Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

Loki, jaką masz glebę w ogrodzie?
Szukam przyczyny mojej porażki w uprawie cyklamenów.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

Glebę mam bardzo wapienną, miejscami skała macierzysta (kreda, którą można pisać) jest na głębokości ledwo 30 cm pod poziomem gruntu (i tak właśnie jest na rabacie gdzie rosną cyklameny).

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

Kolejny zwiastun jesieni?

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI

- 27 września 2021 -

I odmiana biała?

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

A to moje C.hederifolium posadzone wiosną
Obrazek

Obrazek

Na początku września przyszly mi ze szkółki C.coum, ale miały liście i kwiaty. Trochę pora zła... postanowiłem przetrzymać je na parapecie, wymusić spoczynek ale nie na mrozie, następnie przetrzymać w stanie spoczynku do jesieni za rok i dopiero wtedy do gruntu.
W jednej ze skrzynek na oknie mam 2 odmiany C.coum oraz C.pseudibericum - ta skrzynka pozostanie eksperymentalnie na stałe, ot taki dziwny kwiat zaokienny.



Obrazek
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

Q-Storm, dziwny ale jaki ładny :)

Ja do tej pory miałem cyklameny bluszczolistne u rodziców pod jabłonią - ziemię przygotowywałem tam pod storczyki gruntowe ale ostatecznie trafiły tam cyklameny.
Teraz już cyklameny wziąłem do swojego ogrodu - mam nadzieję, że w cieniu derenia jadalnego będzie im dobrze. Oczywiście przygotowałem im ziemię przepuszczalną, na zimę przysypię je liśćmi.
Obrazek
Obrazek
dariadarla
50p
50p
Posty: 53
Od: 9 mar 2021, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

Piękne. Miałam nieco kwaśną glebę, ale dobrze wapnowana plus podlewana florahumusem i świetnie sobie radzą moje cyklameny. Przepięknie wyglądają. (Choć mówią, że kwiatów nie wolno chwalić, bo zwiędną). :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

W pełni rozkwitu:

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

Kochani! Jako, że w tym temacie wielokrotnie przewija się tematyka upraw cyklamenów powiem jedno: wszystko zależy od odpowiedniego podłoża.
Cyklameny w naturze rosną w górach i skalistych terenach śródziemnomorskich, często 90% podłoża to rumosz skalny z niewielką warstewką próchnicy. Często spotykałem rośliny, których bulwy były na ziemi (nie pod ziemią!) i pięknie rosły. Dobre podłoże jest kluczem do utrzymania cyklamenów bowiem musi być maksymalnie przepuszczalne, wilgoć jest wrogiem. A jakie jest dobre podłoże? Tutaj podaję mój sprawdzony przepis:
1/3 perlitu
1/3 żwirku (grysu) wapiennego (marmurowego)
1/3 ziemi
Do tego wszystkiego sypiemy jeszcze z 1-2 szklanki sproszkowanego dolomitu/wapienia (nie mylić z wapnem!)

Wszystko to mieszamy, podłoże może wydawać nam się bardzo kamieniste ale w takim właśnie rosną w naturze. Sproszkowanego dolomitu można tak naprawdę dawać bez ograniczeń, tu nie ma jak przedawkować bowiem w naturze często cyklameny rosną na niemal czystym dolomicie. Polecam sadzić rośliny w koszach np. dla roślin wodnych. To daje nam gwarancję, że bulwa nie zaginie nam na rabacie. Dodatkowo łatwiej będzie je ewentualnie przesadzić. Cyklameny nie znoszą przesadzania więc wykopanie je wraz z koszem zniweluje ryzyko padnięcia rośliny.
Jeśli chcemy im jeszcze dopieścić warto jesienią podsypać rośliny uschniętym listowiem bukowym. Jeśli mamy gdzieś w pobliżu buki (ewentualnie graby) nazbierajmy niewielką foliówkę liści i podsypmy nimi cyklameny. Nasz rodzimy cyklamen rośnie w nawapiennej buczynie storczykowej. To najlepszy wyznacznik w jakim środowisku lubią rosnąć. :D

Tu moje Cyklameny dyskowate, jedne z kilku gatunków w kolekcji :-)

Obrazek

Tu natomiast zdjęcie cyklamenów z Gór Kaczawskich, widać w jakim siedlisku rosną. Sam kamień i odrobina próchnicy bukowej :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

No to już wiem czemu u mnie się tak świetnie udają, rozsiewają i rozrastają… Wszak moja gleba to jedno wielkie wapienne rumowisko… :;230

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

@Fibius - super szczegółowa instrukcja i piękne zdjęcia, dobra robota :) ja tylko musiałem dodać dolomitu i próchnicy liściowej, bo ziemia u mnie sucha i przepuszczalna.
@Loki - w tym wypadku masz szczęście, gorzej gdyby zachciało Ci się uprawiać żurawinę 8-)

Cyklameny neapolitańskie mam w ogrodzie już od kilku lat (w końcu do czegoś przydają się suche miejsca pod krzewami liściastymi gdzie nic innego nie rośnie, polecam :wink:).
Tej jesieni postanowiłem posadzić cyklamena dyskowatego, póki co wygląda obiecująco (zdjęcie z 16 stycznia) pod cienką warstwą liści przetrwał dotychczasowe mrozy :wink:

Obrazek
Kuba
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12456
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

Kilka moich cyklamenów :)
Część jest w donicach bo zwyczajnie zgubiłyby się na rabatach (szczególnie, że niektóre mają 4-5 cm wysokości). Stoją na dworze na rabatach, więc traktuję je jako ogrodowe :wink:


Cyklamen afrykański (Cyclamen africanum)
Obrazek

Cyklamen Cyclamen intaminatum
Obrazek

Cyklamen purpurowy (Cyclamen purpurascens)
Obrazek

Cyklamen grecki (Cyclamen graecum)
Obrazek

Cyklamen alpejski
(Cyclamen trochopteranthum)
Obrazek
nerina
50p
50p
Posty: 96
Od: 28 sty 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Post »

A jak i gdzie przetrzymujesz zimà ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”