Sosna górska, kosodrzewina, kosówka (Pinus mugo)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Sosna górska, kosodrzewina, kosówka (Pinus mugo)

Post »

Będę sadził Sosnę górską vel. kosodrzewina "Pumilio" i wyczytałem, że toleruje ona glebę każdego rodzaju. Może ktoś orientuje się jednak jaki odczyn gleby jest bardziej korzystny dla tego gatunku? Mam bardziej zasadowy i zastanawiam się czy nie wsypać do dołka gleby o pH 4,5?
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Tak kosodrzewina ma dość dużą tolerancję ale jak każda forma iglasta preferuje gleby kwaśne ok 4,5-5 pH. Przydało by się zakwasić, sadząc posadź w kwaśnym substracie ziemisto torfowym pH 4,5 (czysty torf nie jest najlepszą formą zbyt szybko ulega przesuszeniu). Większy dołek i w to posadzić, wiosną i później sukcesywnie stosuj nawożenie nawozami kwaśnymi do roślin iglastych.
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post »

według mnie nie ma potrzeby bawić się w tym przypadku na zmianę podłoża - sadzić w to co jest
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Mnie się również wydaję że gleba w przypadku kosodrzewiny nie będzie miała jakiegoś ogromnego znaczenia. Oczywiście można tutaj pokusić się o eksperyment. Kosodrzewina jest bardzo fajnym iglakiem z racji tego że wolno rośnie jest atrakcyjna i przede wszystkim znosi zanieczyszczenie całkiem dobrze. :) :wink:
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Ok. uogólniłem to bardziej do większości iglastych, oczywiście są i takie co mają bardzo niewielkie wymagania i jakoś będą rosły wszędzie. Może źle się wyraziłem, nie chodziło mi o wymianę podłoża ale o posadzenie rośliny w niewiele większy dołek w celu jej łatwiejszego przekorzenienia (daje to bardzo dobre rezultaty) w przypadku gleb zasadowych, ciężkich gliniastych. Dużo lepiej rosną nawet w glebach piaszczystych.
magdas
50p
50p
Posty: 55
Od: 25 maja 2008, o 06:53
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Według książki Marosza "Drzewa i krzewy iglaste" większość wymienionych w niej odmian kosodrzewiny lubi gleby wapienne, ale odmiany "pumila" tam nie ma.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Przypomnijcie sobie naturalne warunki, w jakich rośnie kosodrzewina - w górach. W podobnych zapewne czułaby się najlepiej.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

W naturze często występuje w ciężkich gliniasto wapiennych glebach np w Tatrach i dlatego uważam,że nie ma sensu wymieniać pod nią gleby na kwaśną. w ogóle nieprawdą jest,że wszystkie iglaki najlepiej rosną w glebach kwaśnych bo jest bardzo wiele preferujących gleby wapienne np świerk serbski,cisy, jodła kalifornijska i wiele innych.

Bartoszu - na podstawie Twojego cytatu pozwolę sobie założyc nowy wątek, bo uważam, że to bardzo ważny temat :D-aniawoj
minkuLul
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 mar 2009, o 13:56
Lokalizacja: Kraków

Kosodrzewina,sosna górska,kosówka(Pinus mugo) uprawa,pielegnacja

Post »

Witam,
Chciałabym zagospodarować skarpę u siebie, pomyśalam więc o kompozycji róże np. 'Fairy Dance' która ma być do umacniania skarp, a w dalszej części skarpy kosodrzewinę.
Czy ktoś mógłby mi doradzić lub podzielić się swoimi doświadczeniami? Boję się że kosodrzewina spowoduje zakwaszenie gleby, czy różom to nie zaszkodzi?
pozdrawiam serdecznie,
MinkuLul
pozdrawiam,
LM
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Kosodrzewina nie zakwasi ziemi tak, aby zaszkodziła różom, ale z czasem je przerośnie i zasłoni. Przez kilka lat będzie to ładna kompozycja - później będzie po różach. Chyba, że zastosujesz odmiany miniaturowe, ale wówczas trzeba długo czekać, aby rozrosły się na skarpie.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

O roślinach na skarpę poczytaj tutaj:
- Jakie krzewy najlepiej sadzić na obsuwających się skarpach ?
- Skarpa przy drodze - jakie rośliny?
- Pytanie, proszę o radę co zasiać na skarpie

Różne rozwiązania możesz też podpatrzeć u naszych forumowiczów, wystarczy wpisać hasło "skarp*" (z gwiazdką, ale bez cudzysłowu) w naszej wyszukiwarce i znajdziesz sporo ciekawych podpowiedzi.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
sasanka_
200p
200p
Posty: 289
Od: 10 maja 2011, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Silesia

Kosodrzewina uprawa,pielegnacja

Post »

Witam
zakupiłam 5 szt. kosodrzewiny ukorzenionej w 5 litrowej donicy. Przy sadzeniu okazało się że tak naprawdę sprzedano mi sadzonki z odkrytym korzeniem

Obrazek

Czy to ma szanse się przyjąć? I drugie pytanie, czy wyciąć te 'szyszki'? słyszałam że powinno się to zrobić żeby nie osłabiać roślinki, ale wolałabym się upewnić zanim oszpecę roślinę że to nie są jakieś 'gusła'
Ewa
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Kosodrzewina - czy ma szansę się przyjąć?

Post »

Jak nie wsadzisz, to się nie przekonasz, czy się przyjmie :;230
Korzeń ma porządny, więc powinno być OK. Rozłóż go, rozplącz trochę.
Te "szyszki" to tak naprawdę świeże przyrosty, ich urywanie nie oszpeci rośliny. Ja bym zostawił, ale może fachowcy od drzew sądzą inaczej?
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”