Sosna - sadzenie,przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Zalesie Ogrody
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 maja 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Sosna pospolita

Post »

Dzień dobry, Mam takie zapytanie:

Miesiąc temu posadziłem na działce miejskiej Sosnę pospolitą, przywiezioną z innej części Polski, bardzo ładne ok. 1 m sadzonki wykopane z gruntu z odkrytym korzeniem (nie bryła korzeniowa).

Wywierciłem odpowiedni dołek, wsypałem na spód ziemię do iglaków zrobiłem nasadzenia w ilości ok. 100 iglaków. Sosny regularnie podlewałem tzn. przez pierwszy tydzień codziennie a później równo co dwa dni ok. 1,5l wody na sadzonkę.

Niestety ale z tętniących życiem sadzonki zaczęły żółknięć od spodu na gałązki sadzonki. Przyjmuję, że się adaptują ale jak im pomóc? może jakaś chemia? A może się nie adaptują a umierają?

Strasznie mi ich szkoda. Nasadzenia na działce miejskiej, kiedyś by to pięknie wyglądało, bardzo szlachetnie.

Nigdy już nikt mnie nie namówi do nasadzeń bez bryły korzeniowej. Jeśli już takie sadzonki bez bryły to max. do 20 cm.

Czy może mi Ktoś jakoś pomóc? Co mam z tym zrobić?

Bardzo dziękuję za pomoc.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Sosna - sadzenie,przesadzanie

Post »

Żadnej chemii i żadnego nawozu. Podlewać i czekać na cud.
Po pierwsze: za późno wykopane. Po drugie: za duże.
Sosna najlepiej rośnie max dwuletnia. I paradoksalnie szybciej urośnie niż ta duża która będzie długo chorować i cierpieć.
Pozdrawiam. Sławka
Zalesie Ogrody
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 maja 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sosna - sadzenie,przesadzanie

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Wkurzyłem się! - spokojnie, nie na Pana odpowiedź;-) Kiedyś sadziłem drzewa pod koniec kwietnia i ani jeden okaz nie padł, tyle tylko, że z bardzo dużą bryłą korzeniową.

Gdyby mi Pan mógł podpowiedzieć.

Kolejną akcję sadzenia drzewek kiedy rozpocząć? - w bieżącym roku - lub inne pytanie: Kiedy wg Pana taką akcję należy najlepiej przeprowadzić? - w jakim okresie?

Jak to padnie to szykuję się do posadzenia tym razem z 500 szt. ale tylko 200 mogę regularnie podlewać, reszta musi żyć samodzielnie (po prostu nie mam możliwości podlewania). Dlatego myślałem o jesieni, żeby mogła sadzonka samodzielnie się zasilać. I jak duża ma być ta sadzonka? - 10-20 cm?
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Sosna - sadzenie,przesadzanie

Post »

Można sadzić jesienią ale wiosna jest lepsza. Najlepiej kupić ze szkółki jak najwcześniej. W tym roku w moim rejonie szkółki leśne zaczęły wydawać sadzonki na przełomie lutego i marca. Bardzo ważne jest żeby sadzonki sosny jeszcze nie "ruszyły".
Dobra jest sadzonka dwuletnia bo wymaga mniej pielęgnacji (wykaszanie chwastów). Trzeba ją starannie posadzić bo sosna jest bardzo wrażliwa na zawinięty korzeń! Może zamierać nawet po 5 latach jeśli korzeń będzie zawinięty.
Podlewanie jest potrzebne tylko w patologicznie złych warunkach (glebowych albo pogodowych). Jest to w końcu gatunek pionierski.

Życzę powodzenia. Też posadziliśmy w tym roku ponad 100mb sosny na granicy działki. :)
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Sosna - sadzenie,przesadzanie

Post »

Ja przesadzałam sosenkę zza płotu do ogrodu jak miała około 30 cm wysokości. Wykopałam z samym korzonkiem i wsadziłam od razu do dołka. Początkowo podlewałam ją mniej więcej co tydzień ale obficie (około 10 l ). Przyjęła się od razu i rośnie "piorunem". Dodam, że cała operacja miała miejsce latem. Gdzieś czytałam i póki co się to sprawdza, że najlepszy termin na sadzenie sosen to sierpień-wrzesień.

