Świerk - cięcie,przycinanie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Świerk - cięcie,przycinanie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Post »

Kiedy ciąć (czy przed ruszeniem pąków, czy po wykształceniu nowego przyrostu) to w sumie dla mnie jest mniejszy problem. Podstawowe pytanie to kiedy w ogóle zacząć cięcie świerków, tzn od jakiego wieku drzewka.
Pozdrawiam
Tomek
IIIapcIII
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 26 gru 2019, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - cięcie,przycinanie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Post »

Cześć,
przymierzam się do żywopłotu ze świerka. Czy ktoś z Was ma doświadczenia z takim? Interesuje mnie głównie jak szybko rośnie, jak się je przycina (z tego co wyczytałem trzeba przycinać przyrosty tuż za rozgałęzieniem, czy tak?) co ile się sadzi aby utworzyły żywopłot?
eg0n
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 sie 2017, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk - cięcie,przycinanie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Post »

tomekb1 pisze:Co prawda już nikt dawno nie tu pisał, ale odświeżę temat, bo zbliża się wiosna. Nigdzie w sieci nie mogę znaleźć fajnego opisu jak i od kiedy formować świerki by były gęste. Kiedyś w działkowcu czytałem , że powinno się to robić wiosną jak już drzewko wypuści młode pędy i osiągną one już normalną długość. Wtedy skraca się je o połowę. Przy takim cięciu roślina na końcu wykształca normalny pąk wierzchołkowy. Na filmach yt gdzieś widziałem , by ciąć przed ruszeniem pąków. Sam już nie wiem jak robić.
Ponadto nigdzie nie wyczytałem od jakiego wieku formować drzewo? Trzymam sporo świerków kłujących w doniczkach i mam trochę nasadzonych w gruncie, na drzewka bożonarodzeniowe na własne potrzeby.
Na razie są niewielkie, niektóre wręcz małe. Czy takie małe już należy ciąć?
Odświeżam pytanie kolegi, bo w tym roku sam mam ten problem.
Wczesną wiosną przyciąłem czubki wybujałych świerków, ale nie jestem zadowolony z efektów. w wielu przypadkach pojawiła się miotła, bez wyraźnego przewodnika. Także kiedyś spotkałem się z materiałem mówiącym o cięciu latem, gdy gałązki nie są jeszcze zdrewniałe. W tym roku co drugie drzewko ma zbyt duży przyrost i będzie finalnie do przycięcia. Czy ktoś ma doświadczenie z przycinaniem w lipcu?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Świerk - cięcie,przycinanie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Post »

Ja tnę swoje świerki na przedwiośniu. Jeśli później mam problem z przewodnikiem, to biorę bambus, przyczepiam do pnia i prostuję przy nim jedną gałązkę - tworzę nowy przewodnik.
Co zrobić aby świerk był gęsty? Sadzić świerk serbski ;:333
Pozdrawiam Lucyna
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Świerk - cięcie,przycinanie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Post »

Czy jest szansa że przycięte na ok metr od pnia gałęzie starego świerku rosnące na wysokości ok 3,5m od ziemi puszcza jeszcze zielone czy powinno się je przyciąć do pnia. W tej chwili płaczą.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Świerk - cięcie,przycinanie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Post »

Raczej nie puszczą. Pora na przycinanie też kiepska :?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Świerk - cięcie,przycinanie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Post »

eg0n pisze: 26 cze 2022, o 00:58
tomekb1 pisze:Co prawda już nikt dawno nie tu pisał, ale odświeżę temat, bo zbliża się wiosna. Nigdzie w sieci nie mogę znaleźć fajnego opisu jak i od kiedy formować świerki by były gęste. Kiedyś w działkowcu czytałem , że powinno się to robić wiosną jak już drzewko wypuści młode pędy i osiągną one już normalną długość. Wtedy skraca się je o połowę. Przy takim cięciu roślina na końcu wykształca normalny pąk wierzchołkowy. Na filmach yt gdzieś widziałem , by ciąć przed ruszeniem pąków. Sam już nie wiem jak robić.
Ponadto nigdzie nie wyczytałem od jakiego wieku formować drzewo? Trzymam sporo świerków kłujących w doniczkach i mam trochę nasadzonych w gruncie, na drzewka bożonarodzeniowe na własne potrzeby.
Na razie są niewielkie, niektóre wręcz małe. Czy takie małe już należy ciąć?
Odświeżam pytanie kolegi, bo w tym roku sam mam ten problem.
Wczesną wiosną przyciąłem czubki wybujałych świerków, ale nie jestem zadowolony z efektów. w wielu przypadkach pojawiła się miotła, bez wyraźnego przewodnika. Także kiedyś spotkałem się z materiałem mówiącym o cięciu latem, gdy gałązki nie są jeszcze zdrewniałe. W tym roku co drugie drzewko ma zbyt duży przyrost i będzie finalnie do przycięcia. Czy ktoś ma doświadczenie z przycinaniem w lipcu?
Po dwóch latach prób przestałem się przejmować przepisami. Tnę jak stwardnieją młode przyrosty, ale robię też pozniej rózne korekty. Choinki ładnie się zagęszczają w równomierne stożki. U świerka serbskiego ucinam całkiem przewodniki, bo są zbyt długie i prostuję jeden z pedów bocznych. Efekt jest ok.
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”