Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Zakładanie trawnika - dlaczego taki efekt?

Post »

No ale to dziwne. Skoro nawiozłeś tyle piasku (mam nadzieję, że to był tzw. piasek ostry gruby a nie ten drobny żółty) i wymieszałeś z glebą na jednolitą strukturę tak mniemam to jednak nie powinny się robić takie grudy. Ja bym nawiózł więcej piasku oraz torfu ogrodowego odkwaszonego aby poprawić tą strukturę. Dobrze by było pożyczyć glebogryzałkę i zmielić to wszystko potem razem i założyć trawnik od nowa. Skoro już włożyłeś już tyle wysiłku.
Ja też tak miałem i rok w rok piaskowałem trawnik i rozsypywałem na wierzch torf i kompost i z biegiem lat struktura się polepszyła. Oczywiście sam trawnik podniósł się też i kilka centymetrów. Kiedyś myślałem phi cóż to trawnik mieć bo trawa sama rośnie wszędzie ( wtedy perz też był trawą dla mnie) ale potem się przekonałem że trawnik to najbardziej wymagająca uprawa.
wojciechb88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lip 2020, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie trawnika - dlaczego taki efekt?

Post »

Tak, był grubszy i wymieszałem z glebą. Była wówczas jednolita struktura. Ale na to nawiozłem kupione gotowe podłoże trawnikowe i tego z niczym już nie mieszałem. Dlatego z tego powstała zeschnięta skorupa nijak niewiążąca/nie mieszająca się z wcześniejszą glebą.

Odnośnie tego co piszesz, boję się trochę wizji piaskowania i dosypywania torfu rok w rok, a nawet boję się teraz, bo wspomniane przez Ciebie podnoszenie terenu o kolejne centymetry wzbudzi gniew sąsiada i awanturę z nim (typ człowieka, który o wszystko robi awanturę). Czyli wówczas dochodzimy do wniosku, że musiałbym wywieźć jakąś warstwę ziemi z całej powierzchni ogrodu, nawieźć np. wspomnianego torfu, wymieszać glebogryzarką i zasiać trawę? Czyli wszystko od nowa?
A jeśli tak, to glebogryzarka jesienią czy na wiosnę?

Szanowni, już nawet z Waszych odpowiedzi widać, że wydarzyło się u mnie coś dziwnego. Bo ani nie jest to pH potwierdzające kurzy nawóz, ani nikt nie wie czemu struktura tego wszystkiego jest teraz tak niejednolita. No z mojej perspektywy ambitnego laika jest to doprawdy dołujące...
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Zakładanie trawnika - dlaczego taki efekt?

Post »

Jak już nic nie chcesz dowozić ani piasku ani torfu to wg mnie powinieneś wjechać glebogryzałką i zmielić wszystko od nowa. W ten sposób pozbędziesz się skorupy. I założyć trawnik od początku. Po zasianiu nie grabić a przykryć wszystko warstwą torfu odkwaszonego z worka, zwałowac i podlać.
wojciechb88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lip 2020, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie trawnika - dlaczego taki efekt?

Post »

Ale jeśli robić od nowa tak ja piszesz to teraz jeszcze ma sens, czy na dopiero wiosnę glebogryzarka i zakładania trawnika od nowa?
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Zakładanie trawnika - dlaczego taki efekt?

Post »

Trawnik można spokojnie do końca września zakładać więc to zależy od Ciebie. Z tym, że jeśli chcesz to zrobić teraz czyli w upały musisz pilnować aby gleba była cały czas wilgotna co może być trudne - nie wiem czy działkę masz pod domem. I jak podlewasz to ni rób kałuż żeby nie zmywać nasion w dołki.
Jak np zdecydujesz się na wiosnę to możesz spróbować teraz przykryć te niewykiełkowane nasiona warstwą torfu i podlewać może jeszcze wykiełkują. A na jesień zobaczysz efekty i finalnie zdecydujesz.
wojciechb88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lip 2020, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie trawnika - dlaczego taki efekt?

Post »

No ale teraz też zastanawiam się, czy skoro moim obecnym problemem jest fatalna gleba, to czy jak ją wymieszam glebogryzarką to coś zmieni? Na tej samej glebie zacznie lepiej cokolwiek rosnąć?

Z utrzymaniem wilgotności nie będzie problemu, ogródek mam pod domem i mam czas.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Zakładanie trawnika - dlaczego taki efekt?

