Chwastnica ,komosa i inne trawy niszczące trawnik

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Czy wypalić czy nie to jedno - ale pozostałości i korzenie i tak trzeba starać się jakoś mechanicznie usunąć. W przeciwnym razie znowu ta nowa trawa będzie miała problem z zakorzenieniem się między pozostawionymi w glebie korzeniami chwastnicy. A są one niemałe.
Teraz idą deszcze, gleba rozmiękła, będzie łatwiej powyrywać chwasty. Potem wyrównać, dosiać i jeszcze tej jesieni będzie młoda trawka. Tylko absolutnie nie nawozić już azotem po padnie zimą z powodu np. pleśni śniegowej.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
lambert86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 sie 2019, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy bezpośrednio, szarotka66

Dziękuję za rady, spróbuję jeszcze raz ogarnąć ten fragment ręcznie, zobaczymy czy się uda.
Posiać mamy zamiar tej jesieni, i uporać się z chwastnicą, bo nas przeraza wizja jej rozsiewu :I
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

No niestety też mam z nią problem - pojawiła się w tym roku i nie daje spokoju - sąsiad buduje dom za płotem (a właściwie już zbudował, ale ciągle coś burzy i przerabia) i od trzech lat na działkę nawozi skądś ziemię - zawsze na wiosnę (podejrzewam, że z różnych źródeł - bo co roku inne chwasty się panoszą a właściwie dochodzą kolejne do kolekcji) - rozgarnia ją i ... rosną ponad metrowe chwasty do późnej jesieni - co roku mam problem z innym chwastem, bądź chwastami - w tym padło m.in. na chwastnicę, której do tej pory nie było u mnie (a mieszkam tu już prawie 10 lat) - wyrywam a i tak ciągle się pojawia...w tej chwili to już właściwie nie mam trawnika tylko chwastownik, no i w ogródku z kwiatami też się już rozpanoszyła (dzięki jeszcze nie mieszkającemu sąsiadowi) - zastanawiam się tylko w jaki sposób wytępi te wszystkie chwasty u siebie jak będzie chciał posiać trawkę - a wygląda na takiego co to chciałby mieć nieskazitelny trawniczek. Raz grzecznie poprosiłam o wyrwanie bądź skoszenie - nie powiem wyrwał (nie on, kogoś najął) wzdłuż prawie całej siatki graniczącej z moją działką, ale tylko na szerokość 1 metra ... co to jest dla nasion takich chwastów. No, ale ciągle walczę (nie z sąsiadem, tylko z chwastami od niego) - a już miałam nadzieję, że tej jesieni się wprowadzi i ogarnie to wszystko jakoś - no nic, czekam - może za rok. A najgorsze jest to, że ta chwastnica ledwo wyrośnie z ziemi i już kwitnie.
odpadek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 wrz 2019, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

Czy kostrzewa trzcinowa to coś jak na zdjęciu? Mam z taką trawą problem. Rozprzestrzenia się na działce nie wiem skąd.

Obrazek
Jak sobie z nią poradzić? Na razie wyrywam.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica ,komosa i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Rozprzestrzenia się "drogą powietrzną". Wiatr nawet najsłabszy niesie różne nasiona. Jedne padną na trawnik inne na rabatę a jeszcze inne w ziemię w doniczce. Non stop coś kiełkuje w przyrodzie. Pozostaje plewić / wyrywać. W przypadku gęstego trawnika dzikie trawy mają mniejsze szanse ale i tak pojedyncze ziarna kiełkują psując nasz trawnik. Ja swego czasu miałem z tym problem ale wyrywałem mechanicznie "rozetki" dzikiej trawy rozpychające się na moim trawniku a postałem dziury dosiewałem. Teraz sporadycznie zdarza się, że coś obcego się pokaże. Trzeba wykazać upór i się nie zrażać.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Chwastnica ,komosa i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Ninia Mój sąsiad posiał "łąkę kwietną" a w praktyce same chwasty. Rozpostarł też na naszym wspólnym płocie gęstą zieloną siatkę maskującą. Początkowo byłam niezadowolona, bo wygląda to paskudnie, ale potem doszłam do wniosku, że siatka chroni mój trawnik przed sianiem się "łąki". Może coś takiego Zastosuj? U mnie za kilka lat piękną siatkę zasłonią świerki a od strony sąsiada tuje. To też dodatkowa ochrona.
Pozdrawiam Lucyna
Krisgaro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 cze 2020, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ratowanie trawnika - pomocy

Post »

Witam, 2 miesiące temu zasialem trawę i wszystko było ładnie dopóki nie zauważyłem że zamiast trasy zaczyna rosnąć jakiś chwasty który zabiera mi trawę. Proszę o informację co to jesti jak się tego pozbyć.
Obrazek
Krisgaro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 cze 2020, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie trawnika - pomocy

Post »

Naprawdę nikt nie jest w stanie pomóc?
Obrazek
lubietrawniki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2020, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie trawnika - pomocy

Post »

Cześć,

Nie jestem ekspertem, ale mało informacji podałeś. Nie wiadomo jaka to trawa, jaka ziemia (pochodzenie) z jakim pH. Czym traktowana, jak pielęgnowana. Trawa wygląda marnie, lepiej wydać więcej na dobrą trawę, niż później tyle samo na preparaty do ratowania. Chwasty można ubić opryskiem na wielolistne rośliny, ale i tak te występujące źdźbła są bardzo rzadkie. Wydaje mi się, że podłoże może być niesprzyjające, stąd chwasty czują się dobrze, a trawa ledwo żyje...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ratowanie trawnika - pomocy

Post »

To trawa jednoroczna, chyba palusznik krwawy, która po koszeniu będzie się osłabiać i wymierać.
Krisgaro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 cze 2020, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie trawnika - pomocy

Post »

Tak jak pisałem na początku, trawnik założony 2 miesiące temu. Teren suchy piaczczysty w koło lasy A także samosiejka sosny, zatem pewnie i ziemia słaba pod trawę. Trawę posialem mieszankę na tereny suche, ale co ciekawe na początku rosła ładnie i była gęsta.pozniej zaczęło się pojawiać dużo tego chwasty A mniej trawy. Widać że się rozrasta dlatego pytam czy można coś z tym jeszcze zrobić zanim rozejdzie się na cały trawnik. Z tego co widziałem u sąsiada nie ma takiego problemu tylko sama trawa, więc nie jest to raczej problem gleby.
Krisgaro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 cze 2020, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica ,komosa i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Teraz to wydaje mi się jakby sie wzmacniala i rozrastała. Rośnie nisko przy ziemi i raczej ciężko będzie ją wykosic. A jakieś inne rozwiązania, może jakieś opryski? Czy w ogóle można opryskiwac 2miesieczna trawę?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Chwastnica ,komosa i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Raczej nie ma oprysku by wytępić konkretny gatunek trawy w trawniku. Pozostaje tylko ręczne wyrywanie i dosianie trawy w puste miejsca. Jeśli ten chwast to rzeczywiście trawa jednoroczna to nie można dopuścić by wydała nasiona, bo za rok będzie jej więcej.
Możesz podać skład tej mieszanki na tereny suche?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”