Znam też wiele nieudanych prób przesadzania sosen kilkuletnich. (sąsiedzi próbowali przesadzać "takie ładne sosenki" z nieużytków) żadna taka próba się nie powiodła. Sosna ma taki system korzeniowy, że albo kopać i przesadzać "maluchy" albo z doniczki.
Pozdrawiam Lucyna
Zalesie Ogrody
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 maja 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sosna - sadzenie,przesadzanie

Post »

"sawka"
Bardzo dziękuję;-) za info. Też teraz doszedłem do wniosku, że tylko szkółka leśna! Mam już nawet upatrzoną z północno-wschodniej części kraju (klimat surowy) i przywiezienie jej do centralnej Polski i posadzenie w mieście. Myślę, że 200-250 drzewek pójdzie mi - sadzone na przemian w dwóch rzędach. Zobaczymy jednak do wiosny muszę czekać i to mnie bardzo boli!

"Szczurbobik"

Ja kiedyś sadziłem świerki srebrzyste 2 m w Maju (początkiem) - 100% się przyjęły. Jednak sam je kopałem i sam transportowałem, sam sadziłem, sam dbałem;-)
Awatar użytkownika
Ocia
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 maja 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Sosna - sadzenie,przesadzanie

Post »

Witam.
Orientuje się ktoś do jakiej głębokości może sięgać korzeń palowy sosny zwyczajnej wysokiej na półtorej metra?

Mam na działce kilka sosen w wielkości od 0,5 do ok 1,5m. Chciałabym je przesadzić bo szkoda mi ich wyciąć. Stąd też moje pytanie. Najbardziej mnie martwi korzeń palowy właśnie, bo jeśli chodzi o korzenie to wymyśliłam sobie tak:
Odkopać te sosny na głębokość ok 30cm. Na szerokość ok korony drzewka. Zrobić kółko z agrotkaniny i to co wykopane uzupełnić ziemią z torfem i z korą.
Korzenie które będą głębiej nie zostaną uszkodzone a w tej nowej warstwie sosenka sobie wypuści korzenie odżywiające. I później przy przesadzaniu za pół roku albo rok nie będzie mieć takiego szoku. A przez agrotkanine korzonki przerastają. A fajnie przytrzyma ziemię przy przesadzaniu.
Tylko ten korzeń palowy.
Pozdrawiam ;:131
Ola
Dziki ogród?
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Sosna - sadzenie,przesadzanie

Post »

Czy przesadzanie musi nastąpić za rok? Obkop tylko jedna stronę z wymiana podłoża i przy okazji utnij palowy gładkim cięciem. Cześć korzeni z drugiej strony nie ruszone powinny odżywiać drzewa i oczywiste często mocno podlewać. Powtórzyć z drugiej strony za rok.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
Ocia
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 maja 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Sosna - sadzenie,przesadzanie

Post »

Na jakiej głębokości powinnam uciąć palowy?
Z podlewaniem byłby problem ponieważ mam trzy tygodniowe przerwy w jeżdżeniu na działkę.
Pozdrawiam ;:131
Ola
Dziki ogród?
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Sosna - sadzenie,przesadzanie

Post »

Po pierwsze może lepiej poczekać do wiosny. Co do tego jak głęboko uciąć? pytanie jak głęboko możesz to zrobić a co wydaje mi się ważniejsze na palowym tez dobrze było by zostawić jakieś korzenie włośnikowe o ile się da. Nie wiem niestety dokładnie jak wygląda wypuszczanie korzeni włośnikowych sosny z ran i starszych części korzeni.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
barteksmerf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lis 2020, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Biały nalot na ziemi i korzeniach prosto ze szkółki.

Post »

Witam,

Przywiozłem sosne pospolita aurea prosto ze szkółki,
z zewnątrz wygląda na zdrową, trochę trawy i mchu było na ziemi w donicy,
wyciągając z donicy trzeba było normalnie użyć siły, więc nie była dopiero co przesadzona.
Natomiast po wyjęciu z donicy okazał się biały nalot na ziemi i korzeniach - czy to naturalny objaw?
Już ją posadziłem w gruncie, więc ew. mogę ją jeszcze wykopać..
temat jak na zdjęciach:
https://photos.app.goo.gl/rmTYpcJ73DJ1ej4J6

Z góry dziękuję za poradę..
Pozdrawiam
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Sosna - sadzenie,przesadzanie

Post »

Jeżeli w miejscach gdzie znajdują się białe klaczki nie ma białych robaczków tj. mszyc to raczej wszystko w porządku.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Sosna - sadzenie,przesadzanie

Post »

To nic innego jak grzybnia. po prostu albo sadzonka była mikoryzowana lub złapała dziką grzybnię. Sośnie na pewno nie zaszkodzi, będzie zdrowsza i lepiej rosła.
To i owo opuncjowo Marcina
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”