Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

Moje miskanty olbrzymie po raz pierwszy zdążyły zakwitnąć w ubiegłym roku. Lato było długie i upalne, jesień również. Wysokość wraz z kłosami to ok. 5 metrów.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

Witam znawców miskantów !
Posiadam na swojej działce którą zakupiłem w maju, 5 rodzajów traw z czego 4 to miskanty.
4 sztuki miskanta memory który zakupiłem na jesień, na przełomie lata i jesieni kupiłem miskanta olbrzymiego, jedna sztuka miskanta chińskiego(chyba, taki wysoki i prążkowany)
i trzeci, najbardziej okazały, rośnie w rogu przy szklarni. Niestety nie wiem jaka to dokłada odmiana. Czy ktoś z was jest w stanie zidentyfikować?

Obrazek
Widać go po lewej stronie. To jest jedyne jego zdjęcie jakie posiadam z sezonu.
Z góry dzięki za pomoc ! :D
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

Miskant olbrzymi mocno się rozrasta?
Chciałbym zrobić z niego żywopłot ale boję się walki z rozłogami i kłączami żeby nie opanował mi reszty ogrodu.
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

Ładna, potężna trawa. Po 3-4 latach z jednego kłącza ok metr średnicy, kłącza bardzo twarde, ciężkie do przycięcia. Można spróbować ograniczyć rozrastanie się stosując mate szkółkarską. Jeszcze trzeba pamiętać, że taki żywopłot ścinamy co roku wiosną. Co nie należy też do lekkiej pracy, ze względu na twarde łodygi przypominające bambus. I oczywiście ogromna ilość świętych łodyg też stanowi problem. Bo przy dobrych warunkach 3m wysokości to dla niego nie problem.
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
Jagoda1210
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 kwie 2020, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

Dzień dobry. Mam pytanie. Co zrobić z liśćmi miskanta olbrzymiego.Tyczki używam w warzywniku , a liście wszędzie fruwają. Czy rozłożą się w kompostowniku?
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

Liście się rozłożyły w moim kompostowniku. Tyczki się przydały jako podpory do pomidorów ;)

Powiedzcie, czy skoszone teraz gigantusy odrosną i czy będą w ogóle jako tako wyglądać? Miałam piękne okazy, które wypuściły nowe pędy na ok 30 cm. Niestety zostały skoszone do ziemi przez służby gminne ;:145
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

Nic się nie martw, odrosną na pewno. Co prawda nie osiągną już dużych rozmiarów w tym roku. Mam w tym doświadczenie, ponieważ żona już kilka razy skosiła mi miskanty olbrzymie :D
danny239
50p
50p
Posty: 60
Od: 31 maja 2020, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

A można taką trawę ozdobną rozmnożyć poprzez łodygę, np poprzez sadzonkowanie jak winorośl? Próbował ktoś może?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

Traw tym sposobem nie da się rozmnożyć. Musi być choć kawałek karpy z korzeniami. Można też wysiać, mam jednego miskanta z siewu.

Variegatusy dwa razy kupowałam, ale nie odbijały wiosną. Od trzech lat już ładnie rosną w dość ekstremalnych warunkach, obok świerków.

Obrazek
paras
100p
100p
Posty: 144
Od: 22 lip 2012, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

Czy mogę w tym momencie rozdzielić miskanta rosnącego kilka lat w gruncie? Wiem, że takie zabiegi przeprowadza się wiosną, ale zależy mi na zrobieniu tego w tym roku... ma to sens, czy nie bardzo?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

Robi się to na wiosnę. Gdybyś chciał teraz przesadzać karpa musiałaby być z kłosami. Będzie to bardzo trudne ponieważ ja rozdzielając karpy używałem siekiery.
Mój Miskant Giganteus

Obrazek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

Potwierdzam. Dzieliłam raz moje miskanty. Piła ręczna i siekiera były w robocie, a sadzonki przecież młode, bo sadzone raptem trzy lata temu. Generalnie radzę wam wszystkim dobrze przemyśleć sadzenie tych traw w ogrodzie, bo są niezwykle trudne do usunięcia. I z czasem rozrastają się zajmując sporo miejsca. Więc odradzam sadzenie w pobliżu innych roślin. Pamiętam też z relacji na instagramie jak zaprzyjaźniona ogrodniczka usuwała swój żywopłot z miskantów. Jakaś wysoka odmiana, krzyżówka miskanta chińskiego i cukrowego. Koniec końców musiała wypożyczyć mini koparkę, bo inaczej nie dała rady.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Post »

Nie zgadzam się z tobą, Przesadzałem kilka razy największego z miskantów czyli giganteus i nie sprawiło mi to większego kłopotu poza jednym czyli dzieleniem karpy na części (siekiera). Co do ekspansywności to również przesadzasz, rosną u mnie w kilku miejscach przez wiele lat i przesunęły się bardzo niewiele.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”