Pnącze jakie wybrać

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 318
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Zapach jest bardzo delikatny prawie niewyczuwalny nadrabia wyglądem.
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
Daisy
1000p
1000p
Posty: 1757
Od: 11 lut 2008, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dziękuję Bartku za szybką odpowiedź. A moze wiesz, który wiciokrzew mocno pachnie? Miałam właśnie żółtego wiciokrzewa, był chyba pomorski bo miał miękkie liście i pachniał niesamowicie waniliowo, nie wiem jak się nazywał. Zagłuszony został przez zimozielonego wiciokrzewa, który ma ładne dwukolorowe kwiaty, ale nie pachnie.
Pozdrawiam serdecznie :) Ewa
Ogródek Daisy, cz.1, cz.2, cz.3,
aktualny
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 318
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Może chodzi ci o tę odmianę Lonicera periclymenum 'Graham Thomas' (Wiciokrzew pomorski) http://images.google.pl/images?q=Lonice ... a=N&tab=wi
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
Daisy
1000p
1000p
Posty: 1757
Od: 11 lut 2008, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dzięki, kwiaty podobnie wygladały, nie pisze tam jednak nic o zapachu :(
Znalazłam podobny do mojego, nazywa się Lonicera japonica 'Halliana', ale tez nie jestem na 100% pewna :( Będę szukać dalej :)
Pozdrawiam serdecznie :) Ewa
Ogródek Daisy, cz.1, cz.2, cz.3,
aktualny
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

a tu, o wszystkich odmianach wicio- i suchodzrzewu, w liczbie 160 ! :lol:

"SUCHODRZEWY I WICIOKRZEWY
mgr Adam Marosz


Do rodzaju Lonicera należy 170–180 gatunków podzielonych na dwa podrodzaje; pierwszy z nich to suchodrzew, a drugi — wiciokrzew. Rośliny te występują głównie w Ameryce Północnej oraz w południowo-wschodniej Azji. W Polsce dziko rosną dwa gatunki suchodrzewów (L. nigra i L. xylosteum), ich mieszaniec (L. x helvetica) oraz jeden gatunek wiciokrzewu (L. periclymenum). (...)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cały artykuł i zdjęcia odmian, tu:
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=204
Awatar użytkownika
sylvianna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 kwie 2008, o 18:48
Lokalizacja: wielkopolska

Betonowy płot

Post »

Jestem nowym użytkownikiem forum,do tego laikiem jeśli chodzi o wszystko co sadzi się w ziemi.Ale i ja chciałabym mieć ładny ogródek przed domem.W pierwszej kolejności sen z oczu spędza mi betonowy płot który chciałabym czymś zakryc.Najlepiej gdyby szybko rosło,ale wie ,każdy tak by chciał.
Drugim problemem jest to że domek stoi na skarpie,niewielkiej,prowadzą do niego schodki ale obok nich jest nasyp ziemi,taki wał,lekko stromy.Czy jest roślina która by że tak powiem prosto związała czy utwardziła tę ziemie?
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Betonowy płot

Post »

sylvianna pisze:W pierwszej kolejności sen z oczu spędza mi betonowy płot który chciałabym czymś zakryc.Najlepiej gdyby szybko rosło,ale wie ,każdy tak by chciał.
Co to znaczy zakryć? Zasłonić poprzez posadzenie przed płotem czegoś czy żeby wspinało się po płocie?
Od której strony będzie rosło to 'zakrycie', płd., płn., wsch., zach.? Dobrze by było również wpisać w profilu przynajmniej region Polski, w którym mieszkasz to ułatwi doradzającym dobór roślin.
Awatar użytkownika
sylvianna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 kwie 2008, o 18:48
Lokalizacja: wielkopolska

Doadatkowe informacje

Post »

Chciałabym aby pięło się po płocie,najlepiej żeby były kwiatki na tym pnączu.Płot betonowy bez zadnych otworów.Jest to ściana zachodnia.
Mam nadzieje że Admin nie skarci mnie za mało fachowy wyrażenia :oops:

nie potrafię zupełnie rozróżnić co gdzie i kiedy należy sadzić,ponieważ od niedawna mieszkam tutaj.Emigrowałam z kraju gdzie przed domem rosły cytryny i palmy więc zupełnie inny klimat
77malinka
200p
200p
Posty: 385
Od: 17 maja 2007, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Myślę, że mógłby to by wiciokrzew. Zernij na podobne tematy na forum ( wyszukiwarka:pnącza)
Pozdrawiam, Małgosia
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Winobluszcz pięciolistkowy odmiany Murorum + bluszcz zimotrwały Hedera Helix + samoczepne do łodyg bluszczów, powojniki :-)
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

hanka55 pisze:Winobluszcz pięciolistkowy odmiany Murorum + bluszcz zimotrwały Hedera Helix + samoczepne do łodyg bluszczów, powojniki :-)
Ewenualnie na początku trochę wolniej rosnąca ale za to kwitnąca hortensja pnąca, pnącze samoczepne podobnie jak winobluszcz Murorum, trójklapowy czy bluszcz.
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Kolorowe pnacze , proponowała bym złotlin japoński -kerria japonica tutaj jej zdjęcie
lub ozdobny z liści wiciokrzew (ładnie się przebarwiają) lonicera japonica aureoreticulata .tutaj

A na skarpie możesz przeciesz zrobić piekny skalniak :wink:
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Często proponowaną na forum rośliną w podobnych przypadkach jest wiciokrzew. :shock:
W swoim ogrodzie ma trzy odmiany i ....żadna z nich mnie nie zachwyca.

Czy komuś udało się wyhodować naprawdę dorodną i efektowną rośliną bez chorób i ciągłych ataków mszycy? :? (jestem niedowiarkiem - poproszę zdjęcia :twisted: )
Ile sezonów utrzymał się ewentualnie tak piękny widok?
Ja zastanawiam się nad wycięciem i zastąpieniem ich czymś bardziej efektownym.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”