Tuje, żywotniki wymagania glebowe.

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuje żywotniki - jak sadzić?

Post »

Zależy czy była kopana z gruntu czy z donicy, oczywiście zależy od tego też czy była już przycinana w szkółce.

Jak jest kopana z grutu to przytnij dopiero w lato, jak z donicy to możesz ciąć teraz (jak nie była cięta).
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tuje żywotniki - jak sadzić?

Post »

Tuje sprzedawane w donicy...więc można?zapytam jeszcze w szkółce czy były cięte.Dziękuję serdecznie za info :wit
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuje żywotniki - jak sadzić?

Post »

Tak, jeżeli kształt przekorzenionej bryły jest dopasowany do doniczki po wyjęciu to można :wink:
emikra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Witam,
Mam problem z 20 szt. tuj kórnik, które Pani w szkółce kazała mi wsadzić w torf, więc tak zrobiłam około 3 tygodnie temu.
Zauważyłam jednak po pewnym czasie że tuje zaczynają brązowieć od góry.
Dodam, że ziemia na mojej działce to praktycznie glina, a ja wykopałam dół pod tuję i wsadziłam w sam torf, na wierzchu zasypałam gliną - ziemią z działki.
Zastanawiam się, czy brązowienie spowodowane jest nie docieraniem wody do korzenia (przez glinę na wierzchu), czy też wsadzeniem ich do samego torfu (podejrzewam teraz że to również był błąd).

Mam zamiar wykopać drzewka i wsadzić jeszcze raz tylko nie wiem w jaką teraz ziemie je wsadzić, czy kupić specjalne podłoże do iglaków, czy wymieszać ten torf który mam z tą gliną z działki?

Kupiłam również ziemię kwiatową, którą chciałam wymieszać z torfem, ale przeczytałam że 75% tej ziemi to też torf, więc pewnie to nie byłby jednak dobry pomysł...

Proszę o poradę, szkoda by było, żeby się nie przyjęły...
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Cechą charakterystyczną są złocistożółte przebarwienia młodych pędów, jesienią barwa ta zmienia się
emikra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Czyli to nie wina podłoża ani nie docierania wody do korzenia?

To nie młode pędy brązowieją, tylko istniejące już igły, od góry.
Przy zakupie, nie miały takiej barwy, były zielone...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Kórnik powinien teraz mieć złociste końcówki, ale nie brązowiejące.Należało zmieszać torf z ziemią i dodać trochę piasku.Dołek wykopany w glinie i wypełniony torfem wypełni się nadmiernie wodą z podlewania.Takiego zalania roślina nie wytrzyma.Jeżeli dołek będzie wypełniony ziemią o innych właściwościach fizycznych niż gleba dookoła, to w różnym rytmie będzie się kurczyć i rozszerzać, a korzenie mają wtedy problem z przerośnięciem granicy substrat- glina.Zasypanie gliną powoduje ponadto niski poziom tlenu, zbyt wysoka wilgotność torfu pod gliną to powoduje.
Świeżo posadzone rośliny lepiej często podlewać niewielkimi dawkami wody w miarę przesychania niż zalać.
emikra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

selli7 pisze:Należało zmieszać torf z ziemią i dodać trochę piasku..
Czyli najlepiej będzie jak teraz wykopię te tuje, wyjmę torf w którym siedziały, zmieszam z moją gliniastą ziemią oraz piaskiem (kupić taki zwykły piasek w worku, do piaskownicy?) i wsadzić z powrotem?

W jakich proporcjach to zmieszać, wszystkiego po równo?

Dosypać w tą mieszankę jeszcze trochę nawozu do iglaków?

Przepraszam, ale mi trzeba wszystko jak dziecku, nie mam jeszcze pojęcia o ogrodniczych sprawach :)
jjdj

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Dlatego zawsze należy poczytać o danej roślinie jak się nie ma zielonego pojęcia. A sprzedawca nastawiony na kasę nagada bzdur by klient wrócił jak mu rośliny padną.
emikra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Hmm, dzięki za radę, ale nadal nie mam odpowiedzi na pytanie :(
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Ja sprzedawców nie słucham, bo ostatnio na targach taki jeden powiedział mi uczciwie, gdy o coś zapytałam, że nie wie, bo on murarz.

Ja bym zmieniła to podłoże, mniej więcej na 4 objętości (np. łopaty) rodzimej gleby 1 objętość piasku i torfu to co masz w tych dołkach.Roślinę wyjmij ostrożnie z całą bryłą, posadź w przygotowanej mieszance i wlej trochę wody w do połowy zasypany dołek (by dobrze przyległo do korzeni na dole) i trochę na koniec.Podlewaj później umiarkowanie w miarę przesychania.Nawozu żadnego ani podczas sadzenia, ani w całym sezonie.
jjdj

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

To zależy czy rośliny nie przekorzeniły się już. Trzeba sprawdzić, bo mogą odchorować zniszczenie młodych korzeni. Ja bym raczej wybrał ostrożnie torf - ile się da i uzupełnił to dobrą ziemią z ogrodu, co ważne by dużo dżdżownic w niej było. One ładnie wymieszają torf z ziemią i dostarczą powietrza korzeniom.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Fakt, trzeba sprawdzić, bo jeśli były z doniczek ze zbitą bryłą to pewnie jeszcze nie zaczęły, ale jeśli kopane, to często szybciej puszczają młode korzonki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”