Chwastnica ,komosa i inne trawy niszczące trawnik

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Railman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 wrz 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Chwastnica ,komosa i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Tego lata na moim trawniku pojawiły sie kępy szerokolistnej trawy. Skad to się wzieło i co z tym zrobić?
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2725
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

Skąd się wzięło nie wiem.Ale może można "wypalić" punktowo stosując Roundup.
Środek ten niszczy prawie wszystkie rośliny.
Ale może ktoś inny da lepszą poradę.
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

wyrwać.

Po co truć się chemią? :?
Wiem że zaraz mnie ktoś zlinczuje, ale nie popieram stosowania środków chemicznych - chyba że już naprawdę nie ma żadnego innego wyjścia...
Railman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 wrz 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

Chyba wyrwać z korzeniami! Ale tych kęp jest "trochę" :( Powstanie mi cała masa dziur. Co robic z tymi dziurami ?
Awatar użytkownika
Magda M
100p
100p
Posty: 108
Od: 6 sty 2011, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

Railmanie,

Ważne jest czy jest to trawa jednoroczna - chwastnica jednostronna, czy może wieloletnia, a to już gorzej. Jednoroczna zginie po zimie i problem z głowy. Można zapytać jaką mieszankę trawy użyłeś do wysiewu?

Pozdrawiam
Railman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 wrz 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

Ja ten dom nabyłem równo w ubiegłym roku (razem z trawnikiem) i wtedy tej trawy nie było. Pojawiła się dopiero w tym roku. Dlatego pisałem - skad sie wzięła?
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

Pewnie wiatr przywiał nasiona, albo były już w ziemi, kiedy kupowałeś. Jednoroczna przy systematycznym koszeniu nie ma prawa rozsiać się, ale jeśli to jakaś wieloletnia - masz klopot.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
Magda M
100p
100p
Posty: 108
Od: 6 sty 2011, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

Pytałam o skład mieszanki, ale skoro trawnik już był, to siłą rzeczy jej nie znasz. Podzielę się z Tobą moim niestety smutnym doświadczeniem. Wysiałam trawę Zielony dywan i po kilku latach zauważyłam kępy ciemnozielonej trawy o szerokim źdźble - prawie 1 cm, bardzo twardej i ostrej na dodatek. W tym roku zajmuje już 50 % trawnika. Zrobiłam dochodzenie i co się okazało - w składzie mieszanki była trawa pastewna - kostrzewa trzcinowa i to 15 % ! :evil: . Mam cały trawnik do zdjęcia, bo się dziadostwo tak rozpanoszyło, że latanie z Roundupem i punktowe nanoszenie jest bezcelowe. Niestety trawę w trawniku niczym nie zwalczy nie ma aż tak selektywnych herbicydów. Rada na przyszłość dla zakładających trawnik - warto zrobić małe dochodzenie co jest w mieszance, nierzadko jest dodawana trawa pastewna, bo jest dużo tańsza! Łącząc się w bólu, pozdrawiam.
Ps. Jakbyś miał zdjęcie tego chwasta, to możnaby go zdiagnozować.
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

Magda M pisze: Zrobiłam dochodzenie i co się okazało - w składzie mieszanki była trawa pastewna - kostrzewa trzcinowa i to 15 % ! :evil: .
Da się to sprawdzić po nasionkach :?: Ja nie rozróżnię. :oops: . U mnie na trawniku zrobiło się to samo. Powierzchni z ostrą trawą przybywa w zastraszającym tempie. Sądziłam jednak że sama się wysiała, pierwsze objawienie innej trawy zauważyłam dwa lata temu. Trawnik zakładałam dwadzieścia lat temu. Co przez te lata ewentualnie działo się z nasionkami trawy pastewnej. Czyżby leżały w ziemi uśpione a teraz nagle się obudziły. :?: Wybaczcie ale ze mnie żaden znawca w tym temacie, dlatego może i głupie pytania. :roll:
Awatar użytkownika
Magda M
100p
100p
Posty: 108
Od: 6 sty 2011, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

Zeniu,
Oczywiście rozróżnić nasionek się nie da, ale na opakowaniu trawy masz podany skład mieszanki. W Twoim przypadku, jeśli trawnik ma 20 lat to pewnie trawa niechciana wsiała się z zewnątrz zwłaszcza jeśli masz łąki blisko. Moja niechciana trawa została ,niestety przez moją niewiedzę wtedy, wsiana przeze mnie osobiście :evil: . Ona (ta trawa) była na początku mało widoczna, po prostu gdzieniegdzie trafiło się grubsze źdźbło. Po paru latach z pojedynczych egzemplarzy zrobiły się szerokie i paskudne kępy, odróżniające się kolorem od reszty. Ta trawa lubi też stanowiska bardziej wilgotne i zacienione, bo w jednej części ogrodu jest już w przewadze. Kostrzewa trzcinowa nieścinana osiąga do 1,2 metra wysokości!
Miodzio!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

Dzięki Magdo za wyjaśnienie. Faktycznie nie pomyślałam o składzie na opakowaniu. ;:7 Ja nawet nie pamiętam jaką odmianę siałam. Na razie nie dociera do mnie że będę zmuszona od nowa zakładać trawniki, a mam go sporo. Niestety tej ostrej trawy przybywa i chcąc nie chcąc będę musiała to zrobić. :wink: . Rośnie u mnie segmentami, oddzielona alejkami z kostki. Zastanawiam się czy mogła bym ewentualnie jesienią wymienić na jednej części..wiosną na następnych. Od razu na tak dużej powierzchni chyba nie dam rady. ;:223. Tylko czy z tej starej nie zdąży się w tym czasie przenieść na nowo posianą. :?:
Awatar użytkownika
Magda M
100p
100p
Posty: 108
Od: 6 sty 2011, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

Droga Zeniu,
Życzę powodzenia, ja też się zabieram za chwasta!

Pozdrawiam, :wit
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kępy szerokolistnej trawy na trawniku ?!

Post »

Żadna tam trawa pastewna nie była w mieszance, czegoś takiego się nie robi.Po prostu po jakimś czasie na trawniku i tak zacznie rosnąć trawa, która bedzie chciała tam rosnąć, a nie taka jaka została posiana.Tej posianej zostanie niewielki procent.To jest zwyczajne prawo silniejszego.Ozdobne trawy są nieco 'sztuczne' i słabe, a skrajne w naszym klimacie warunki atmosferyczne potęgują z sezonu na sezon proces ich słabnięcia.Z tym trzeba się pogodzić, że z naturą się nie wygra, :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”