Post »

Spróbuj na niewielkiej powierzchni np 1m2. Przekop wszystko szpadlem i wymieszaj skorupę z tym co jest pod spodem tak aby było jednolite. Sprawdź czy dalej robi się skorupa. Możesz też jeśli efekty będą niezadawalające spróbować dodać trochę piasku i torfu obserwując efekty. Próbuj, kombinuj, wyciągaj wnioski. Powodzenia.
wojciechb88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lip 2020, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie trawnika - dlaczego taki efekt?

Post »

No właśnie myślałem, że jak nawet się nie znam, ale będę dużo pracował, próbował, kombinował, podpytywał ludzi, to wszystko da się zrobić. A na razie im dalej w las, tym większa porażka. Jak już w którymś poście pisałem, sąsiad który nic palcem nie ruszył tylko regularnie kosi trawę i chwasty ma ładniejszy "ogródek" niż ja...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zakładanie trawnika - dlaczego taki efekt?

Post »

Wojciechu, naprawdę nie ciekawi Cię co to za badzewie wcisnął Ci obwoźny sprzedawca? Ja bym nie wytrzymała i dała toto do zbadania, i wtedy by znawcy od gleby powiedzieli - da się toto uzdatnić czy wywalić. Bo gdybać wszyscy potrafią, trzeba się oprzeć na konkretnych badaniach. Tam pracują specjaliści, nawet doradzić potrafią :) ! Wtedy możesz podjąć decyzję ; wywalić czy uzdatniać.
Pozdrawiam! Gienia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Post »

Trawa potrzebuje jak każda roślina naturalnej warstwy próchniczej.Im więcej będziesz przekopywać, dowozić tym gorzej, bo ją niszczysz i tworzysz sztuczne warunki, które niekoniecznie roślinom odpowiadają.Niszczysz też podsiąkanie kapilarne.Dlatego sąsiad ma lepiej, została przynajmniej w części zachowana warstwa próchnicza, która nie została zniszczona podczas budowy.Ja bym radziła całość płytko przemieszać z polifoską, zostawiła do września i wtedy posiała trawę przykrywając warstwą urodzajnej ziemi.
Bestseller
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 lip 2020, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Post »

Witam,

Podepnę się pod wątek u mnie trawnik założony miesiąc temu 3 koszenia już były, bo trawa bardzo szybko wzeszła i dosyć gęsto. Póki co jeszcze nie dosiewałem nic, ale martwią mnie drastyczne różnice w kolorach trawy ta jaśniejsza jakby taka licha i cienka - trawa której użyłem to Substral Trawa Sportowa (produkowana przez Brandenburg) jedyne co przychodzi mi do głowy to dzień, dwa dni po tym, jak zasiałem były mega mocne ulewy i ze względu na spadek całość spłynęła do dolnej części działki (ostatnie zdjęcie - jasny pasek przy obrzeżu) oczywiście następnego dnia troszeczkę to rozgrabiłem delikatnie, ale zamiast takiej ładnej ziemi zrobiło się błoto. Do tego mam atak chwastnic, które od wczoraj wyrywam, nie znam pH gleby ( ;-/ ) ale mam zamiar zrobić jutro test kwasomierzem Helliga. Jakieś pomysły ? Dziękuję za pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Post »

Powiem Ci, że u mojej Mamy tak samo się porobiło, przy czym to jaśniejsze rośnie też słabiej (niżej) niż to ciemne. Mieszanka pewnie jakaś tania, bo deweloper siał. Wszystko było ok do pewnego momentu i potem te plamy się pojawiły. Mama mówi, że może nierówno sypnęła nawóz, który jej odsypałam, ale nie wygląda to na coś takiego. Tak jakby to była kwestia tego co jest pod spodem, jak gleba wygląda pod trawą. Takie mam wrażenie u niej.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 457
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Perz właściwy a zabiegi poprawiające stan trawnika

Post »

Z perzem nie wygrasz - trzeba było przed zakładaniem trawnika upewnić się, że perzu nie ma, czyli zapryskać gada chemią totalną czyli coś jak roundup.
Teraz możesz od nowa zakładać trawnik, albo polataj i nanoś chemię punktowo na perz np. pędzelkiem, ale będziesz miał sporo latania.
Możesz kosić regularnie czyli 2x w tygodniu i udawać, że perzu nie ma.

Najlepszy sposób to dać sobie siana z trawnikiem - posadź zadarniające rośliny - taki barwinek powinien sobie z perzem poradzić a do tego nie trzeba kosić, ani podlewać, ani nawet nawozić. I czasem kwitnie nawet, a są odmiany z ładnymi liśćmi też :) Poza tym jest kilka innych roślin co ci zadarnią ten perz
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”