięcioklapowy nie. Wpisz sobie w wyszukiwarkę, na pewno znajdziesz zdjęcie. Bardzo pięknie przebarwia się na jesień - na czerwono/pomarańczowo. Podobno osusza mury, ale muszą mieć w miarę mocne tynki, bo on ma takie przylgi, którymi się czepia, i może urwać słaby tynk.
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Hej,
sprecyzowałbym wcześniejsze wypowiedzi:
- bluszcz - rzeczywiście niektóre odmiany śmigają po murach (pięknie widać to na starych zamkowych murach w Anglii czy Irlandii), lecz ze względu na jego "zimozieloność" 8) będzie utrzymywał wilgoć,
- winobluszcz trójklapowy - ten śmiga w pionie w fantastyczny sposób. Ma przylgi, doskonale się utrzymuje na różnego rodzaju powierzchniach (nawet tych stosunkowo śliskich i mało porowatych) - wart polecenia. Ma duże liście (klapy) i zrzuca liście na jesień.
- winobluszcz pięciolistkowy odmiana "murorum" - także fajnie pnie się po ścianach, choć czasami nie tak dobrze jak poprzednik.

Co do osuszania ścian, ja powiedziałbym tak: winobluszcze nie powodują zawilgocenia murów. Z tym osuszaniem byłbym ostrożny. Rzeczywiście, poprzez swoje liście izolują powierzchnię ściany, pozwalają na utrzymanie mniejszej wilgotności i chronią przed pikami temperatur.
Są ze wszech miar warte uwagi i polecenia.
Generalnie, pnącza warto sadzić wszędzie, gdzie tylko się da.
Osobiście, mając na to wpływ, wydałbym DEKRET :lol: nakazujący stosowanie pnączy na budynkach użyteczności publicznej, ścianach, murach, kominach, etc.
O! :P
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Myślę, że winobluszcz trójklapowy to strzał w 10. Sama chcę mieć, ale u mnie nie ma się po czym wspinać :oops: :wink:
Pozdrawiam
Kasia

"Zielonym do góry!"
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Jest jeszcze Hortensja pnąca. Potrafi się wspinać sama przy pomocy korzonków czepnych :).
Raku pisze: ...pnącza...
Są ze wszech miar warte uwagi i polecenia.
Generalnie, pnącza warto sadzić wszędzie, gdzie tylko się da.
Osobiście, mając na to wpływ, wydałbym DEKRET :lol: nakazujący stosowanie pnączy na budynkach użyteczności publicznej, ścianach, murach, kominach, etc.
O! :P
Raku - W całej rozciągłości popieram :D .

Pozdrawiam miłośników pnączy samoczeopnych i nie tylko ;).
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
spider2007
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 11 lut 2008, o 16:42
Lokalizacja: Będzin

Post »

oj tak, winobluszcz trójklapowy (dziękuję za nazwę) mam 2 takie roślinki, ale potrzebna mi jeszcze jedna :) co do tego przyczepiania, to zaczął sie piąć na ocieplony domek i zastanawiam się czy przy próbie usunięcia nie zniszczy tynku, ale wygląda cudnie :)
Awatar użytkownika
janina1949
50p
50p
Posty: 82
Od: 30 kwie 2008, o 19:19
Lokalizacja: Jarocin

Post »

pieknym pnączem jest hortensja pnąca.Bardzo ładnie pnie sie po murze,rosnie bardzo szybko,ma bardzo duże białe kwiaty a liście jesienia bardzo ładnie się przebarwiaą na żołto.piękna roslina.Mam na działce hortensje teraz jeszcze nie kwitnie ale przesyłam Ci zdjęcie zielonej sciany.Pozdrawiam Janina Obrazek
Witam wszystkich miłośników działek i ogrodów
RenataBJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 sie 2008, o 10:09

Pnącza na ogrodzenie - LINKI

Post »

Czy ten typ winobluszczu będzie się wspinał po siatce opgrodzeniowej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”